Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Șos. Pantelimon și pe Șos. Iancului (FINALIZAT mai 2022)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

2095 posts, 476017 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 106 107 108 109 110 111 112  ... 150
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Daca merge bine ca 41 atunci are sanse sa mai lase lumea masina pentru el.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Stai ca mai e pana acolo, fix in dreptul statiei de la Granitul lipsesc pe partea dreapta stalpii noi.  :twisted: Balastul pentru intins catenara este pe doi stalpi in zona de greentrack. Io prevad o linie "rapida" Granitul-Iancului daca o preia depoul Dudesti cu ceva LF-uri, mai ales ca se prefigureaza M5 Eroilor-Iancului adica PA tramvai pe Protopopescu. Cu "ruinele" (uni sau bi directionale) de la Victoria trimise in 46 no way. Partea proasta este ca pe Iancului semaforizarea in momentul asta este prioritara pentru masini...  :popa: Plus rondul Delfinului pe care orice vagon il trece... in doi timpi in loc de unul, inainte.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

IMSATzii au atacat azi noapte intersectia Pantelimon-Fundeni-Morarilor. Continuare in noaptea asta si maine noapte (cel putin).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Imsatzii au abandonat intersectia cu Fundeni (adica lipsa alimentare catenara la Sectia 9) si s-au mutat la Spital, intinzand firul de la Spital pana aproape de Granitul, caci nu ajunge la statie se opreste 20 metri mai inainte, agatzat in balast. Probabil in noaptea asta urmeaza si firul 2.
Radionii... au abandonat rebordurarea fostului refugiu de tramvai (plecare). Apa de ploaie este uda si nu le place.
Repet ce am mai spus, smecheria nu sta la imsat, mai trebuie sa vina radionii cu niste stalpi lipsa din dreptul refugiilor tramvaiului ca sa se poata face ceva.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Sava_6115-6315

Sa lasam la o parte lentoarea cu care se monteaza catenara. Daca vrem bidirectionale, macar la Granitului s-a facut ceva in vechea statie legat de terasamente, linii, macaze? Pe la jumatatea lui octombrie, cand am trecut prin zona , linia se oprea fix inainte de statie....  Sper ca nu asteapta nimeni o linie cu vagon pendul Granitului-Delfinului....

Groapa de langa Cora: cine o astupa? Asta implica umpluturi in straturi, teste de compactare si plus o fundatie solida pentru o eventuala parcare supraterana, adica fonduri suplimentare pe care primaria le vrea date in alta parte. Dar ca sa folosim groapa: ce ar fi daca aici s-ar face un terminal pentru liniile preorasenesti cu transbordare la RATB combinat cu parcare??  Chiar am boala pe soferii de microbuze/dube/autobuze altele decat RATB care fac statie oriunde si merg cu 20 km/h pana la Obor. Daca tot nu se justifica o eventuala parcare, macar sa faca un terminal modern si util, iar liniile preorasenesti sa aibe capat aici.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului oache81

Acum 20 de ani cred ca asa era, era capat de preorasenesti exact in zona respectiva, tin minte vag ca am luat odata un autobuz care mergea pe Soseaua Garii Catelu si avea capat chiar la capatul liniei de tramvai.Cred ca era tramvaiul 52 din care am coborat dar autobuzul chiar nu stiu ce numar avea.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Tramvai 28 Granitul-Gara Catelu.
Autobuze... erau mai multe. A ramas din ele 246.
La Granitul nu e nimic nou la linii, doar catenara, si nici aia pana in fosta statie din motiv de lipsa stalpi noi pe dreapta.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Habem catenara pe ambele sensuri de la Spital pana in dreptul liceului Lucian Blaga. Patinele de comanda de la Delfinului au fost conectate, macazele nu s-au incercat sunt pline de jeg. Alimentarile la sectia 9 si intre Spital si Granitul inca lipsa. Una din nacelele pe roti a disparut la fel si schela pe sina. Probabil urmeaza prinderea definitiva a catenarei intinse de la Spital spre Granitul.
Radionii 2-3 cati erau la bordurile noi de la vechiul refugiu de plecare Granitul au fost maturati de ploaie pe semne si dusi pe apa sambetei, ca n-au mai reaparut.
Sentimentul general este ca primareasa mai rateaza o goanga emanata cu mai putin de 3-4 luni in urma.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Pe 1 decembrie vreau sa ma dau cu bidirectionalul pana la Spital cel putin. Madam primar si radionii, se aude?  :twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Daca se organizeaza festivalul Rodica Bitanescu la Granitul, eu zic ca ai ceva sanse  :mrgreen:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Pai in disperare de cauza trebuie sa se faca macar niste nimicuri finalizabile. In baza finalizarii Sudului, Ciurel, Rebreanu si Pantelimon iese totalul pe zero si la anul care vine. :twisted:
Anyway... azi e mult mai limpede ca NU va ajunge tramvaiul la Granitul pe 1 decembrie. Aceiasi 3 radioni care au abandonat bordurile lipeau ultimele 5-6 amortizoare care mai sunt fara pamant pana in zona de asfalt de la trecerea de pietoni de la Granitul.
A inceput prinderea definitiva a catenarei de la Spital spre liceul Blaga, nacela e in dreptul refugiului sensului spre Fundeni. Catenara n-are tensiune fiind separata de izolatori la Sectia 9 in dreptul refugiului. Totusi in miezul zilei nu era nimeni, deci banuiesc ca treaba se face tot noaptea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Pe madam n-o intereseaza "nimicurile" astea de lucrari. Daca nu e vizibilitate si expunere media, nimic nu e. Deci anul asta doar Arcul de Triumf si eventual spitalul Gomoiu.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Ce Gomoiu... si p'asta il vad la fel de des ca pe Pantelimonu' si nu mi se pare ca s-ar finaliza acusi.  :|
P.S. O intereseaza sau nu... io zic ca si daca ar taia banii de luminite de sarbatori (acu' e cam tarziu) tot n-ar scoate nici una la liman. Pentru ca... e sume mari. Si in plus daca le finalizeaza consiliul trebuie sa faca macar niste planuri pentru alte lucrari. Si e greu mancatz'as. Las' sa faca urmatorii.  :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Vesti bune si vesti mai putin bune. Sa incepem cu cele bune.
1.Catenara este prinsa definitiv de la Delfinului pana la Liceul Blaga.
2.Se verifica macazele de la Delfinului si se monteaza semafoarele de directie.
3. Avem eclatoare Siemens 3EC3, 2 bucati la sectia 9, 1 bucata unde va veni alimentarea catenarei intre Spital si Granitul.
Vestile proaste...
4. Cei trei radioni alocati zilnic la Granitul erau calare pe aceleasi 5-6 amortizoare pe care erau si acum doua zile. Nici urma de mobilizare de forte suplimentare pentru refugii sau stalpi.
5. La alimentarea dintre Spital si Granitul lipseste 1 din cele 2 dulapuri. La Sectia 9 din fericire sunt toate, 3 la numar. Inca nimic pe parte de cablarie pe stalpi spre catenara.
6. Pe Iancului catenara a inceput sa se comporte... haios.

Daca IMSATII finalizeaza azi cu macazele la Delfinului ( sau cel tarziu maine) nu le mai raman de facut decat alimentarile la Sectia 9 si intre Spital si Granitul. Catenara nu mai au unde sa monteze din lipsa de stalpi. Daca au materialele si se tin de treaba in weekend am putea avea proba cu bidirectional pana la liceul Blaga.

 


Go to page:  1  ... 106 107 108 109 110 111 112  ... 150
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Șos. Pantelimon și pe Șos. Iancului (FINALIZAT mai 2022)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420787 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use