De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii

3349 posts, 431982 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 240
 
 

📖 Pagination options
Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat orex

Mai bine ”ceva” decat NIMIC! Izoletele astea pot transporta, din 2 in 2 ore, cate un pacient (perioada in care se face dezinfectarea e de cca. 1 30 min/2h)! Actualmente suntem...”descoperiti” sau ”in bataia vantului”! :oops:

 



Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat ByOnu

Avand in vedere criza economica ce va incepe acum acum, cum credeti ca se vor schimba prioritatile de acordare a fondurilor nerambursabile pe proiecte europene? Tare ma tem ca acesti peste 10 ani pierduti in care am fi putut atrage puternic fonduri pentru infrastructura s-au dus ireversibil. Ma astept ca altele sa fie prioritatile de aici inainte. Lumea si Europa n.au fost progatite pentru o asemenea problema.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat orex

NU cred ca un PAPĂ s-a mai adresat unei ”audiențe”, doar ”virtual”, VREODATA!
PAPA FRANSCISC o face!!

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Comanda totala a MApN e de 100 de izolete, pana in prezent s-au fabricat 15.
In alta ordine de idei, am impresia ca apa de la robinet e clorinata mai mult, ceea ce nu e rau.
ApaNova anunta ca a racordat spitalul de campanie al MApN, deci daca vrei...poti!
P.S.
UE a decis sa cumpere din greu paracetamol din India...industria noastra pharma sade...cu lacatul pe usi.
:headbash:
Desi nu-mi este simpatic personajul se vede ca e un afacerist ce seziseaza oportunitatea reconversiei rapide in vreme de restriste:
https://clubferoviar.ro/gruia-stoica-de ... ronavirus/

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Informatii oficiale incurajatoare ca incepem sa ne trezim <din somnul cel de moarte>
https://www.agerpres.ro/economic-intern ... ot--475952

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Robert24

Guys, nu va mai imbatati cu apa rece. Uitati-va unde e Italia si Spania.
Chiar crede cineva sanatos la minte ca in Romania va fi mai ok???

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Acum ce ai vrea, sa recitam morbida Miorita???
Eu prefer legenda Mesterul Manole!   :mrgreen:

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat turby

Dacă cineva cunoaște o sursă sigură, sunt curios din cazurile noi anunțate zilnic de autorități, câți sunt din cei aflați în prezent in izolare/carantina, câți sunt din contaminare comunitară, șamd. Ideea este ca sunt in prezent peste 125 mii de români in izolare/carantină, și dacă autoritățile doar anunță noi cazuri, consider că ar trebui să se anunțe și câți dintre aceștia (adică cei din izolare/carantina) sunt testați, și ulterior depistați pozitiv. Altfel, eu unul înțeleg că toată populația României trebuie să stea în autoizolare până când nu vor mai fi noi cazuri, dar care cazuri de unde provin?

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat andrei11

Întreb și eu pentru un prieten, dacă un cetățean infectat cu Corona moare de infarct de ce este trecut ca fiind mort din cauza Coronei ? Repet, întreb pentru un prieten.
Tot așa, de ce se spune că pentru gripa obișnuită există tratament / vaccin când se moare pe capete în fiecare an ? Și nu vorbesc de țări necunoscute, vorbesc de SUA, Germania, etc. Și nu din burtă, din datele oficiale ale Ministerului Sănătății din SUA.
Îmi poate spune cineva morții din Italia de anul trecut / de acum doi ani, ca să facem și noi o comparație ?
Dacă până la ora actuală sunt aproxiativ 110.000 de vindecați de ce tot ni se amintește de << virusul ucigaș >> ?
În timpul pandemiei de gripă porcină din 2009 au murit peste 200.000 de oameni. Morții, nu infectații / cei care s-au făcut bine. Nu s-a mai isterizat nimeni.
_______________________
Ca să fie clar și ca să evit tot felul de replici fără fond.
N-am spus că nu există Covid-19, dar măsurile mi se par exagerate. Foarte exagerate.
____________________
Nu mă încurcă statul acasă, oricum ies din casă de mai multe ori / zi și nu numai la magazinul de proximitate. Nu te întreabă nimeni de sănătate pe străzile laterale. Bine, ca și pieton nici pe arterele principale.
__________________
Vă mai aduceți aminte de  două episoade de actualitate ?
1) Armele chimice / biologice din Irak
2) Morții de la Timișoara din 1989. Vreo  60.000
Puțină istorie :
Kuwaitul pentru Irak e un fel de Basarabia pentru România.
__________________
Aici. Am și comunicatul oficial al Guvernului USA / Ministerul Sănătății USA ( sau cum s-o chema la ei ). Vă dau și acel link ?

 



Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat andrei11

Primit de pe Facebook, minte el, mint și eu, nu am stat să-l verific...

Ionut Ghita
Postat ieri la 15:07
In ultimele 24 de ore, 925 de persoane din Spania sunt vindecate datorita medicilor ,vad ca nimeni nu distribuie asta, daca toți ar fi murit ar fi distribuit toata lumea...

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Cand intr-o tara iti moare un om la 90secunde orice comparatie cu o banala gripa e total deplasata.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat URANUS

Plus ca niciodata nu am avut atatia pacienti simultan in sectiile de ATI la ventilator (in multe tari).

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 240
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420770 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use