Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovVehiculele altor operatori

 

Topic: Divertibus (Divertiland - Preciziei - Pacii)

5 posts, 4725 views
⚠  Forum Rules
Divertibus (Divertiland - Preciziei - Pacii) Dragos31

Pe perioada sezonului estival, Divertiland opereaza curse intre Bucuresti - statia de metrou Pacii si cel mai mare parc acvatic din Romania(  :D  ) cu autobuze Isuzu de 10(?) metri. Autobuzele au intervale intre ele de circa 30 de minute, iar calatoria este gratuita, cu mentiunea ca daca te-ai urcat din Bucuresti, nu poti cobori decat la parcul acvatic.

Pentru a intelege mai bine traseul, am sa atasej o harta cu acesta, dar si un autobuz surprins azi pe Bd. Preciziei. In anii trecuti, cei de la Divertiland mai detineau si un microbuz, pe langa doua Isuzu-uri. "Investighez" eu zilele astea.  :P

Traseul tur:





Traseul retur:






B 509 NKR - Divertibus - Bd. Preciziei - 12 Iunie 2019



 


Re: Divertibus (Divertiland - Preciziei - Pacii) PTMZ

S-au săturat să se bazeze pe 236? Nu m-ar mira, la ce intervale are. Oricum, felicitări lor pentru inițiativa excelentă de a utiliza o linie proprie gratuită. :applause:  Observ că autobuzul are număr de tip B xyz NKR, ceea ce înseamnă că ar putea fi închiriat de la Nicarom, cei care operează (sau operau, n-am mai văzut autobuze pe acolo de mult timp) linia 547 din Pantelimon.

 


Re: Divertibus (Divertiland - Preciziei - Pacii) Dragos31

Ei s-au "bazat" pe linia 236 doar în anul 2014, când au avut o înțelegere cu cei de la RATB. Din 2015, am tot văzut aceste Divertibus-uri, dar niciodată nu le-am folosit. Pe 1 Iunie 2017 am făcut eu solicitarea la RATB pentru prelungirea liniei 236 de la Complex West Park la Divertiland, dar nu am primit nici un răspuns, însă linia a fost prelungită de la 1 Iulie 2017 și a fost adăugat un tur în plus L-V.

 


Re: Divertibus (Divertiland - Preciziei - Pacii) Dragos31

B 250 MTK - Divertibus - Strada Divertismentului (Chiajna) - 30 August 2022



 


Re: Divertibus (Divertiland - Preciziei - Pacii) Axel

Traseu operat de Nikarom.

 


Home page  • 
Parent forum: Vehiculele altor operatori  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420551 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use