Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vinieta de București și taxa de centru

376 posts, 90699 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcare subterana - Bd. Decebal ByOnu

andrei11 wrote:
Bulshit, adică ceva în genul  :bleah: , eu care nu voi avea voie în centru  cu ocazia taxei de poluare nu o să pot folosi parcarea asta, că e în interioul inelului, nu ?


Domnule Andrei, sunt profund dezamagit de faptul ca dezinformati. Inelul principal al capitalei NU corespunde cu zona centrala definita de PMB pentru aplicarea taxei de poluare.
pentru andrei.jpg (174.14 KB; downloaded 2874 times)

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. misterr

Firea anunţă excepţii de la vinieta în Capitală. Va veni cu un proiect îmbunătățit

Click pe imagine pentru video:





Primarul Gabriela Firea a declarat, marţi, că proiectul privind vinieta va suferi modificări „şi va fi îmbunătăţit”.

Edilul Capitalei a spus că există situaţii în care mai mulţi bucureşteni nu-şi pot înmatricula maşinile în Capitală, după ce au preluat un leasing de la o societate din alt judeţ.

„Cele mai multe observaţii sunt legate de imposibilitatea, dacă rămâne proiectul aşa cum a fost prezentat, de a mai avea de la 1 ianuarie un autoturism înmatriculat într-un alt judeţ care se deplasează în Municipiul Bucureşti fără a plăti vinieta. Am ţinut cont de observaţiile care relevă faptul că sunt şi situaţii de înţeles, situaţii speciale, ce ar trebui să fie regăsite sub forma unor excepţii. De exemplu, cetăţenii care, deşi au domiciliul în Bucureşti, nu pot înmatricula maşina în Bucureşti, deoarece au preluat un leasing de la o societate înregistrată pe raza altui judeţ şi care garantează că la finalizarea leasingului îşi vor înmatricula autoturismul în Bucureşti”, a spus Gabriela Firea.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Daca e legal, cred ca nici unul dintre voi n-ati avea nimic impotriva sa circulam, in Bucuresti!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. misterr

Reacția Avocatului Poporului la introducerea vinietei în București: “Să se gândească bine”





Avocatul Poporului spune că, în opinia sa, libertatea de mişcare ar fi “profund afectată” prin impunerea unei taxe pentru autoturismele înmatriculate în alte judeţe care vor să intre în Bucureşti.

O astfel de prevedere “nu ar rezista la testul unei instanţe de judecată”, spune Renate Weber.

“Eu i-aş sfătui pe cei care vor să facă treaba asta să se gândească bine la ce înseamnă discriminare. Pentru că eu sunt prima care spun da, ce bine ar fi să ave zone în Bucureşti în care... Uite, toată lumea de exemplu să plătească dacă vrem să... Dar toată lumea. Dar a discrimina pe bază de judeţul în care e înmatriculată o maşină, îmi pare că ar afecta profund libertatea de mişcare şi nu cred că aşa ceva, chiar dacă ar fi adoptat în cele din urmă, nu cred că în formula aceasta ar rezista la testul unei instanţe de judecată”, a spus Renate Weber, miercuri, într-o conferinţă de presă.

Avocatul Poporului a spus, întrebat fiind ce măsuri ar putea lua în acest caz, că “depinde prin ce anume” se adoptă o astfel de prevedere, pentru că limitele instituţiei “sunt clare”.

Primarul general, Gabriela Firea, a anunţat, în 14 august, un proiect prin care, din ianuarie 2020, toate vehiculele care nu sunt înmatriculate în Bucureşti sau Ilfov vor putea intra în Capitală numai după achitarea unei viniete. De asemenea, toate autovehiculele sub Euro 3, indiferent unde sunt înmatriculate, nu vor mai putea să circule în centrul Capitalei, iar cele Euro 3 vor trebui să achite o taxă.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

As vrea sa vad ce zice, avocatul poporului intr-o situatie similara, la Madrid, care a reusit sa diminueze poluarea tocmai printr-o masura similara, fara infringement din partea E.U.!!!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Goldmund

Nu cred ca cei din Madrid au fost atat de stupizi incat sa taxeze toate masinile din tara cu exceptia... celor din Madrid si periferie. Inca o data, absurd ce doreste doamna primarita! Poti declara centrul capitalei "liber de masini", sau ceva de genul, insa sa interzici(taxezi) doar masinile din provincie...
Nimic nu inlocuieste M1,2,3,4,5,6,7 si 8! (M4,5,6,7 si M8 trebuie rapid construite!)Nimic nu poate imbunatati clima si aerul si traficul dintr-o capitala cu peste 2 milioane loc., daca nu exista tramvaie moderne cu aer conditionat si statii normale si iar revin la ceea ce am mai scris, la impaduriri in jurul capitalei, infiintarea de noi parcuri, sau cel putin sa obligi investitorul ca in metropola daca construieste 10 apartamente, minim 50mp de verdeata...(exista atatea campuri pana la Giurgiu si pana la Ploiesti si pana la...unde pot construi cat vor, milioane de blocuri, daca tara vrea in blocuri sa-si petreaca batranetele...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Puss in Boots

Desi am fi off topic stiu ca sunt reglementari de genul celor mentionate de tine cu spatiul verde, ba chiar si cu nr de pacari. Si cu toate astea, haiducie!  :popa:

In Madrid centru pe scurt nu vei avea voie sa intri daca ai non-euro (doar daca esti rezident si pana in 2025). In rest pt cele cu euro mic (nu stiu care si cum ca au alte codificari) e voie daca parchezi in parcari publice (daca nu esti rezident in zona). Si daca primesti vizite, tu stand in centru, oamenii aia daca au non euro au voie sa intre cat timp parcheaza in parcari publice (dar pana in 2020).

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Hai, impreuna, sa gasim argumente solide pentru a face ceva bun pentru ca sa nu mai inhalam toate suspensiile nocive in traficul cotidian! Pana si eu, posesor de EURO 6, sunt de acord sa platesc taxa de circulatie in Bucuresti daca ar fi necesar! Ia sa vedem cati vor achesa acestui demers?! :think:
PS
Trebuie interzisa folosirea in capitala, respectiv tranzitarea Bucurestiului de harburi (Non E, E1, E2 si E 3), parerea mea! Asta daca vrem sa nu ajungem ca Beijing si sa vedem Soarele doar intr-o postura virtuala!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Mircea G

orex wrote:
......Pana si eu, posesor de EURO 6, sunt de acord sa platesc taxa de circulatie in Bucuresti ......
Trebuie interzisa folosirea in capitala, respectiv tranzitarea Bucurestiului de harburi (Non E, E1, E2 si E 3), parerea mea! .....

Euro 6 este un jaf , un hirb nenorocit .
pina si eu posesor de electrica , vreau sa platesc taxa .
Trebuie interzisa total circulatia hirburilor . ...parerea mea ! OK ?

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Fara probleme domnu, numai ca de EURO 7 n-am auzit sa fie vreun standard actual! :roll:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Nu ca si-a mai nuantat ”doamna” parerea astazi 02.09.2019, ci a revizuit-o consistent. Non Euro, Euro1, Euro 2...amintiri din ”Centru”, pentru TOTI posesorii de automobile, inclusiv cei care au masini inmatriculate in Bucuresti (se mai discuta cu privire la riverani). Asta e bine, daca se va aplica din 2020, pentru noi toti!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Pai care e afacerea?
Se gandesc acum de la anul sa scoata (interzica) la nivel national non sau 1-2-3...
Atunci sa te tii...acum nu au curajul...vor voturi...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

E vorba de inceputul anului 2020 sa introduca aceasta taxa, nu jumatatea,  nici finalul anului viitor! Pana atunci avem doar un scrutin. Ce-i mai sensibil  pentru ”dansii” urmeaza, cam pe 7 iunie 2020, apoi ”grelele” undeva pe 29 noiembrie acelasi an!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. misterr

Gabriela Firea anunţă modificări la proiectul ce introduce vinieta pentru Bucureşti

Click pe imagine pentru video:





Proiectul prin care şoferii cu maşinile înmatriculate în alte judeţe ar urma să plătească taxe suplimentare, dacă ajung în Capitală, ar urma să fie modificat.

Primarul Capitalei spune că, în urma numeroaselor mesaje de la cetăţeni, acest articol va fi rescris.

Într-o înregistrare postată pe Facebook, Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat că proiectul ar putea fi modificat, pe baza numeroaselor mesaje și propuneri ajunse până acum pe adresa Primării Capitalei.

O categorie ar fi cea a șoferilor care locuiesc și lucrează în București, dar au mașinile înmatriculate în alte județe. Gabriela Firea susține că articolul care îi vizează pe acești șoferi ar putea fi modificat, astfel încât ei să nu plătească vinietă în baza numărului de înmatriculare, ci pe baza gradului de poluare a mașinii.

Rămâne ideea că în centru ar urma să fie interzise mașinile foarte poluante – non-Euro, Euro 1 și Euro 2, iar pentru restul teritoriului, șoferii acestor autovehicule ar urma să plătească vinietă.

O altă propunere este ca mașinile Euro 3 să fie considerate foarte poluante și să intre în aceeași categorie cu cele non-Euro, Euro 1 și Euro 2. Specialiștii Primăriei Capitalei analizează această propunere.

Altă categorie vizată este cea a șoferilor din centru, care au mașini poluante. Gabriela Firea propune ca aceștia să intre într-un program al Primăriei, astfel încât să primească vauchere pentru achiziționarea unei mașini mai puțin poluante sau pentru a putea cumpăra diverse electrocasnice.

Proiectul ar putea suferi modificări în următoarele săptămâni și ar putea intra în vigoare de la 1 ianuarie 2020.


Click pe link pentru video:

https://www.facebook.com/gabifirea/videos/413714306169048/

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420542 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use