Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Știri, noutăți, evenimente și discuții diverse

1714 posts, 380571 views
 
Go to page:  1  ... 98 99 100 101 102 103 104  ... 123
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces punmeister

Anul acesta, Primăria vrea să modernizeze toate liniile de tramvai, dar şi cele de autobuz care fac legătura cu localităţile din Ilfov, ca să-i convingă pe oameni să nu mai vină cu maşina în Capitală. Şi va apărea şi la noi autobuzul pentru ghişee.

Deci tot ce inseamna OR (adica 32,5 km) intra la modernizare?

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Puss in Boots

Aiurea. De la vorbe la fapte e cale lunga. Sa vedem bugetul intai. Si oricum, chiar daca s-ar apuca de ceva anul asta cu licitatii cu tot daca incepe vreo lucrare (hai doua) sa zicem bogdaproste. Dar eu unul sunt sceptic. Poate doar daca eram in epoca cealalta si sa se dea ordinul asta s-ar fi miscat ceva (nu stiu daca si calitativ dar sigur cantitativ iesea ceva....de frica, de una de alta...).

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces ByOnu

Anul acesta, Primăria vrea să modernizeze toate liniile de tramvai


:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

Nu ai citit cu atentie si nu ai prins sensul frazei care se refera la faptul ca anu' asta Primaria are (deocamdata doar) vointa/dorinta de a face...
Este vorba despre a vrea, nu despre a face...

Nu spune ca Primaria va moderniza anul asta toate liniile de tramvai...
Zice doar ca Primaria vrea anul asta sa le modernizeze...
Poate ca anul viitor nu mai vrea...

Peste doi ani poate vrea din nou...
Dar peste 4 ani iar nu mai vrea...

:lol: :lol:  :lol:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Puss in Boots

Si chiar daca zicea ca "va moderniza" tot o aiureala era in lipsa a ceva concret. Cand o sa vina sa zica "am modernizat" atunci sa ne dam jos din pat ca sa mergem sa ne uitam. Pana atunci o cafea buna si un film si mai bun.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces misterr

Accesul maşinilor în centrul Capitalei, interzis sau taxat. Soluțiile promise de Primărie

VIDEO: https://vid2.stirileprotv.ro/2018/02/12/61940339-2.mp4

Interzicerea sau taxarea maşinilor care vor să intre în centrul Bucureştiului este de luni o soluţie oficială.

Aceasta a fost discutată într-o dezbatere publică de funcţionarii primăriei, de reprezentanţii societăţii civile şi toată lumea a fost de acord: prin zonele centrale vom merge pe jos, cu bicicleta sau cu transportul în comun. Măsurile urmează să fie aplicate ca să nu ne sufocăm cu totul. Dar ca să-i convingă pe bucureşteni, primăria trebuie să construiască piste, benzi unice şi să cumpere autobuze şi tramvaie civilizate.

Accesul maşinilor în centrul oraşului va fi interzis, în special este vorba de maşinile care poluează mult. Ar fi vorba de motorizările euro 2, 3 sau 4. În schimb, bucureştenii sunt încurajaţi de funcţionarii primăriei să circule mai mult cu bicicleta. Astfel, promit 100 de km de piste pentru biciclete, dar şi spaţii de închiriat sau chiar parcări specializate.

Astfel de parcări pentru biciclete există deja în marile oraşe ale Europei, însă acolo sute de mii de oameni renunţă la maşini pentru a se deplasa pe două roţi. Au şi infrastructură, iar aerul e tot mai curat.

Nu şi în Bucureşti, particulele fine de praf, dar şi noxele depăşesc valorile maxime aproape două luni pe an, potrivit măsurătorilor. Limita impusă de Uniunea Europeană este de 35 de zile. De vină este traficul, în proporţie de 66%, urmat de industrie şi încălzirea locuinţelor.

Aşa că, limitarea accesului maşinilor poluante şi taxarea celorlalte au fost principalele măsuri propuse în planul pentru calitatea aerului.

Ioana Şuteu, Serviciul Monitorizarea Calității Mediului: “Oricâte măsuri vor fi luate până nu vom proceda la diminuarea traficului în centrul oraşului nu vom obţine încadrarea în limita admisă.”

Sorin Chirică, city manager: “Avem nevoie de taxa de centru, dar coroborat cu planul de parcări pe zona centrală. Dacă pot suporta să achiziţioneze un autoturism, trebuie să-ţi permiţi taxa.”

O altă măsură ar fi încurajarea bucureştenilor să circule cu transportul în comun, care, pentru a-şi face loc prin traficul sufocant, are nevoie de benzi unice. Pentru început, acestea vor fi create pe DN1, la intrarea în oraş, spre Kiseleff, Dorobanţi, Enescu, Magheru.

Măsurile au fost încurajate de societatea civilă, care a venit şi cu observaţii.

Marian Ivan, preşedintele Organizaţiei pentru Promovarea Transportului Alternativ: “Benzile unice nu au continuitate. Cu ce ne ajută că merge cursiv câţiva kilometri şi după ăsta stau blocaţi.”

Filon Aurel, asmatic: “Eu sper să trăiesc şi eu câţiva ani, vă rog din suflet, noi asmaticii avem probleme.”

Primăria trebuie să deblocheze şi licitaţiile pentru cumpărarea a 400 de autobuze, 100 de tramvaie şi 100 de troleibuze. În plus, pe terenurile părăsite, o sursă importantă de praf, trebuie plantaţi pomi. Primăria se obligă să construiască parcări mari la intrările în oraş, unde îşi vor lăsa maşinile cei care fac naveta. De asemenea, intenţionează să pună taxe pentru locurile amenajate din oraş.

Maşinile de pe bulevardele centrale vor fi periodic ridicate pentru a spăla temeinic asfaltul murdar şi plin de praf.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces andrei11

N-am înțeles care-i perimetrul și cum deosebești autoturismele euro 3,4 de cele euro 5,6.
Un autoturism euro 6 după suta de mii de km nu mai e nici măcar euro 5...

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

Pe baza talonului (tot ce este mai sus de E3 are asta specificat in talon) ceri de la Primarie un sticker/vinieta care se lipeste in parbriz...
Cum era pe vremuri cu vinieta RCA.
Nu o ai in parbriz, iti iei automat amenda daca esti prins in "zona verde".

Este evident o prostie.
Cel putin pe legislatia actuala.
Cei de la "locala" nu au voie sa te opreasca in trafic (deci sa te amendeze).
Cei de la Rutiera oricum nu au destui oameni.
Deci inca o reglementare pe care toata lumea o sa se p**e... Cu jet !

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces andrei11

Aha, păi nu te oprește nimeni în trafic. Amenda  ți-o trimite prin poștă, ca la rovinietă.
A mers un amic de-al meu până la Fundulea ( pe autostradă )  de nu știu câte ori fără rovinietă în vreo 2 - 3 luni, i-a venit amenda aprox 6000 lei, n-a vrut s-o plătească s-a trezit omul că îi rețin banii automat " la sură " ( lucrează la Registrul Comerțului ).

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces shoppy

Si evident ca o sa apara falsuri, sau luat de pe o masina si pus pe alta, sau cer cate una pe luna(ca daca spun ca am pierdut-o doar nu imi zice ca nu imi da alta) si o dau la prieteni, ar insemna sa aiba pilitia PDA-uri ca sa verifice seriile sau sa puna camere pe inspe mii de stradute, mai bine pilitia ar fugari parcagii, la orice concert la Sala Palatului e plin de parcagii, la parcarea de le Podul Operei lafel, o sa ajunga sa intre si in parcare la Opera.

Asta cu E3 este tot asa, masina/motocicleta are E3 pe economic sau oras dar gigi merge pe sport sau cursa, mai da si un chip, mai scoate si catalizatorul si toate filtrele din tobe, evident ca nu-l verifica nimeni pe strada, la ITP testul este la misto si nu se face poza la evacuare, deci nici o grija.
Si cine are bani de 300cp are bani si sa-l faca E3, sa nu spuneti ca un E2 de 80cp polueaza mai mult ca un E3 de 300cp.

Evident o sa apara in sedinta de dezbatere tot felul de oameni cu tigai ciuruite sa urle si sa injure ca masina la scara blocului sau deplasarea cu ea in centru este un drept indispensabil ca dreptul la oxigenul, ce face daca moare, ce, moare pe strada ca nu se duce cu masina la spital ca nu are prosteala aia; sau uite ca vin provincialii cu bani si ne iau locurile noastre de parcare, si gata, s-a vrut, vai cat de destepti suntem noi politicienii, dar uite ca nu vor oamenii, deci aia e.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

:lol:  :lol:  :lol:

Pai n-am vrut noi, Primaria, sa facem si banda unica pe Sos.Bucuresti-Ploiesti si s-a suparat oamenii ?....

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Florinds

Toapa asta zorzonata vede lumea doar in alb si negru, nu poate sa faca lucrurile treptat. Ce credibilitate ai atunci cand nici unde exista benzi unice, soferii nu le respecta si nu se ia nicio masura.
Sau cand ai linii cu un singur autobuz care pleaca o data pe ora de la capat, ce faci cu banda unica? Nici daca e o masina de Formula 1 nu trece mai des printr-o statie daca pleaca o data pe ora de la capat...
Chiar crede ca toti bucurestenii sunt prosti...
Nu ofera nicio alternativa, dupa ce ca nu erau mijloace de transport, se mai plimba si goale troleibuzele intre Piata Unirii si Piata Sudului. Vineri am vazut un 76 complet gol, nici un calator in el, am crezut ca e tractat cand am trecut pe langa el! Dar lucrurile astea le vedem noi, cei care suntem informati si urmarim care e realitatea, restul stau si asculta povesti frumoase pe la TV.
Parca vad ca taxiuri ruginite cu gauri in tabla si huse, cu soferi care fumeaza in masina, vor fi echivalate cu transportul in comun si vor avea voie in centru.
Daca am urgenta, de ce sa iau aceste rable sau sa merg cu acest transport in comun profund putred... Shoppy, au dreptate cei care o sa tipe, inca nu suntem in situatia sa ne permitem frecvente de 30 secunde, asa cum vedem pe la altii.

"Consilierii" sunt o armata de functionari care stau la cafea si se plimba prin oras toata ziua si la sfarsitul lunii vin salarii de minimum 5000 RON net + tot felul de bonusuri si avantaje. Astia iau deciziile care ne afecteaza pe toti.
Mi-a povestit cineva care a lucrat la bugetari ca atunci cand sunt concursuri vine un numar de candidati egal cu numarul posturilor si au foile scrise dinainte. :)

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces ByOnu

Maşinile de pe bulevardele centrale vor fi periodic ridicate pentru a spăla temeinic asfaltul murdar şi plin de praf.


Iar Alba ca Zapada va inveli ciocolata in staniol.

Una peste alta, ideea este foarte buna daca se va si forta implementarea ei. Ma refer la interzicerea masinilor sub euro 4 in centru. Oricum, majoritatea-s rable deja. Sunt vreo 5 masini nemiscate de jumatate de an in fata blocului. Locuri ocupate aiurea, pentru ca se poate! Pentru ca nu te costa nimic sa ocupi 2m patrati din spatiul public oricat vrei. Romanul simte nevoia sa stranga si sa tot stranga, iar cand casa da pe afara, mai pui si in masina pe care oricum nu o folosesti.

 



Go to page:  1  ... 98 99 100 101 102 103 104  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use