Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Regele Mihai I (Parcul Herăstrău)

248 posts, 66703 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Gabi23

Parcul Herăstrău în peisaj de iarnă...

Parcul Herăstrău - 31.01.2014.jpg (364.15 KB; downloaded 4135 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (1).jpg (418.05 KB; downloaded 4136 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (2).jpg (328.62 KB; downloaded 4136 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (3).jpg (317.23 KB; downloaded 4136 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (4).jpg (345.19 KB; downloaded 4135 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (5).jpg (347.38 KB; downloaded 4139 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (6).jpg (223.51 KB; downloaded 4137 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (7).jpg (200.96 KB; downloaded 4140 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (8).jpg (203.32 KB; downloaded 4134 times)

Parcul Herăstrău - 31.01.2014 (9).jpg (159.1 KB; downloaded 4134 times)

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Cine intretine parcul? vreau sa stiu pe cine sa injur.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor andrei11

Sa injuri de ce ? E parc, nu e trotuar, te plimbi de placere. Si daca stau sa ma uit mai atent, ai si pe unde. Una din poze poate sa concureze la Poza lunii februarie fara probleme.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Am de injurat deoarece se tolereaza situatia de la podul CFR, acolo nu ai cum sa traversezi lacul fara sa intre pe podul ala, daca am fi si noi o tara civilizata, CF ar fi ingradita, iar pentru aia ce se plimba in parc s-ar face un alt pod(in stilul aluia demolat) langa cel CFR, + niste rampe normale, asfaltate. Insa ce avem noi acum? Un pod CFR, care are o parte minuscula destinata pietonilor, CF e la indemana oricui(e posibil sa se intample accidente sau furturi), rampele sunt  :shock:  :o  o mizerie:
- abrupte
- neasfaltate
- sursa de praf vara
- sursa de noroi toamna si primavara
- sursa de vanatai iarna(scara aia iarna se deszapezeste cand zapada se topeste)
- persoanele handicapate sau "mamicele" cu "micutiii"(cum zic totate cu8vele de pe TV) in caruciuoare nu pot sa traverseze lacul
Deci pe cine INJUR?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Utilizator anonim 2

Mi se pare ca au fost si niste cazuri de oameni spulberati de tren pe podul ala. Intr-adevar, ar fi cazul sa construiasca un pod pietonal separat sau macar sa largeasca trotuarul podului existent, separind totodata cu un gard calea ferata. S-ar putea totusi ca normativele feroviare sa interzica astfel de interventii, asa ca singura solutie ar fi sa construiasca pod separat. Dar o astfel de constructie, departe de ochii pu'imii, nu "renteaza". Primarul Oprescu cind simuleaza ca face ceva, o face in zone de "maxima audienta".

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Utilizator anonim 2 wrote:
Dar o astfel de constructie, departe de ochii pu'imii, nu "renteaza". Primarul Oprescu cind simuleaza ca face ceva, o face in zone de "maxima audienta".

Da si mie mi se pare la fel, acum se face ceva, insa in locuri  vizibile, pe unde e multa lume, un ex clasic, este pasajul Pipera. Desi el acum e inutil, Oprescu putea sa il faca pe Pietricani, sa supratraversesze CF, si sa fie util, insa na, acolo nu ai statie de metrou si nu il vede lumea :lol: .

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Costin

Acolo e la fel ca la Domnesti... pasajul ar avea un capat in Bucuresti si altul in Ilfov si nu s'au inteles consiliile locale la bani (la Petricani e vorba de Voluntari).

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Bine ca s-au inteles in cazul pasajului paralel de pe Sos.Pipera, astea tot sunt motive(ca nu s-au inteles).

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Cine stie unde a fost avionul din imagine?



PS Cica acolo era cafenea.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor andrei11

La intrarea de la tramvaiul 41 cum ar veni. Cand intrii, pe dreapta sunt niste restaurante si niste spatii pentru copii. ( sau acum parca e parcare ).
Acolo era avionul, tinea de unul din restaurantele acelea, se serveau bauturi alcolice sau sucuri si ceva de rontait. Deci nu mancare cum ar veni. Da, si cafea puteai sa bei, dar eu eram mic pe vremea aceea si mi se dadea limonada.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Ieri a fost o zi minunata, am fost sa alerg in parc, insa nu functioneaza pisatoarele cu apa(unele nu exista fizic), ar fi bine ca primarul sectorului, sa impulsioneze seful ALPAB, sa instaleze toate pisatoarele alea si sa le conecteze la apa. Eu zic ca no s-a mai avem parte de temperaturi sub 0(desi in plina iarna curgea apa din robinetul de la ecluza si acum cand e cald nu functioneaza :lol:  :lol:  :lol: ).
Si mai am o obiectie, o mare parte de "litoral" noaptea se afla in o bezna totala(ca si Barbu Vacarescu). Respectiv au ramas fara iluminat public urmatoarele sectiuni ale splaiului:
a)Ecluza - Casa di David - Isoletta
b)Podul CFR - Clubul Diplomatilor
c)Serele de flori - "Pescarusi"(acest segment se afla in acest hal inca de pe timpul vopsirii stalpilor de iluminare, adica de un an, cred)
Si aici eu zic sa mai dea din coate primarul (ca asta e functia lui?) si sa ii dea un sut in f$$d atat seflui ALPAB, cat si Luxtenului (sau tuturor celor ce ar putea sa apara in urma ponturilor date de colegii de pe forum) si sa refaca lumina in parc. Ca intre timp am intrat in UE, nu cred ca in Bruxell sunt permise asemenea gafe.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Eu totusi o sa insist asupra unei probleme. Am si un viciu mai fac niste miscare, imi place sa alerg in parc, respectiv cand alergi mai ai nevoie de hidratare. Insa din pacate nici pana astazi ALPAB-ul nu isi face treba si nu au instalat "pisatoarele" cu apa. Sunt totusi cateva functionale
http://old.wikimapia.org/#lat=44.4752444&lon=26.0892226&z=20&l=29&m=b
http://old.wikimapia.org/#lat=44.4801189&lon=26.0810472&z=18&l=29&m=b
http://old.wikimapia.org/#lat=44.475743&lon=26.0770749&z=19&l=29&m=basta a functionat tot anul fiind langa o cusca al unui agent de paza
http://old.wikimapia.org/#lat=44.4724835&lon=26.0801487&z=19&l=29&m=b asta este o pisatoare "smart" stie sa faca multe chestii, mai rau ca e defecta, si nu poti bea din ea
http://old.wikimapia.org/#lat=44.4718462&lon=26.0817419&z=19&l=29&m=b
restul sau sunt instalate si nu au apa, sau nu sunt  in genere.
Asadar poate tovarasii de la ALPAB totusi isi termina treaba, sau sunt ocupati sa faca agitatie electorala in terioriu?(printre veveritele si ratele parcului :lol: ).
Ei uramand  exemplul lui Ponta, ce a amanat niste ambasadori decat, pentru camapania electorala?
gazeta de dimineata wrote:
Victor Ponta a lăsat diplomații baltă – Zeci de ambasadori au fost duși în excursie și nu la forumul economic la care aveau invitație
Zeci de ambasadori au fost puși pe drumuri degeaba. Autoritățile gorjene, adică cele din colegiul lui Victor Ponta, i-au chemat la un forum economic, însă au uitat să le spună că acesta a fost amânat din cauza campaniei electorale. Oltenii au găsit însă soluția, în loc de întâlnire, le-au oferit ambasadorilor un traseu turistic prin județul în care trebuiau să dezbată probleme economice.

Digi 24 scrie că 38 de ambasadori au fost purtați pe drumuri de autorităție din Gorj. Diiplomații s-au deplasat la Târgu Jiu, unde trebuia să aibă loc Forumul economic regional al Olteniei, organizat chiar de Victor Ponta. Surpriză însă. Autoritățile s-au decis să amâne evenimentul din cauza campaniei electorale. Au omis însă să-i anunțe și pe invitați. Prinși în offsaid, gorjenii au încercat să se revanșeze, așa ca i-au plimbat pe diplomați prin județ.

 


Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor Gabi23

Mai sunt şi alte tâşnitori funcţionale: două pe aleea M. Jackson, una în zona Expoflora şi două în zona CdG şi probabil că mai sunt şi altele. Totuşi nu văd la legătura lui Ponta cu Herăstrăul !?  :roll:

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Herăstrău - trecut, prezent, viitor ADY881

Gabi23 wrote:
Mai sunt şi alte tâşnitori funcţionale: două pe aleea M. Jackson, una în zona Expoflora şi două în zona CdG şi probabil că mai sunt şi altele. Totuşi nu văd la legătura lui Ponta cu Herăstrăul !?  :roll:

A fost doar o exemplificare, al proverbului "pestele se strica de la cap", prin o coincidenta anul trecut pe acest timp toate pisatoarele erau la locul sau si functionau .
Iar anul asta se primeste ca veveritele si ratele parcului inca nu sunt indoctrinate politic, daca astia nu gasesc timpul necesar sa instaleze obiectivele date si sa le conecteze la apa.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use