MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare

67 posts, 25995 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare subway guru

Cele care adapostesc CV interstatie vor fi amenajate de Mrex

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

Sa nu-mi zici ca se darama fosta benzinarie de langa CV interstatie Laminorului-Straulesti, ca nu te cred.

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare andrei11

Bravo lor !
Macazele din stație, spre deosebire de cele << clasice >> ale metroului bucureștean ( excepție cel de la Eroilor ---> Grozăvești/ Politehnica și cele de la  Dristor 2 ) sunt cu viteză sporită în abatere. Ceea ce înseamnă că se va sta  mai puțin pe ace în caz de schimbare a firului  de circulație.

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

Ce-i cu "bravo lor"?

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare andrei11

Bravo S.C. "Metroul SA" - pentru că ei au gândit proiectul.
Avem bretele de "tip vechi" cu ace scurte, vezi 1 Mai / Crângași sau chiar macaze simple cu ace scurte vezi macazul de unire ale magistralelor M 1 / M 3 după ce se iese din Eroilor, chiar și macazul de ieșire din GdN 1 ( spre Victoriei ).
La cele două stații menționate ( Străulești ; Laminorului ) avem acele  de dimensiuni normale  ( de tip CFR ), unghiuri care permit viteze sporite pe abătută.

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare subway guru

Cu ceva costuri suplimentare considerabile...ca sa fim cinstiti pana la capat!
Dai un ban dar stai in fata...
:bere:

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare punmeister

@guru
Nope! Corect este Dai un ban dar cumperi ceva frumos! :mrgreen:

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

Adrian Rosca wrote:
Se sparge carosabilul in vederea realizarii continuitatii tevii de apa din zona verde de pe mijlocul bulevardului

Aici s-a spart in continuare pana la celalalt spatiu verde, insa bucatica betonata de carosabil n-au mai reasfaltat-o, desi acum se circula pe ea.

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

Semafoarele din capatul spre Parc Bazilescu tot disparute sunt:









Au betonat si a doua jumatate a santului sapat pentru teava de apa. Mai au insa de spart chiar in intersectia cu Laminorului.





Transformatorul de la intersectia Bucurestii Noi-Laminorului e acum istorie, dar a ramas o frumoasa groapa in urma lui:





Au aparut bancute:





Accesul spre benzinarie e pe jumatate inchis de ceva vreme, dar n-am reusit sa ma prind care e scopul. Oricum trebuie sa fie ceva legat de metrou



 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare andrei11

Cu semnalele ( semafoarele ) de la Laminorului recunosc că am exagerat puțin acum ceva timp. Cred că se așteaptă mutarea camerelor de vedere. M-am uitat și eu, dacă pe partea cealaltă nu au loc, nu prea au unde să le pună pe partea asta. Trebuie să mute camerele. Oricum nu pot da drumul la Dimetronic fără ele. Am impresia că sunt ultimele care mai trebuie montate.
Accesul de la benzinărie nu are legătură cu metroul. Cine știe ce vor să facă acolo, să sape după ceva și n-au mai făcut-o deocamdată.
_______________
Eu știam așa ( de la CFR ).
Semafor e cel cu brațe.
Semnalele sunt cele cu lumini.

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

Stalpii cu talpice din beton de la imprejmuire sunt aceiasi cu cei folositi la santierul de metrou, iar de aici trag concluzia ca lucrarea tine de metrou. Atata timp cat receptia nu e finalizata, utilitatile din zona statiei tin inca de antreprenorul general.

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare andrei11

Aha, ok. S-o fi spart vreo țeavă...

 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

S-a asfaltat santul de pe mijlocul bulevardului:



 


Re: Discutii statia Laminorului dupa inaugurare Adrian Rosca

In sfarsit au inceput sa se ocupe vechile "restante" de la trotuare, momentan doar pe partea cu benzinaria:





















La intrarea in incinta AFI ar trebui sa accesibilizeze bordurile:



 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use