MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Discutii - Terminal multimodal Straulesti

352 posts, 112290 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti mindmasster

@sab: oK. PMUD, METROREX, Ministerul Transporturilor, CNAIR, cum vrei tu sa i spui. Nu mi-ai raspuns cat vrei sa dai pe parcare.

E ok sa vii si sa-ti lasi masina si sa platesti 2-3lei pentu 8-9h? Nu cred. O parcare decenta in zona centrala este undeva la 3-5 lei/h. O excludem pe cea de la Victoriei cu 9 lei/15 min.  Noi in cazul de fata nu sunt in zona centrala asa ca la 1-2 lei /h este mai mult decat decent iar acum o sa-mi sara toata lumea in cap ca la 2 lei /h nu o sa parcheze nimeni si o sa ramana goala.

Hai sa ne uitam si prin alte locuri. Peste tot la aceste park&ride exista discouturi daca ai abonament de metrou . Dar te asigur ca nu sunt reduceri de 80-90%. Am mai gasit reduceri intre 25-50%. Ex: Italia, Germania.

Eu as vedea urmatoarele preturi  Pret Standard
                                                  Luni - Vineri  07:00 - 20: 00 -2 lei/h , primele 2h , dupa 2h -1 leu/h -> max 15 lei
                                                  Luni - Vineri 20:00 - 07:00 - 1 leu/h - max 11 lei
                                                  Vineri - Luni 20:00 - 07:00 - 1 leu/h ( parcarea o sa fie mai mult goala pe perioada weekendului)

Pret cu reducere daca ai un abonament valabil : 25-50% din preturile de mai sus.

Noi comentam si la 1 leu/h. Vrei masina -automat implica costuri suplimentare. Noi ne-am invatat sa parcam la bordura si sa nu platim nimic.

Cheers.  :bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti sab

Ce am vrut eu sa spun este ca Metrorex, beneficiarul investitiei trebuia sa stabileasca o strategie INAINTE de a face aceasta investitie. Adica atunci cand este gata, sa vina cu niste variante care sa arate ca acolo este un park& ride, nu o simpla parcare cu plata, indiferent cat de mic sau cat de mare este tariful de parcare. Nu sa ia abia acum in calcul daca acorda sau nu vreun discount pentru cei cu abonamente. Asta trebuia hotarat dinainte, solutia pregatita, iar la inaugurare doar sa o implementeze ca sa atraga lumea sa foloseasca parcarea.
Nu ai cum sa compari o parcare in centru, la cativa metri de locul in care ai serviciul cu una la care iti ia o ora sau mai mult sa ajungi, dupa ce mergi si cu 3 metrouri.
Cat despre pretul "corect", nu il stabilesc eu, il stabilesc potentialii utilizatori. Asteptam sa vedem cati vor fi dornici la 1 leu/h. Daca nu sunt, inseamna ca oferta nu este tentanta. Aste este economia de piata. Atata timp cat exista alternative, parerea mea este ca nu or sa se inghesuie potentialii doritori.

P.S. Este exact strategia paguboasa de la M6. Il construim prin balarii, prin zone care au nevoie de frecvente de succedare diferite, dar inca nu avem o strategie clara despre cum vom exploata o linie cu nevoi extrem de diverse. Ne mai gandim si ne decidem abia dupa ce aruncam 1 mld de euro. Eventual dupa cateva luni de la inaugurare...

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

Păi pe noi tot timpul ne surprinde că vine iarna,  că se deschid  școlile în Septembrie, că vara trebuie amenajate plajele,  că ne trebuie autostrăzi  pe valea Prahovei, pe Valea Oltului, etc, etc.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti adila

sab wrote:
Atata timp cat exista alternative, parerea mea este ca nu or sa se inghesuie potentialii doritori.

Pai alternative legale nu sunt decat pentru foarte putine masini. Restul masinilor parcheaza ilegal, iar pentru mine asta nu este o alternativa, A fi in ilegalitate nu este o alternativa. Atata timp cat autoritatile nu impun niste reguli clare care sa fie respectate, poti face cate P&R-uri vrei si poti sa le dai si gratis, ca tot nu le foloseste nimeni. Ba poate exista si cativa care o vor folosi, dar este nesemnificativ. Omul parcheaza unde ii este lui mai bine, adica langa locul de munca, iar transportul in comun nu este o alternativa. Exemple de parcari goale avem deja.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Adrian Rosca

Au scos gardurile din plasa care blocau breteaua din fata terminalului si le-au inlocuit cu banda avertizoare, se pare ca totusi vor sa se tina de cuvant. Zilele trecute au mai lucrat la reteaua de contact a troleibuzelor. Ar trebui insa ca PMB sa astupe gropile de pe breteaua de pe partea cu cimitirul, inainte sa se dea drumul la circulatie.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti bobobarosanu

Atata timp cat eu pot gasi un loc de parcare gratuit (legal sau ilegal, oricum nu conteaza pentru riscul de a primi amenda e f mic) mai aproape de centru fata de parcarea de la Straulesti, atunci nu va parca nimeni acolo chiar si pentru un leu/h.
Nu are sens sa ne comparam cu alte orase pentru ca nu cred ca in alte orase exsta sistemul bucurestean cu parchez unde vreau.
Scopul acelei parcari nu e sa faca bani, scopul ei este sa opreasca o parte din masini sa intre in oras.
Dupa parearea mea, cel putin la inceput, ar trebui ca cei care lasa masina acolo sa nu plateasca nimic la parcare si sa aiba si o reducere la abonament/cartele de 2/10 calatorii de 50%, iar iesirea din parcare sa se faca cu acea cartela sa demonstrezi ca ai folosit metroul.
Asta cel putin pana se umple parcarea. Apoi usor usor poti mari tarifele.
Dar pentru inceput scopul acelei parcari e sa fie plina! Nu o sa saraceasca nimeni din aceste reduceri.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti survola

Se deschide parcarea mâine, de la ora 11.
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 2790987938
O dată cu parcarea de 660 de locuri va fi pus în funcțiune și depoul cu o suprafață de 11000 mp și 13 linii de garare si reparații.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti Adrian Rosca

De-asta era azi lume la terminal  :)

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti bogdan5ful

Dacă se deschide mâine terminalul, se va permite accesul publicului călător în depou, doar în ziua deschiderii?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

:shock:
De unde-ți venii această năstrușnică idee ?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti subway guru

Dimetronicul din depou inca nu e gatat...

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti George

Dar asta bănuiesc că nu influențează PIF Dimetronic pe restul liniei, nu? Sau?

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti andrei11

Părerea mea sinceră este că la Dimetronic vom avea o singură inaugurare. E o părere strict personală. Mai ales că circulația pe M 4 se desfășoară în parametrii acceptabili și fără Dimetronic pentru jumătate din traseu.

 


Re: Discutii - Terminal multimodal Straulesti George

Intrebarea era pt guru, dar in ce priveste remarca ta, avem pareri diferite despre ce înseamnă circulatie normală pe o linie cu 8 statii de metrou...

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use