Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 455886 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 105 106 107 108 109 110 111  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mindmasster

Imi poate explica cineva cum se va rezolva conflictul de la trafic de la Dragomiresti ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Care este conflictul?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Simplu: nu se va mai putea merge direct din Dragomiresti in Rosu: iesirea din Dragomiresti se va face doar spre A1, pana la primul giratoriu din zona. Iesirea din Rosu se va face doar spre Chitila, pana la primul giratoriu in directia respectiva. Alternativ, se vor face strazi din Rosu/Dragomiresti pana la noile giratorii.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mindmasster

Ok. Mersi de lamuriri. Practic o sa avem in zona 3 benzi/sens . Ex: Sens  A1- Chitila . 2 benzi pe mijloc care merg direct Chitila si una care vine din Rosu si merge catre Chitila ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Nu, nu cred. Mie mi s-a parut ca sunt doar 2 pe sens intre cele doua giratorii. Ar fi frumos sa avem banda de accelerare/decelerare, dar nu cred. Probabil va fi doar mai lat si gata.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Stați liniștiți că există soluție la Dragomirești ... din cauza subunității de pompieri din localitate. Cel puțin pe hârtie...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Asta e clar ca exista, ca altfel nu se apuca nimeni de lucrare. Noi ne dam cu presupusu' pentru a identifica respectiva solutie fara sa stim exact ce si cum...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Pasajul peste CF de acolo are doar 4 benzi, cam greu sa ii mai adauge benzi. Exista giratoriul de la Rompetrol 100m mai incolo deci mai greu sa spui ca nu exista varianta de circulatie, nu cred ca o sa faca 3 griatorii pe 200m.

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

SniperGuy wrote:
Din nou promisiuni, dar acum un pic mai nuantate:
http://www.capital.ro/cnair-ar-putea-deschide-traficul-pe-4-benzi-pe-centura-capitalei.html

CNAIR ar putea deschide traficul pe 4 benzi pe centura Capitalei între A1 şi Chitila până la sfârşitul anului

Şoferii vor putea circula pe patru benzi între A1 şi Chitila până la sfârşitul anului, însă deschiderea circulaţiei în această zonă este condiţionată de furnizorii de utilităţi

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a explicat că  porţiunea de 8,6 kilometri dintre A1 (Bucureşti - Piteşti) şi DN 7 (Chitila) este în lucru, iar până la finalul lui 2016 se va putea circula pe patru benzi, dar deschiderea circulaţiei este condiţionată de furnizorii de utilităţi.

Pentru porţiunea de 11,5 kilometri dintre DN 2 (Afumaţi) şi A2 (Bucureşti - Constanţa), în luna noiembrie se face verificarea şi aprobarea proiectului tehnic, acestea fiind urmate de întocmirea documentaţiei de licitaţie. Licitaţia pentru execuţia lucrărilor va fi lansată în luna decembrie 2016, iar termenul estimat de finalizare a întregului proiect este semestrul II din 2017.

În ceea ce priveşte inelul de sud al Centurii Bucureşti, cuprins între A1 (Bucureşti - Piteşti) şi A2 (Bucureşti - Constanţa), va fi implementat în două etape, precizează CNAIR.

Astfel, pentru sectorul 1, de 22,5 kilometri, cuprins între A1 şi DN 5 (Bucureşti - Giurgiu), procedura de licitaţie va fi demarată în noiembrie 2016, iar începerea proiectării este estimată pentru luna mai 2017 (cu o durată de 5 luni). Lucrările ar putea demara în luna octombrie 2017, cu o durată de execuţie de 18 luni.

„Sector 2 - 9,4 km: între DN 5 - A2. Pe acest sector, proiectul va continua în funcţie de soluţia dată de experţii colaboratori ai BEI - European Investment Bank (Banca Europeană pentru Investiţii), după analiza multicriterială, în baza acordului semnat cu Ministerul Fondurilor Europene. Raportul final va fi predat Companiei Naţionale de Administrare a Investiţiilor Rutiere (CNAIR) în termen de 5 luni (până la 1 mai 2017). Soluţia recomandată va dicta termenul pentru proiectare şi execuţie”, spune CNAIR.

Potrivit unui comunicat al CNAIR, şeful companiei de drumuri a efectuat miercuri o vizită pe şantierele autostrăzii A3 (Bucureşti - Borş - n.r.), Centura Bucureşti şi drumul naţional DN 5 (Bucureşti - Giurgiu n.r.), pentru a vedea stadiul lucrărilor şi ritmul în care se desfăşoară acestea.


Aia habar nu au ce este intre DN2 si A2 daca dau asemenea termene.

 


Re: Stiri si articole din presa zapacitu

Vezi ca nu pretinde nimeni trafic pe 4 benzi intre A2 si Chitila, doar intre A1 si Chitila. Si acolo e SF (a se citi stiintifico-fantasmagoric) ca va fi finalizat pana la sfarsitul anului, dar nu foarte departe de adevar.

Pe partea celalata (A2-Voluntari) E doar licitatia previzionata sa fie gata in sem II 2017 (de fapt end-of-2017 din cauza contestatiilor)... nicidecum termen de executie/finalizare. Alea... stim cu totii ca se intind mai ceva ca elasticu gumos.

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Aaaa, finalizarea intregului proiect de desemnare a castigatorului...

 


Re: Stiri si articole din presa zapacitu

Asa... asa! Acu ai prins  :P

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mindmasster

In  alta ordine de idei: Sambata, Dimar lucra de zor la rondul nou dintre Mogosoaia si Otopeni. Pe partea dreapta a carosabilului spre Otopeni. Buldo, compactor, finisorul ready cand am trecut eu. Asteptau bitum-ul.

Locatie : https://www.google.ro/maps/@44.5239132,26.0344396,19z

Informatia este preluata de pe forumul Peundemerg.ro de la user alexbb



Despre ce lucrare este vorba?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Pai intreaba si tu acolo ce este acela un rond la ei, ca eu nu am vazut ronduri decat prin parcuri.

 


Go to page:  1  ... 105 106 107 108 109 110 111  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421222 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use