Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

1525 posts, 336519 views
 
Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

+ Barcanesti si Calafat.

 


Pasajul suprateran Basarab andrei11

subway guru wrote:
te rog sa le recomanzi lor idiotenii gen podisca Grant...grinda simplu rezemata cu o mie de rosturi de dilatatie vesnic defecte...ca doar grinda simplu rezemata se calculeaza usor <de mana>...pl2/8

Asta-i culmea, ce au făcut inginerii constructori pe vremea construirii Grant-ului ? Au dormit în birouri ?
Mă mir că nu te legi de Ștefan cel Mare, ce l-a apucat săracul să construiască cetăți în Moldova ? Uite ce au ajuns după 500 de ani, obiective turistice.
Grant-ul a fost construit așa din mai multe motive, unul din ele cu siguranță a fost politic.
Având în vedere că Basarabul este un pod urban ar fi trebuit ca cei doi piloni să aibă o formă mai estetică. Să căutăm exemple din lume, mult mai vechi decât podul în cauză ?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Cristi N

In anii 70-80 atunci cand a fost facut Grant-ul proiectarea se facea in general cu rigla de calcul. Cam asta se putea calcula cu o amarata rigla de calcul, o grinda simplu rezemata.
De vreo 20 de ani se folosesc si la noi softuri care fac analiza de elemente finite, ar fi complet ilogic sa mai adoptam aceleasi solutii ca acu 40 de ani. Din fericire atat calculul cat si tehnologia evolueaza, nu putem sa ne trezim acu ca noi vrem sa ramanem pe loc.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Stai cuminte, rigla de calcul n'am apucat'o nici eu.  :P
Cred că nici guru, TibiV sau alții.
Am vrut să spun că  toți trei ( probabil mai mulți de pe forum ) am fost contemporani cu construcția  Grant-ului ( cel nou ).

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Eu da!...nu numai ca am apucat-o dar am si folosit-o cu succes...
Imi pare insa ca dupa rationamentele tale retro ar fi trebuit sa ramanem la locomotiva cu abur si tramvaiul tras de cai...
:bere:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

La Grant nu a fost nevoie de deschideri mari pentru ca deja exista vechiul pasaj si toata structura feroviara era construita in jurul acestora(drept dovada ca 2 pile din vechiul pasaj inca exista).
Nu putem compara Grant cu Basarab, cel mult Grant cu Viaductul Basarab - Grozavesti, Grant a fost construit cu tablier din grinzi prefabricate in timp ce Basarab - Grozavesti s-a construit prin turnare la fata locului, cu mult deranj si bocarea intregii zone. Evident ca sunt mai putine rosturi de dilatare si alte avantaje structurale si estetice, in 40 de ani s-au facut progrese in stinta materialelor (fier, beton, cauciuc) si a proiectarii computerizate.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Cristi N

Intradevar, am cam exagerat si eu, dupa rigla de calcul am uitat de episodul calculatorului stintific care la inceput costa cam cat salariul pe o luna al unui inginer. Bineinteles era pret de bisnita, nu un pret oficial de magazin.  :ugeek:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Știe cineva semificația acestor numere / linii colorate ? Mie nu-mi pică fisa. Sunt la fiecare acces în pasaj.
6-7-2018 9-57-27 PM.jpg (155.06 KB; downloaded 2991 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Semnifica lipsa de mentenanta si nefunctionarea.
_____________________
Cristi N wrote:
Intradevar, am cam exagerat si eu, dupa rigla de calcul am uitat de episodul calculatorului stintific care la inceput costa cam cat salariul pe o luna al unui inginer. Bineinteles era pret de bisnita, nu un pret oficial de magazin.  :ugeek:

Iti poti inchipui ca noua nu ne dadeau voie sa venim cu socoticiul la seminar???
Rigla tata...dar era si aia buna la ceva, te obliga sa ai idee despre ordinul de marime si sa nu pui virgula gresit...
:bere:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului TibiV

subway guru wrote:
Iti poti inchipui ca noua nu ne dadeau voie sa venim cu socoticiul la seminar???
Rigla tata...dar era si aia buna la ceva, te obliga sa ai idee despre ordinul de marime si sa nu pui virgula gresit...

Mi-e rusine, dar habar nu am cum functiona rigla...
Tata o folosea des cand lucra acasa pentru job. Dar a murit cand eram in clasa a treia...
Cand am ajuns la facultate nici macar asistentii nu stiau cum se foloseste - erau ca mine: i-am vazut pe altii, dar stim cum faceau...

Oare mai exista "Texas Instruments" ? Ca jumatate dintre "socoticiuri" in anii '80 erau TI...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului punmeister

Da, inca exista TI.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Eu n-am mai prins rigla de calcul. Deci cel târziu anii '70, în orice caz NU '80.
Am lucrat vreo 6 luni după ce am terminat liceul ( 1979 ) într-un institut de construcții, nu mai era urmă de riglă de calcul, toată lumea folosea calculatoarele de birou << Felix>> ( sau cel cu leduri roșii care-l mai știți )
6-8-2018 12-16-33 AM.jpg (31.56 KB; downloaded 2966 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Serban

Este socant in ce hal de degradare a ajuns pasajul din lipsa intretinerii. Nici macar iluminatul nu mai merge decat pe alocuri. Chiar nu e nimeni in stare in PMB care sa se ocupe de aceasta problema? E dureros, efectiv, ca dupa ce ai investit atatia bani intr-un obiectiv sa iti bati joc de el in halul asta.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului faraonul

Bătaie de joc. Am scris la PMB, te sfătuiesc să faci și tu la fel. Poate se trezesc in ceasul al 12-lea. In ultimul mesaj primit au spus că nu a fost preluat (deși se circulă pe el din 2011).

Iluminatul public este praf. Iluminatul arhitectural este și el în aceeași situatie. Imi aduc aminte când era albastru peste Dâmbovița și multicolor  pe Grivita. Panourile fonoabsorbante sunt pline de grafitti. Pilele și culeele la fel.

Bătaie de joc. In anul centenar acel pasaj trebuia igenizat, întreținut și iluminat in culorile României.

Dar cerem prea mult de la o țoapă.

 


Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use