Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Știri, noutăți, evenimente și discuții diverse

1713 posts, 371941 views
 
Go to page:  1  ... 101 102 103 104 105 106 107  ... 123
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces ByOnu





Administratorul public al Capitalei și consilierul personal al primarului general vorbesc la interviurile Libertatea LIVE

Sorin Chiriță, administratorul public al Capitalei, și Spetanța Cliseru, consilierul personal al primarului general al Capitalei, vorbesc la interviurile Libertatea LIVE despre cartierul de afaceri Pipera Sud. Ce s-a făcut până acum în zonă, ce proiecte urmează să fie demarate în perioada imediat următoare de către municipalitate și, mai ales, cum poate fi salvată zona Pipera pe termen scurt.


NOTA: Chiar recomand sa va uitati.
- Se promite demararea proiectelor pentru prelungirea liniei de pe Aerogarii pana la Doi Cocosi si Gradina Zoo anul viitor.
- La urmatoarea sedinta de guvern se va desfiinta AMTB.
- Pasarele pietonale (cu lifturi, "foarte frumoase") peste Barbu Vacarescu pana in toamna(!). :shock:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Puss in Boots

De promisiuni sunt satul. Chestiile astea parca nici nu sunt in bugetul pe 2018.....femeia aia nici nu stie numele strazilor corect, nici al institutiilor....consilier personal...
Sunt curios daca le fac cu companile municipale pe cine dau vina apoi cand nu se fac.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces andrei11

Am mai așteptat o opinie, dar părerea mea e să mut interviul la << Să mai și râdem >>  :evil:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Puss in Boots

Abia acum am ascultat tot interviul. Draguta si ideea de parteneriat cu Global Business center sa duca 135 si 112 acolo in loc de capatul curent. Intr-o alta tara sau intr-un alt timp m-as fi bucurat nespus. Dar asa.... eu zic sa mutam la sa si radem si daca cumva (subliniez cumva) se face/incepe ceva din tot ce se zice aici (mai ales ca unele lucrari sunt in regie proprie deci n-ar trebui sa piarda vremea cu licitatiile) le mutam inapoi la locul lor cu pompa si cinstea cuvenita  :lol:  :bere:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces URANUS

B365.RO

http://www.b365.ro/mobi/arafat-mutarea- ... 58626.html

Arafat: Mutarea în noul sediu al dispeceratului integrat din Capitală se va face în maximum 10 zile

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat, luni, că dispeceratul integrat SMURD - Ambulanţă - ISU din Capitală este aproape finalizat, iar mutarea în noul sediu se va face în maximum zece zile.

Avem o clădire ultramodernă şi pot să spun că suntem în finalul pregătirilor pentru mutarea acolo. Într-o săptămână, maxim zece zile, clădirea este gata, pregătită pentru a deservi Bucureşti şi Ilfov printr-un dispecerat integrat. Am trimis colegilor de la ISU, de la Ambulanţă, de la STS şi de la UPU SMURD Floreasca solicitarea de a nominaliza oamenii care vor lucra pe regulamentul de funcţionare a dispeceratului", a declarat Arafat, luni, cu ocazia aniversării a 10 ani de la înfiinţarea SMURD Bucureşti.

El a precizat că s-a discutat cu fiecare instituţie implicată în proiect pentru a numi câte două persoane pentru a lucra pe un regulament de funcţionare, iar acest lucru nu ar trebui să dureze mai mult de o săptămână.

"Noi ne aşteptăm ca în luna iunie să ne mutăm. Nu mai există niciun motiv care să întârzie mutarea. O să avem pompierii cu SMURD-ul, care se vor muta de aici, Serviciul de Ambulanţă, şi ne aşteptăm să avem un ofiţer de legătură pe fiecare din celelalte instituţii, cu poliţia, cu jandarmeria. (...) Aduce toate resursele la un loc, se pot manageria resursele la un loc, în cazul unui accident în masă, (...) cum am avut şi la Colectiv, este nevoie să existe o coordonare generală care să fie de la acelaşi loc. De unde se primesc rapoartele, de acolo se dau dispoziţiile", a mai spus secretarul de stat în MAI, Raed Arafat.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces ByOnu

Unde vine acest nou sediu? Imobilul de la Cotroceni?

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces realistul

După Gradina Botanica, intersecție cu sos. Grozăvești.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces misterr

Defrișări în voie în Parcul Tineretului, deși primăria susține că nu a dat aviz

VIDEO: https://vid2.stirileprotv.ro/2018/05/31/61963543-2.mp4

Scandal în Parcul Tineretului din București, după ce mai mulţi copaci au fost defrişaţi joi dimineaţă.

Oamenii care locuiesc în zonă au chemat poliţia şi Garda de Mediu să-i oprească pe cei care au început tăierea arborilor. Pe de altă parte, cei care au tăiat copacii pentru a construi 3 blocuri în parc, susţin că au primit autorizaţie de la Primăria Generală.

Primăria Generală a reacționat ulterior și a precizat că NU a dat aviz pentru defrișare.

Cei care au făcut sesizarea sunt locuitorii din zonă care s-au trezit dimineață o dată cu sunetul drujbelor. Au sunat la 112, iar în parc au ajuns mai multe echipaje de la Poliția Generală a Capitalei, de la Poliția Locală, dar și de la Garda de Mediu. Autoritățile au spus, însă, că nu pot face nimic și că au mâinile legate, pentru că proprietarii acestui teren le-ar fi arătat o dovadă de autorizație de la Primăria Generală a Capitalei.

Direcția de Mediu din cadrul Primăriei Generale a Capitalei le-ar fi dat o autorizație. ONG-urile de mediu susțin, însă, că totul se întâmplă ilegal, că acești copaci nu ar fi trebuit tăiați. Există un proces pe rol și, teoretic, pădurea aceasta n-ar fi putut fi defrișată până nu ar fi existat o hotărâre judecătorească.

Acolo urmează să se construiască 3 blocuri a câte 14 etaje. Asta se întâmplă în condițiile în care Uniunea Europeană ne amenință cu procedura de infringement, pentru că Bucureștiul este una dintre cele mai poluate capitale din Europa. Și ONG-urile de mediu susțin că în loc să plantăm copaci, noi continuăm să tăiem.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Puss in Boots

Si blocurile alea sunt legale?

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces realistul

Ca multe altele în București...

 



Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces andrei11

Postarea mea e legată de cea a lui Tibi de deasupra mea.

El şi ea la prima întâlnire:
- De ce te-ai încălţat cu pantofii aceştia cu toc? De abia poţi să mergi.
- Păi m-am gandit că îţi plac fetele înalte.
- Nu e adevărat. Să ştii că îmi plac fetele deştepte!
- Păi... pentru asta mi-am pus ochelarii!"

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Adrian Rosca

^^Eu n-as zice ca e interesant, ci ca e incorect. Reabilitarea bulevardului Liviu Rebreanu nici acum nu e finalizata, dar Catiusa vad ca persevereaza in eroare.  :twisted:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

Mi-a sarit si mie in och "din prima".

Ma gandisem sa ii trimit reportajul meu cu barul de lemn din urma cu o luna... ;)

 


Go to page:  1  ... 101 102 103 104 105 106 107  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418811 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use