MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017

 

Topic: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea

423 posts, 112895 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea Adrian Rosca

Trotuarul de la straduta tine de PS1, deci treaba se complica. Sunt 3 entitati care trebuie sa se inteleaga intre ele. Sa iti spun care va fi rezultatul?  Niciunul, ramane cum am stabilit.  :popa:
Ce prostie, o sa ramana un teren in mare parte gol, inconjurat de trotuare schioape. Chiar nu se putea respecta proiectul, asa cum l-ati gandit de la inceput? Era suficienta o dezmembrare cadastrala, sa se fi facut triunghiuletul ala teren separat ca sa fie transferat mai apoi la PMB. Costurile ar fi fost absolut neglijabile. Acum daca vreodata se va mai face, va trebui mutat gardul. Alti bani, alta distractie.

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea subway guru

De terenuri se ocupa investitorul impreuna cu consultantul angajat cu expropierile...
Am spus PMB referitor nu doar referitor la trotuarul cu bulevardul...din cate stiu eu sectoarele nu au patrimoniu propriu ci doar delegari de administrare...
Daca ar fi dupa mine nu as sti cum sa scap mai repede de terenurile ce nu sunt strict necesare, nu aduc Mrex decat costuri si belele...dar repet, nu e treaba mea...e averea statului, sa faca bine si sa si-o gospodareasca...ca pentru asta platim atata ciopor de functionarime din taxe si impozite.
:popa:

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea Adrian Rosca

Pai tocmai de investitorul asta vorbeam. Mai mult ca sigur ca si el zice ca nu-i treaba lui. E pmb-ul, ps1, etc, etc.  :evil:

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea subway guru

Are calitatea de administrator al domeniului public al statului cu toate responsabilitatile aferente...si nu-l derobeaza nici Cel de Sus de chestia asta...dar pentru a face transferurile respective trebuie ca una din parti sa ceara prin HCGMB si cealalta sa fie de acord sa dea prin HG

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea Adrian Rosca

Metrorex putea sa faca dezmembarea pana acum si asa putea pune linistit gardul acolo unde trebuie, lasand birocratia cu transferul pe mai tarziu. Repet, avem exemplul de la DRPCIV unde trotuarul lipseste complet din cauza ca PMB si MAI nu au reusit sa faca transferul de teren. Motivul? Dezinteres si incompetenta!

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea subway guru

Asta cu lasatul pentru mai tarziu pute...

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea Adrian Rosca

Transferul trebuia facut pana acum, dar demersurile nici macar nu au inceput. Si pun pariu ca nici o sa se faca ceva vreodata. Asta pute, nu altceva!

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea andrei11

Off topic dar nu chiar
Metrorex, consultantul, Papa de la Roma, Guvernatorul Băncii Naționale, Putin, Hitler / Stalin de unde or fi ei, așadar toți ăștia pe care i-am citat eu știau de prin 2011 că pentru M 5 o să ne trebuiască metrouri. Uite că ne-am trezit data de mai sus că n-avem metrouri.
Indivizii ăștia iresponsabili nu sunt în stare să aducă metrouri la timp și le ceri lor să se ocupe de garduri ??????

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea Adrian Rosca

Da, ce te miri? Trebuie sa se ocupe de absolut tot.

PS Ai uitat sa pomenesti de Preafericitu' Daniel. Omul are reale calitati manageriale, ar fi facut treaba buna ca si manager de proiect  :mrgreen:

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea andrei11

Fii convins. Am afirmat lucru ăsta de nenumărate ori în cadrul forumului. :D

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea TibiV

Adrian Rosca wrote:
Ai uitat sa pomenesti de Preafericitu' Daniel. Omul are reale calitati manageriale, ar fi facut treaba buna ca si manager de proiect  :mrgreen:

Da Doamne sa transforme CNAIR (ex-CNADNR) intr-o "Directie de Investitii" a BOR...
Am face 300 km de autostrazi pe an...

Si nu, nu glumesc.
Indiferent daca suntem sau nu de acord cu obiectivele BOR, managementul respectivelor investitii a fost si este impecabil.
Termenul pentru finalizarea Catedralei a fost anuntat de 4-5 ani. Vede cineva o intarziere de 2-3 ani ca la CNAIR/Metrorex ?.... (M5 - "Aici va fi statia ta de metrou peste ...cati ani s'o nimeri !")

Poate la mijloc este si faptul ca nu am intalnit in viata mea un absolvent de teologie prost si incompentent. (Nu discut despre moralitate. Am un coleg care, desi nu s-a facut popa, a absolvit teologia si are o minte "brici" - dar este cel mai mare curvar din "pravalie". Nu le "iarta" decat pe cele foarte urate sau foarte proste. Poti sa spui orice despre orice femeie - si sa-i faci orice - dar te scoate de la inima daca faci o gluma nesarata despre Cele Sfinte...)

La politicieni am avut doar cateva "surprize" care erau "putin spre moderat inteligenti si competenti", adica erau campioni la IQ...
Daca nu ma credeti, cititi inca o data lista Cabinetului de Ministri...  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea subway guru

Adi, problema cu terenurile e chiar un pic mai incurcata decat am descris eu...
:bere:

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea andrei11

E încurcată pentru că ne place nouă să ne punem singuri bețe în roate...Avem o plăcere să ne creem probleme acolo unde nu sunt...Nu ne bate nimeni în domeniul ăsta  :!:
Să nu-mi spui mie că e așa de complicat să se corecteze acolo gardul...
_____________________
Un primar din București / sector 3 a tăiat toți copacii de pe Mihai Bravu ( copaci de vreo 40 - 50 ani ). Mulți. Anul 1991. Și a făcut parcări ( în spic ). A mutat trotuarul mai înspre blocuri cu 3 - 4 metri  ( avea loc suficient ) și a replantat alți copaci  pe noul aplasament.
Acum copacii au 26 - 27 ani, sunt dezvoltați. Nimeni nu și-a mai dat seama că respectivul a tăiat copacii vechi și a pus alții în loc...

 


Re: Interstatia Laminorului - PSS Zarea / PSS Zarea Adrian Rosca

Inca ceva: legea (in cazul asta art. 561 din Codul Civil si HCGMB 212/2000) nu impune realizarea imprejmuirii fix pe limita de proprietate. Deci proiectul ar fi putut respectat.
Btw, ati modificat intre timp plansa pe care am postat-o? Ar fi interesant de aflat daca a fost inclusa in DTAC si e vizata spre neschimbare de autoritatile locale.

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul Parc Bazilescu - Străulești • Lucrări în 2013 - 2017  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use