Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Șos. Pantelimon și pe Șos. Iancului (FINALIZAT mai 2022)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

2095 posts, 475961 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 150
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Daca reusesc sa-mi fac putin timp, sigur voi trimite. Cu iluminatul nu stiu, nu tranzitez zona, cu atat mai mult seara/noaptea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristi N

Nici eu nu prea trec prin zona dar aseara s-a intamplat sa trec cu masina pe Pantelimon spre sos. Garii Catelu si erau zone intregi in bezna. O sa incerc sa scot filmarea de pe dashcam si sa fac o sesizare pentru iluminat.

 


Re: POZE LUCRARI: Parcare P&R + terminal multimodal Granitul Chev Celios

viewtopic.php?f=253&t=4898#p337308

cris_m wrote:
Sa nu uit, un aspect extrem de neplacut pentru pietoni: lipsa trotuarelor si a unei statii corespunzatoare pentru liniile 104 si 243 spre oras. Daca vrei sa ajungi de la statia lui 202 la cea pentru Regionale, esti pur si simplu nevoit sa mergi pe carosabil, fara a fi protejat de niste balize sau benzi, asa cum ar fi normal. Ori mergi prin noroi, ori iti pui viata in pericol. La fel cum nu mai exista trecere de pietoni dupa santier spre orasul Pantelimon. Foarte multa lume se pune in pericol pentru a traversa ilegal. Nici ca sofer nu duci lipsa de peripetii, de la gropi/denivelari pana la lipsa semnalizarii corespunzatoare (marcaje sau semafoare).



La statia de la Granitul de care zici tu avem o mare problema prin prizma faptului ca rutiera nu isi face treaba alungand masinile parca aiurea. Acolo autobuzele ar trebui sa intre pe bretea si sa faca statia, dupa care sa intre pe sosea.  Cam asa ar trebui sa treaca 104 si 243. Unde este cu galben este de fapt locatia statiei.
GRANITU.png (1.31 MB; downloaded 4692 times)

 



Re: POZE LUCRARI: Parcare P&R + terminal multimodal Granitul alexandru_gr

Există o stație special amenajată pentru liniile 104 și 243 ea se află între acel mic scuar și trotuar ,cel unde se află și centrul de reîncărcare carduri însă din cauza mașinilor parcate în mod necorespunzător autobuzele nu pot intra in stație și opresc in dreptul acelui scuar mic...dacă nu mă înșel există și un semn cu accesul interzis pe care scrie "cu excepția RATB " și chiar și marcaj pe asfalt ce indică stația de autobuz.
La fel în toate stațiile de autobuz de pe șoseaua Pantelimon sunt mașini parcate făcând imposibil oprirea autobuzului lângă bordură ca să nu mai spun că prima bandă de circulație este ocupată de mașinile parcate și taxiurile ce așteaptă clienți  la colț de stradă.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului WT_fan06

Stația respectivă a fost extrem de prost gândită din start. Trebuia să se facă o stație-insulă ca lumea în dreptul benzii întâi (în locul acelei bordui cu noroi) iar breteaua care să dea în parcare să fie împinsă un pic mai la dreapta şi să deservească doar maşinile care vor să parcheze.

Bus stop island este modelul olandez, doar că la ei stația-insulă separă banda de autobuz de banda de BICICLETE, nu de parcare...

 


Re: POZE LUCRARI: Parcare P&R + terminal multimodal Granitul essco

Chev Celios wrote:
...
La statia de la Granitul de care zici tu avem o mare problema prin prizma faptului ca rutiera nu isi face treaba alungand masinile parca aiurea. Acolo autobuzele ar trebui sa intre pe bretea si sa faca statia, dupa care sa intre pe sosea.  Cam asa ar trebui sa treaca 104 si 243. Unde este cu galben este de fapt locatia statiei.

Fara scandal nu se face nimic. Eu as propune soferilor de pe 104 sa intre frumos pe bretea in statie, apoi sa opreasca motorul si sa cheme politia rutiera - macarale - presa si ce mai vor ei, pe motivul ca nu pot pleca din statie. Eu nu vad alta solutie.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Chev Celios

Problema e ca nici nu prea pot intra in statie.

 


Re: POZE LUCRARI: Parcare P&R + terminal multimodal Granitul ByOnu

alexandru_gr wrote:
Există o stație special amenajată pentru liniile 104 și 243 ea se află între acel mic scuar și trotuar ,cel unde se află și centrul de reîncărcare carduri însă din cauza mașinilor parcate în mod necorespunzător autobuzele nu pot intra in stație și opresc in dreptul acelui scuar mic...


Vorbiti despre statia lui 123 si 124 din fata Mallului Vitan, nu? :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Valentin

https://clubferoviar.ro/sine-la-cora-pantelimon/

După ce vara trecută a fost semnat un nou contract, acum au fost montate primele șine la Cora Pantelimon, la noua buclă de întoarcere a tramvaielor. Proiectul, care include și construcția unei parcări de tip park&ride, ar trebui să fie gata în luna august a acestui an. Inițial, termenul de finalizare a lucrării era anul 2014.



PS: nu stiu daca pot sa pun si pozele, dar avem un "update" scurt al santierului.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Maine poze si de la Metrou Usor!  :)

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Albert

Sincer, cred ca era mai bun proiectul inițial cu parcare subternă si eventual și integrarea M5 (când va ajunge acolo) in acest terminal P&R (pe modelul Străulești).
Apropo, Tehnologică Radion mai exista? Ca vad ca apare pe panou...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Nu-ti face griji cu M5.3, e coordonat in ambele variante de P&R.

 


Go to page:  1  ... 136 137 138 139 140 141 142  ... 150
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Șos. Pantelimon și pe Șos. Iancului (FINALIZAT mai 2022)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use