Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4579 posts, 858793 views
 
Go to page:  1  ... 233 234 235 236 237 238 239  ... 328
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Ora 16 00. La rampa Nitu Vasile,acolo unde se săpase pentru fundația drumului, acum totul este la nivel. Betonat, parfumat și frezat( la figurat) și pregătit de asfaltare. Pe parapetul PP 4 de la cimitir erau vreo două trei veste cățărate cu o bormașina. Dădeau gauri cred. Vis a vis era o CIFA și o cuva de beton( sau cum se numește) in cârligul macaralei in care vestele băteau vertiginos cu un baros. Deci cred că au mai turnat ceva beton astăzi acolo. Mai la vale la PP 3, am văzut decât generatorul lângă parapet. Nimic altceva. La PP 1 se pare că au turnat ceva beton în groapa. În rest aici 0 mișcare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

In seara asta, la 22.15, erau vreo 8-10 veste colorate care forfoteau pe langa accesul PP4 cimitir.
Imi miroase a pregatiri pentru mutat pietonii intre acces si gardul cimitirului si masinile in locul pietonilor...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Daca am vazut bine, dupa amiaza, rampa de intrare, Vacaresti avea uzura asternuta. Spun asta pentru ca era la nivel cu restul asfaltului.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Dacă la PP4, restul pasajului decid să-l facă dintr-un modul prefabricat. Ar fi posibil? Și el chiar sa fie deja făcut pe undeva.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Ca la Piata Presei? Ar fi o chestie.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Atunci ar fi o chestie de un week-end...

Dar am dubii, pentru ca primarul general s-ar fi laudat deja cu o asemenea "solutie tehnica ingenioasa pentru urgentarea lucrarilor"... ;)

De abia astept "recolta" lui misterr de maine... :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Alex1234

Daca au modulul pp4 prefabricat atunci ar trebui sa soseasca in santier saptamana urmatoare...ar fi o veste excelenta! Si ar garanta deschiderea pasajului rutier in Iunie.Daca nu il au atunci ar trebui sa vedem ceva lucrari de structura/cofraj in max 2 saptamani.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

TibiV wrote:
In seara asta, la 22.15, erau vreo 8-10 veste colorate care forfoteau pe langa accesul PP4 cimitir.
Imi miroase a pregatiri pentru mutat pietonii intre acces si gardul cimitirului si masinile in locul pietonilor...

Hmmmm....
Am intrat pe thread-ul de poze si am remarcat ceva extrem de interesant, ceva ce nu am sesizat atunci cand a postat  BIGRED...
BIGRED1984 wrote:
Betonarea noua la PP4, acum si in zona liftului.




Observati va rog (aproximativ coltul dreapta jos) ca erau puse si bordurile !...
Este clar, au planuri cu PP4 cimitir... ;)
Alex1234 wrote:
Daca au modulul pp4 prefabricat atunci ar trebui sa soseasca in santier saptamana urmatoare...ar fi o veste excelenta! Si ar garanta deschiderea pasajului rutier in Iunie.

Din pacate NU cred ca se va aplica metoda de la PPL.
Desi ar fi fost solutia perfecta.
Daca s-ar aplica, atunci as crede in promisiunea primarului, "va invit dupa Sarbatorile Pasacale la inaugurare".

Da Doamne sa gresesc eu si sectiunea de galerie sa fie deja turnata, asteptand un week-end pentru a fi instalata...

Dar poate ne spune ceva colegul vasile, care nu mai dat de multa vreme pe aici...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Din păcate nici eu nu cred, dar era așa un gând. Ar fi fost foarte bine. La PPL. au construit structura lângă locul faptei. De dimineață era ceva agitație la rampa Nițu Vasile si la breteaua de la fostul capăt al troleelor. În altă ordine de idei. Am văzut cum au montat granitul. Nu aveți impresia că este montat înclinat? Zici că vine in freza. Trebuia montat începând de jos de la intrare in ,,tunel" urcând cu el cu rosturile drepte, nu inclinate. Eu așa am observat. Poate greșesc eu.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului neb1

Au inceput sa faca curatenie.Au incarcat 2 basculante cu diverse deseuri,moloz,sparturi,etc .4 veste maturau in urma curateniei.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

neb1 wrote:
Au inceput sa faca curatenie.Au incarcat 2 basculante cu diverse deseuri,moloz,sparturi,etc .4 veste maturau in urma curateniei.

Cum adică măturau în urma curățeniei? Cred că la Nițu de pregătesc de asfaltare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului neb1

Excavatorul incarca in basculante moloz,resturi,deseuri,etc ,iar muncitori cu niste maturi (perii)mari faceau luna in urma excavatorului. :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

La ce jeg și dezordine este pe acest șantier,era cazul sa mai strângă din gunoi.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Alex1234

Adevarat! Astaldi s-a facut de rusine max. Si intradevar nu e o iluzie optica la placarea cu granit. Nu au mers vertical cu rosturile. Trebuie sa mentionez si faptul ca se misca destul de rapid cu placarea....cred ca au pus cel putin 200 mp de ieri dimineata pana azi.

 


Go to page:  1  ... 233 234 235 236 237 238 239  ... 328
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420939 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use