Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor

43 posts, 14056 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor ByOnu

Vă invit să discutăm aici despre zona Pieței Universității.

Tema inițială de discuție a fost dată de pasajul pietonal modernizat, dar cu o mentenanță precară, în special în ceea ce privește scările rulante care sunt constant defecte perioade îndelungate de timp.

 


Re: Piata Universitatii - trecut, prezent, viitor ByOnu

Iar s-au stricat scările rulante. Maximum două mai funcționează in prezent... :roll:

 


Re: Piata Universitatii - trecut, prezent, viitor telvanni

Va vine sa credeti sau nu, escalatoarele dinspre Coltea merg.
Cele dinspre Muzeu, nu.
Celelalte nu stiu.
DSCN0087.JPG (275.5 KB; downloaded 5628 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Piata Universitatii - trecut, prezent, viitor Utilizator anonim 2

Ati vazut cum arata intrarile de la pasaj? Abia ce le-au curatat acum vreo 2 ani, acum sint iar pline de jeg si anunturi cu "caut camera la gazda", "Basarabia e Romania" si altele. Normal, scarile rulante nu functioneaza. Niciuna. Chestia asta cu scarile ma zgirie pe creier, nu stiu cum e posibil ca cineva sa doarma linistit stiind ca ceva ce ar trebui sa functioneze nu functioneaza. E in mijlocul Bucurestiului, cartea de vizita a orasului, o fi chiar atit de greu sa faca un efort si sa le puna in functiune?
Nu mai zic de ceasurile din cartiere, unele noi altele vechi, niciunul nu merge. E foarte deranjant cred pentru toti, chiar si pentru cei ce nu constientizeaza. Transmit un mesaj negativ, de haos, de delasare, de demoralizare, ca "nimic nu merge cum trebuie", o invitatie si pentru ceilalti de a-si baga picioarele, de a nu fi rigurosi, punctuali, constiinciosi, onorabili, etc.

 


Re: Piata Universitatii - trecut, prezent, viitor ByOnu

Ce mai functioneaza in pasajul ala pana la urma? Va zic eu, in afara de lumina, nimic! Panourile interactive de n-mii de euro bucata NU (unul a disparut cu totul, cred ca a fost spart), casetele luminoase cu indicativele fiecarei iesiri NU (cel de la Coltea e singurul care mai merge, de fapt, iesirea de la Coltea a fost mereu cea mai functionala, mai ales dpdv al scarilor rulante), grupurile sanitare NU. Ce scuza poate sa existe pentru asta? Nepasarea crasa doar! :evil:

 


Re: Piata Universitatii - trecut, prezent, viitor rosetti61

Si platforma pentru carucioare e tot de mobila.

 



Re: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor Budy187

Mai exista vreo nadajde cum ca se va realiza ceva verde deasupra parcarii ?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor Utilizator anonim 2

S-a pus problema vreodata? Va dati seama ca nu le convine sa le strice hidroizolatia ieftina pe care probabil si-au facut-o la parcare.
Ei isi protejeaza lucrarea, primaria inchiriaza spatiul pentru tot felul de iarmaroace (cu "scurgerile" atit de necesare de bani) iar noi, cetatenii, primim un "waste-land" de beton.
Cred ca va dati seama ca asta e soarta tuturor spatiilor unde se vor amenaja parcari: piata Walter Maracineanu, Piata Presei (paduricea...), etc.

 


Re: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor cris_m

O tampenie! Mai bine ar proceda cum a facut si Liviu Negoita in parcul IOR. Au fost cumparate ghivece de dimensiuni considerabile cu sisteme de irigatii in care s-au plantat copacei, ghivecele fiind amplasate pe pavaj printre fantani. Solutii exista, dar sunt atat de multi copaci in Bucuresti, incat ne sufoca la propriu si trebuie rariti, punandu-se in loc betoane :evil:

 


Re: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor Costin

Nu cred ca exista vreun strat de pamant intre planseul parcarii si pavajul din piata. Asta e problema. Sigur, se rezolva cu ghivece, dar asta ar tine de PS1, nu de PMB. Deci "wasteland-ul" de beton era ceva de asteptat de la bun inceput. Doar nu credeati ca or sa se faca excavatii in plus (deci, parcarea mai adanca, deci mult mai scumpa) doar ca sa ai pamant de flori deasupra. Doar ca nimeni nu a pus problema de la inceput, si cand a fost gata totul, a venit ca o mare surpriza...

 


Re: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor andrei11

Daca nucopaci, macar gazon si panselute. Pentru gazon si panselute nu trebuie cine stie ce strat de pamant.

 


Ferentariul din centrul orasului earthchild

Astazi din nou mi-a fost rusine.
Ana Blandiana scria inainte de '89 ca suntem un popor vegetal. Parafrazand-o, scriu ca suntem un c..t vegetal!
Tiganii scandalagii+tigancile gurese au transformat zona Academiei-Doamnei-Ghica in satra. In cardasie cu pulitia si cred ca si cu smenarii din primarie. O palma pe obrazul gros al "civilizatiei" romanesti.
Mi-e rusine ca sunt bucurestean. Rusine, rusine...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Piaţa Universităţii - trecut, prezent, viitor Utilizator anonim 2

Dar ce se intimpla acolo? Iar e iarmaroc? Au venit cu chiloti de vinzare?

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421685 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use