Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Spitalul Metropolitan

13 posts, 3783 views
Spitalul Metropolitan ByOnu

Spitalul Metropolitan si extensia liniei de pe Pompeiu.
Plansa spital metropolitan si extensie tramvai.jpg (1.79 MB; downloaded 3530 times)

 


Re: Spitalul Metropolitan andrei11

Astea-s carioci fără absolut nicio valoare.  Extensia liniei de pe Pompeiu eu o știu - tot în carioci - de vreo 7 ani pe puțini.
Or fi aceleași carioci ca acum  7 ani sau și-au cumpărat altele ?
Extensia liniei de pe Pompeiu e în strânsă legătură și cu linia 5 de tramvai. Adică fosta linie, că de vreo 3 ani s-a renunțat la ea.
Să nu mai amintesc de suspendata lui Oprescu - zona Nord, care tot pe acolo ar trebui să fie, deci suspendata e suspendată ( definitiv ).
Auzi, spital metropolitan la extremitatea de nord a Bucureștiului. Mai degrabă îl făceau în ditamai spațiul viran de lângă Opereta Națională. Să se ajungă în mod rezonabil din orice parte a Bucureștiului.
Când încep lucrările ? Odată cu M5.2 ?
_________________
Alte carioci
viewtopic.php?f=16&t=4512#p294116
_______________
Din păcate forumul acesta este plin de carioci.

 


Re: Spitalul Metropolitan ByOnu

Evident ca-s carioci, dar hai sa centralizam desenele aici. Se discuta despre asta peste tot, ba la topicul Autobazei Pipera, ba la stiri din Bucuresti etc. Daca topicul moare, va muri natural.. :bere:

 


Re: Spitalul Metropolitan andrei11

Da, logic, Autobaza Pipera n-are legătură cu Spitalul Metropolitan, exceptând evident locația...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Spitalul Metropolitan V2A

Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic Zonal PUZ – SPITAL METROPOLITAN CU FUNCȚIUNI COMPLEMENTARE, CENTRU DE EXCELENȚĂ, CAMPUS UNIVERSITAR – ȘOS. PIPERA NR. 55 ȘI NR. 63-65 – SECTOR 2

ANUNŢ

În conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, republicată, se aduce la cunoştință publică următorul proiect de act normativ:

Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic Zonal PUZ – SPITAL METROPOLITAN CU FUNCȚIUNI COMPLEMENTARE, CENTRU DE EXCELENȚĂ, CAMPUS UNIVERSITAR – ȘOS. PIPERA NR. 55 ȘI NR. 63-65 – SECTOR 2

Potrivit art. 7, alin. 2 din Legea nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, republicată, "Anunţul referitor la elaborarea unui proiect de act normativ va fi adus la cunoştinţa publicului, în condiţiile alin. (1), cu cel puţin 30 de zile lucrătoare înainte de supunerea spre avizare de către autorităţile publice ..."

Procedură dezbatere: 30 de zile lucrătoare: termen: 18 mai 2020.

Proiectul de act normativ, mai sus amintit, cu documentaţia de bază, poate fi consultat:

- pe site-ul P.M.B. – www.pmb.ro;

- link http://www.pmb.ro/institutii/cgmb/dezb_ ... ublica.php

Proiectul de act normativ se poate obţine în format electronic pe bază de cerere transmisă pe adresa de e-mail relatiipublice@pmb.ro.

În conformitate cu prevederile art. 7, alin. 4 din Legea nr. 52/2003, republicată, până la data de 18.05.2020, se pot trimite în scris, propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectele de acte normative supuse dezbaterii publice.

Propunerile, sugestiile, opiniile privind proiectele de acte normative, se vor transmite:

- prin site-ul www.pmb.ro;

- prin poştă pe adresa P.M.B. – B-dul Regina Elisabeta, nr. 47, sector 5 – Directia Asistenţă Tehnică şi Juridică;

Materialele transmise vor purta menţiunea:

„Recomandare la proiect de act normativ”

1585667513puz_spital_metropolitan_sector_2.pdf
1585667513puz_spital_metropolitan_sector_2.pdf (31.9 MB; downloaded 441 times)


http://pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=7763

 


Re: Spitalul Metropolitan micutzu

Stie cineva daca se va mai continua acest proiect?Am vazut ca au fost alocati bani si pe 2021.

 


Re: Spitalul Metropolitan subway guru

Doar beleaua asta lipsea in Pipera! Astia nu sunt in stare sa faca un amarat de corp nou la Grigore Alexandrescu dar picteaza cai verzi pe pereti!
Chiar nu se gaseste nimeni sa le confiste cariocile???

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Spitalul Metropolitan V2A

Primăria Capitalei vrea să facă spital, dar nu se apucă nici măcar de hârtii în acest an. Ce s-a întâmplat cu uriașul campus medical din Pipera pe care-l promitea Firea
Deși în urmă cu 3 luni a prevăzut că va cheltui, în acest an, 1 milion de lei pe revizuirea unui studiu de fezabilitate care să-i arate cum merită construită măcar o parte din uriașul Spital Metropolitan gândit de Gabriela Firea, Primăria Capitalei s-a răzgândit.

Încă mai vrea să revizuiască documentația, doar că se va apuca de treabă abia în 2022.

În decembrie 2019 - cu circa jumătate de an înainte de alegerile locale - Gabriela Firea a anunțat că se finalizase studiul de fezabilitate pentru un Spital Metropolitan uriaș.

Acesta urma să fie amplasat pe locul fostei autobaze Pipera și să aibă 1.000 de paturi, 37 de săli de operație, un turn cu locuințe pentru medici cu heliport pe acoperiș, dar și o aripă dedicată doar mamei și copilului nou-născut (care n-ar trebui considerați bolnavi și nici cazați laolaltă cu ei – n.red.).

Studiul de fezabilitate, realizat de Compania Municipală Trustul de Clădiri Metropolitane SA, a costat 17.108.673 de lei.

Potrivit unuia dintre arhitecții care au contribuit la realizarea studiului de fezabilitate, spitalul urma să fie a doua clădire ca mărime din România, după Palatul Parlamentului.

Ca să-l construiască, Primăria București a semnat două contracte. Mai exact:

 -  un contract de 2.845.256.168 de lei semnat pe 5 iunie 2020 cu o asociere formată din Companiile Municipale Consolidări și Trustul de Clădiri Metropolitane SA. Acesta două firme urmau să proiecteze și să construiască spitalul
 -  un alt contract, în valoare de 47.075.889 de lei, i-a fost încredințat Companiei Municipale Dezvoltare Durabilă SA, care urma să asigure dirigenția de șantier.

Compania Municipală Consolidări s-a apucat de treabă și făcut organizare de șantier. Muncitorii au săpat cu utilajele în Pipera, iar parte din teren a fost curățat.

Dar, potrivit PMB, compania municipală - care deja avea mari probleme financiare - n-a putut prezenta niciodată scrisoare de garanție bancară. Așa că, în ciuda faptului că avea obligația contractuală să o facă, n-a putut asigura garanția de bună execuție pentru lucrări.

Așa că nici n-a primit niciodată banii pe muncă.

CM Consolidări și CM Trustul de Clădiri Metropolitane n-au proiectat spitalul.

Și de vreme ce lucrările propriu-zise de construcție n-au început niciodată, nici CM Dezvoltare Durabilă n-a prestat servicii de dirigenție de șantier. Și nici n-a încasat bani pentru asta.

Odată ajuns la Primărie, Nicușor Dan a anunțat că proiectul acelui Spital Metropolitan uriaș, cu heliport și campus, n-are cum să continue. E nevoie de un spital în București - a apreciat Nicușor Dan - dar în niciun caz de o enormitate situată lângă oraș.

Parte dintre primarii de sector și parte dintre consilierii generali au susținut că merită luată în calcul construția mai multor spitale mai mici, răsfirate prin oraș, în locul unuia monolitic, în Pipera.

O altă variantă vehiculată a fost revizuirea documentației întocmite în timpul Gabrielei Firea. În acest fel, se puteau construi - în Pipera sau în alte părți ale Bucureștiului - doar părți din uriașul campus medical.

Abia în 2022 s-ar putea relua munca la hârtii

În luna mai, când negocierile pentru bugetul pe 2021 al Primăriei Capitalei erau în toi, grupul USR PLUS a anunțat că se va lupta să fie prevăzuți bani pentru mai multe proiecte.

Printre ele se număra și continuarea proiectului Spitalului Metropolitan. Dar nu în forma propusă de Firea.

Consilierul general Andrei Rigu (USR PLUS) aprecia, pe 6 aprilie, că în acest an s-ar putea revizui studiul de fezabilitate și s-ar putea face proiectul tehnic.

Potrivit Primăriei Capitalei, în urma negocierilor, pentru revizuirea studiului de fezabilitate al Spitalului Metropolitan s-a alocat, în 2021, un milion de lei.

Parte din sumă este, într-adevăr, reprezentată de credite de angajament (ceea ce înseamnă, de fapt, bani pe care instituția îi va putea plăti abia în anii următori).

Cu toate astea, revizuirea studiului de fezabilitate n-a început încă. Și nici nu va începe, în acest an.

Potrivit unui răspuns formulat de PMB la solicitarea Spotmedia.ro, mai întâi instituția va demara o consultare de piață, ca să afle cât costă, de fapt, o astfel de reevaluare de documentație tehnică.

Abia apoi va lansa o procedură pentru a alege o societate care să se apuce de treabă.

”Demararea procedurii (de revizuire a studiului de fezabilitate -n.red.) va fi iniţiată în anul 2022”, a precizat PMB, la solicitarea Spotmedia.ro.

Și abia varianta revizuită a studiului de fezabilitate va prezenta datele de care administrația lui Nicușor Dan are nevoie pentru a alege ce părți din complexul medical propus de Gabriela Firea să construiască și în ce zonă din oraș.

Pentru mai multe detalii despre perspective, am solicitat PMB să consultăm studiul de fezabilitate, în forma curentă.

De asemenea, i-am cerut instituției liber acces pentru a vizita locul în care ar fi urmat să se construiască spitalul și în care s-au executat lucrările de amenajare de șantier.

În ciuda insistențelor noastre, până la momentul publicării acestui articol, PMB nu ne-a acordat sprijin pentru realizarea acestor documentări. Dacă o va face, vom reveni cu detalii.

PMB a mai transmis, la solicitarea Spotmedia.ro, că „încearcă identificarea unor soluții de finanțare externă pentru realizarea obiectivului, având în vedere valoarea foarte mare a investiției”.

Un lucru e cert, la acest moment: nimeni nu știe nici măcar când se va putea relua lucrul la hârtiile necesare pentru Spitalul Metropolitan.

Cât despre începerea lucrărilor de construcții la unitatea sanitară sau despre vreun orizont de timp pentru finalizarea ei, nici vorbă nu poate fi, momentan!

 


Re: Spitalul Metropolitan chevic

Au inceput lucrarile.
20221017_143321.jpg (656.45 KB; downloaded 1567 times)

 


Re: Spitalul Metropolitan cris_m

Se mai face?  :)

 


Re: Spitalul Metropolitan chevic

Se pare ca gresesc, am postat poza pentru ca mi-a spus cineva ca lucrarile sunt la Spital. Am cautat pe net se pare ca terenul alocat pentru spital e undeva vis-a-vis de ce am pus eu. Pun o harta de pe site-ul spitalului si una unde cu verde e terenul alocat spitalului si cu rosu poza pusa mai sus.

Scuze, m-am grabit. Sa vedem insa ce fac aici......
SPM.jpg (177.78 KB; downloaded 1514 times)
SPM 1.jpg (904.76 KB; downloaded 1514 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Spitalul Metropolitan Utilizator anonim 2

Imi amintesc de cineva - poate Nicusor Dan - care spuse ca a fost o eroare desfiintarea autobazei Pipera si ca o sa renunte la constructia spitalului pe acel amplasament, urmind ca terenul sa revina in folosinta STB dupa terminarea pandemiei. Nu ma puneti sa gasesc link-ul sau altceva ca nu pot. Subiectul nu ma interesa in mod special atunci si de asta nu am consemnat nicaieri; a ramas doar o amintire undeva intr-un colt al memoriei.

 


Re: Spitalul Metropolitan Media

Acolo unde se escaveaza pare terenul NUSCO City unde urmează sa fie un ansamblu rezidențial.

Iar dacă la Spitalul Metropolitan s-a sapata o cazma de pământ eu știu ca nu mai poți renunța. Altfel vine Curtea de Conturi și ... ai putea avea probleme. Poți tergiversa dar nu mai poți renunța la proiect. E de văzut. Poate îl relocheaza. Nu era o locație tocmai proasta.

 


Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use