Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

1638 posts, 449940 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 117
 
 

📖 Pagination options
Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului catalinm

Salutare,

Vitala pentru eliberarea Capitalei de traficul de tranzit, modernizarea Centurii merge greu de tot; dintre proiectele in curs: largirea la 4 benzi pe traseul dintre DN2 si DN7, completarea centurii in zona Chitila - Mogosoaia, constructia supratraversarii caii ferate in zona Otopeni, constructia jonctiunii cu A3 s.a.m.d.

Sunt curios in ce faza sunt alte supratraversari, vitale deasemenea:in zona Ghencea Domnesti, in zona DN 4 Popesti Leordeni, in Stefanesti si in Pipera, adica locurile in care vor fi blocaje permanente in lipsa acestor supratraversari.

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Absolut degeaba au largit centura daca intersectiile sunt la nivel si vai de mama lor. E trist. La prima vedere centura nu ar avea legatura cu esenta acestui site (si forum) dar toate sunt interconectate. O centura eficienta ar prelua o mare parte din traficul de tranzit=>trafic mai mic in Bucuresti=>transport in comun mai rapid. E doar un exemplu...sunt mai multe.

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Si nu e doar traficul de tranzit, eu cand vin de pe A1 si vreau sa ajung in sectorul 1 stau sa ma gandesc daca ma bag in cozile interminabile de pe Militari - Ciurel sau daca s-o iau pe centura, in saracia aia de intersectie haotica de sub A1, apoi drum de o banda pe sens printre camioane, si apoi santierul Metrorex de la Podul Constanta. In ultimul timp am ajuns sa prefer centura, mai bine merg mai mult si mai incet decat sa stau pe loc la stop si sa vad cum se baga toti nesimtitii pe stradute, depasesc coloana, etc.
Dar daca ar fi centura aici pe 2 benzi cu ceva omenesc sub primul pod de pe A1, ar fi de vis...

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Din cate inteleg eu, pe hartie vom avea centura cu 4 benzi si intersectii denivelate in 2012. Nu vreau sa fiu pesimist dar daca vom avea in 2013 e bine.
Eu nu sunt scolit intr-ale traficului si studiilor de fezabilitate dar, cu mintea mea de simplu muritor, gandesc asa: problema cea mai mare a centurii o reprezinta intersectiile. E in primul rand o problema ptr cei care circula pe centura si apoi si cei care o traverseaza (chiar daca majoritatea au prioritate). Planul general spune ca vom avea o centura cu 4 benzi si poduri la intersectii. OK. In loc sa se inceapa cu largirea carosabilului as fi propus sa se inceapa cu podurile. Exact zonele de intersectie sa fie tratate primele; intersectia plus 200m adiacenti. Daca din 2008 ar fi inceput cu podurile...anul asta am fi avut intersectii civilizate pe TOATA centura, nu vorbesc doar de tronsonul de nord. Datorita faptului ca nu se mai statea la intersectii si in ciuda faptului ca se circula doar pe un fir, sunt convins ca multi soferi ar fi optat ptr centura ocolitoare.
P.S. Ordinea lucrarilor inseamna de fapt ordinea cheltuirii unui buget alocat.
Sunt sigur ca se scot mult mai repede bani la o asfaltare decat la un pod...si n-are nimeni interes sa nu scoata bani. Coruptia asta....

 


Re: CENTURA BUCURESTI shoppy

Pai da, orice consilier isi face peste noapte o firma cu 2 basculante sh plus 3 utilaje inchiriate de la altii si se apuca sa scurme / puna asfalt, e destul de simplu, dupaia cand invariabil se strica la prima zapada dai vina pe aia cu camioanele supraincarcate si gata, oricum firma ai inchis-o demult (a se citi schimbat numele), intr-un cuvant asfaltul nu se poate prabusi nicaieri, spre deosebire de un pod, unde e o idee mai complicat.

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Noi avem pe langa centura capitaliei si o cale ferata, nu se poate folosi pentru a face naveta? in genul celei care merge la aeroport?
Saptamana trecuta am mers la aeroport folosind linia expres 783. MI-am luat un card din statia Maica Domnului (Tei), mi l-a incarcat cucoana de la ghiseu cu 2 calatorii pe liniile express. Numai bine ca ajuns in 783 (la Victoriei) nu am putut valida cardul. Noroc ca am pastrat chitanta ca altfel o puneam de-o amenda. Am facut de la Victoriei pana la Otopeni aproximativ 40 de minute, am stat foarte mult de la statuia Aviatorilor pana la Charles de Gaulles. Ce bun ar fi un pasaj subteran la Ch. de G.

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

Da , asa am citit mai sus. Trece si peste calea ferata si peste viitoarea centura de 4 benzi . Eu ,unu , zic ca ajunge o banda pe sens la acele 2 poduri pentru ca traficul mare nu este la traversarea centurii spre stefanesti . OK. O intrebare am si eu. Se face pod sa trecem direct peste calea ferata, centura si se ajunge in stefanesti, tunari ,da daca vreau sa ajung pe centura trebuie sa efectuez acelasi traseu ca si pana acum(eventual mai stau 20 minute la o bariera ).Proiectul nu este prevazut cu o serie de bretelede care sa ma folosesc si sa ajung direct pe centura si de pe centura direct in oras?

 


Re: CENTURA BUCURESTI cornel001

reiau ce am scris in alta parte parte a forumului :
ce pot sa spun este ca se lucreaza la centura bucuresti, in partea de N si NE (si in NV din cele citite in alta parte) . sambata am trecut si am vazut lucrandu-se pt largire (partial facuta) si poduri. poate va mai scoate din traficul din interiorul bucurestiului actual.

 


Re: CENTURA BUCURESTI telvanni

Astazi, in trecerea peste centura si calea ferata pe podul de la Otopeni am observat ca au avansat lucrarile de la viitorul pod (centura peste calea ferata). Totodata am observat ca au avansat lucrarile si la largirea centurii (zona din dreapta, vazut de pe pod si mergand spre Bucuresti).

 


Re: CENTURA BUCURESTI Lutyk

Eu sunt tare curios cum vor face largirea in dreptul podului voluntari/afumati.

 


Re: CENTURA BUCURESTI mindmasster

Lutyk wrote:
Eu sunt tare curios cum vor face largirea in dreptul podului voluntari/afumati.



Sa stii ca intrebarea asta mi-am pus-o si eu de multe  ori . Nu are nimeni drum pe centura sa ne ajute cu niste poze . Cand o sa mai trec pe acolo o sa mai fac niste poze da nu foarte curand

 


Re: CENTURA BUCURESTI Lutyk

acolo cred ca solutia ar fi un pod care sa supratraverseze actualul pod

 


Re: CENTURA BUCURESTI 3mil

Sper sa va ajut cu poze in curand. O solutie ar fi sa se despice sensurile, si 2 benzi sa o ia pe langa un pilon, si celelalte sa pastrese configuratia actuala. Asta ar implica niste expropieri (o vulcanizare si probabil o curte daca imi amintesc bine zona) si s-ar obtine un slalom de ocolire a pilonilor podului de catre cei care vin dinspre Pantelimon spre Sos. Stefanesti. Putin probabil sa se aplice aceasta solutie.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: CENTURA BUCURESTI Tom

Cum ordinul de incepere al lucrarilor nici nu a fost emis, autoritatile spun ca centura va fi gata peste un an si jumatate.
Autoritatile acestea care SUG banii poporului ar fi bine sa plateasca din propriul lor buzunar de incompetenti aceste intarzieri. De ce n'au dat ordinul de incepere a lucrarilor pana acum? Bine ca au grija sa incaseze "rovinete". Ar trebui cand se culca acasa in patul conjugal sa plateasca si ei qurvineta, tot are legaturi cu termeni ca "centura Bucuresti", in locuri numite Türk Parkası.€

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use