Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4579 posts, 857348 views
 
Go to page:  1  ... 257 258 259 260 261 262 263  ... 328
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Alex1234

Wow!!!  Ce vesti tari...de inceput de week-end..:)
E posibil deci o deschidere partiala...dar parca s-ar munci mai ok cu pasajul inchis....daca cablurile se pot sectiona, atunci tot ce a mai ramas de facut mai dureaza max 3 sapt.....in locul lui Firea i-as lasa pe Astaldi sa termine asa cum trebuie....atunci cand vom vedea cablurile taiate putem considera The End...chiar nu mai conteaza cateva zile dupa....macar avem garantia ca se termina.  :))))

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Iar v-ati pierdut in 'meandrele concretului' cu cablurile alea NATO SI ati pierdut din vedere esenta, au reusit sa faca sutele de 'suduri' pe fibra optica deviata!
;)
Daca acum cablaraia aia e inerta n-are decat sa ramana pe pozitie si sa o taie oficialitatile pe post de paglica la inaugurare!

Ar face o economie si ar fi si ceva inedit si original!
:bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului bekxy

Deschiderea half-profile nu cred că e musai să fie half-half. Poa' să fie şi half de half + half de half. Adică o bandă pe sens, fiecare pe sensul corect.
Măcar de-ar fi cum o fi, că aşa mi s-a acrit de zona aia... Şi de balamucul de la Eroii Revoluţiei, Vitan-Bârzeşti, Apărători, Turnu Măgurele şi Luică pe care îl generează... Mai sunt şi nesimţiţii care şi-au pus gardurile-n drum în capătul dinspre Brâncoveanu al lui Luică şi o freacă p-acolo de luni de zile...
Abia aştept să se mute Primăria Sector 4 la Grand Arena, poate asta-i va determina să facă ceva cu traficul în zona aia. Că impozite pe tot ce se construieşte pe Metalurgiei încasează, dar soluţii pentru traficul generat nu caută. O fi greu să facă un giratoriu în capăt la Brâncoveanu?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

TibiV wrote:
De ce le-or mai trebui prelatele alea ?...

Enervant ca din cauza lor nu am vazut ce frumos atarna cablurile in pasaj dupa rampa de intrare Vacaresti... :(

Ca să nu înghețe betoanele. Azi-noapte în București au fost 0°C. În livezi s-au făcut focuri toată noaptea ca să protejeze pomii înfloriți.

TibiV wrote:
Il masi stiti pe colegul vasile, care in toamna a postat in premiera poze de la sapaturile in subteran la pasajul auto ?...

Aici la noi vad ca nu a mai fost activ din februarie, dar "dincolo" mai posteaza opcazional, cam o data pe saptamana...

Astazi a avut o postare foarte interesanta, legata de o alta postarea a lui de la inceputul lunii...

vasile wrote:
on April 21, 2017, 11:45:38 AM

vasile wrote:
on April 07, 2017, 09:35:41 AM

De 1 mai vom avea o surpriză!


Da da! Poate chiar mai devreme!

Wow!...

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=30.msg152951#msg152951

Probabil de 1 mai (sau duminică, cu o zi mai devreme) se va organiza „Ziua porților deschise la Pasajul Piața Sudului” și ne vom putea plimba pe jos prin pasaj, ca la Basarab. Nimic nou.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Si cu PP4 cum ramane, tot inchis, si cu semafor la suprafata, dupa cum spuneam?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Cred ca Misterr a punctat bine: un pic mai repede, surpriza este "ziua portilor deschise" sau a prelatelor trase :lol: :lol:
Circulatie cu masini....mai tarziu...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Bun si atat !...

Ce, numai metroul sa aiba "porti deschise" ?... ;)

Oricum, este clar ca deschiderea se apropie rapid...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Alex1234

Se toarna betonul peste PP4. Chiar acum. Deja au ajuns la 50% din turnare. Asteapta inca o CIFA ptr a termina. Şi tocmai au taiat cablurile de la iesirea inspre Nitu Vasile. :))
Sunt multi muncitori in santier. Am vazut mai mult de 50. Ptr Sambata e admirabil.
20170422_122237.jpg (180.93 KB; downloaded 1395 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Probabil sunt puțin în urmă și vor să recupereze cât se poate.
Mulțumesc pentru informațiile în timp real.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Dai cu poze!!
Vine si CIFA... am vazut-o eu acum 1 min.
LE: ms ptr poza
Deja ne modificam mesajele...imediat

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Alex1234

Incep sa cred ca e ceva interesant in pasaj....sub prelata verde...poate sunt mai avansati decat ne imaginam noi....
Poate jupanul1 aduce niste informatii "pe surse" :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Ieri era un pic de grabă la PP4. Nu s-a mai acoperit cu pămînt (care ar fi trebuit compactat), se punea direct nisip (care nu necesită compactare).
Totuși... Așa repede se poate încărca planșeul?!
Bine, probabil încă e sprijinit jos (și va mai fi ceva timp de acum încolo).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Alex1234

28 de zile ptr de-popire...in mod normal....poate chiar mai mult ptr grosimea asta...dar, din cauza de stirista/prompterista se vor urca cu cilindrul si vor asfalta peste mai putin de 1 saptamana...fac pariu :( si nu e voie sa incarci dinamic o astfel de turnare mai devreme de 14 zile...chiar si sprijinita...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Sunt situatii si situatii...
Si in functie de suprafata merge mai repede..
Parca era ceva si la 6 sau 7 zile. Oricum se va mentine cofrarea si sprijinirea planseului, multe zile.
Daca am sta 28 zile pana sa incarcam un planseu la un bloc... trec termenele.
Structuristii stiu ca un planseu recent turnat, se poate decofra dupa cateva zile, DAR va ramane sprijinit cu popi. In acest timp se poate lucra la elevatiile de la urmatorul etaj, si la planseu, deasemeni.

 


Go to page:  1  ... 257 258 259 260 261 262 263  ... 328
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420648 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use