Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar

120 posts, 32104 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Tom

Atât timp cât nu vor eșua tot în ridicat trabantul și oltcitul lu' mamaie și tataie și nu vor continua să aștepte ca nea' Ceafă Lată să-și termine mâncarea ca să iasă să-și mute "benveul" de pe linia de tramvai, ideea nu e rea. Dar să-și introducă atunci undeva orice formă de taxă de primă sau a n'șpea înmatriculare, pentru că am văzut chiar la acest subiect o mulțime de victime colaterale din cauza vânzărilor cu acte de mână. Suma mi se pare mare, știu că la un sector mai de prin sud-estul orașului sumele erau mai mici, mă refer la mandatul actualului primar, nu la grasul cu firma de hingheri a cumnatei.
Sper să-și facă treaba în mod serios, nu să se facă(!)că fac, clasicul dolce far' niente mioritic combinat cu munca în zadar și în ciuda caprei vecinului.
Dar repet, motivele ridicării să fie serioase și să înlăture un obstacol iminent în trafic, o încălcare flagrantă a regulilor de circulație, nu mașini de sărmani luate pe motiv ça erau la jumătate de metru dincolo de un semn ascuns de copaci.
andrei11 wrote:
# aztec, am impresia că n-ai condus niciodată...Nici nu știi cât de periculoase sunt parcările la 20 cm ( centimetri ) de trecerea de pietoni...
Absolut adevărat, iar orașul e plin de exemple. Totuși, din câte știu, au început ridicările, dar pe 26, pe Bd. Emil Bodnăraș (Timișoara), un bemveu cu număr care începe cu două litere și nu IF, dar și un merțan cu număr de căpșunică, erau parcate în zona stației de tramvai, unde iarăși nu e voie, dar muchachos no tienen "traivanos" en la ciudad, iar cel de provincie nici acolo. Spun asta pentru că mai găsesc destui care au senzația că tramvaiul trebuie să oprească doar pentru că au făcut ei onoarea Capitalei să o viziteze.
Ca o paranteză, periculos pentru pietoni mi se pare și gardul montat de Duamna & The Gang. Cu marcaje invizibile și nedublarea semnului de trecere de pietoni de pe partea cu gardul, îți apare unul în față și-l lipești de gard. Noroc că nici ei nu ies ca nebunii și nici unii nu conduc atât de imprudent, dar grădina lui Covrig e mare.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Cristi N

Enervat fiind ca nu mai găsesc loc de parcare nici măcar în weekend am făcut un mic inventar de mașini abandonate si pot spune ca avem o Maaaaare problema cu ele. In cartierul Tei unde stau deocamdată, pe 650 de m am găsit 20 de autoturisme care cel putin la prima vedere par abandonate și când spun asta m-am orientat după: mașina este plina de praf/frunze, are cauciucuri dezumflate, se vede in jurul ei cum s-a strans mizeria, are diverse avarii si nu a foat reparat de mai multe luni, în plus unele din ele se vad inclusiv în google street view ca sunt in acelasi loc de cativa ani.
Deocamdată nu reușesc sa interoghez baza de date cu RCA-uri sa vad de cand nu mai sunt asigurate, presimt ca astia isi scot server-ul din priza in weekend. Daca nu merge nici maine o sa încerc sa le obțin VIN-urile si sa verific daca vreuna din ele mai are ITP.
In principiu e vorba de Taxi-uri dar nu o sa postez fotografii cu ele pentru ca as incalca regulile forumului privind GDPR-ul.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar andrei11

Fă o sesizare la primăria de sector. #133 313 se ocupa cu treaba asta și   e mailurile  chiar își făceau efectul...Trebuie să le  trimiți și poza ( pozele ) cu autoturismele în cauză...

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Si vin si le ridica? Nu e chestia aia cu stam si ne co...tcodacim in jurul ei vreun an pana se afla unde e proprietarul, daca sunt platite taxele etc etc? Nu era un pomelnic intreg pana sa ridice masinile?

Daca nu, atunci ei ce pazesc? Autoritatile. Politia Locala de ex. Am si eu la mine cazuri din plin. Peste tot si prin boscheti.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Cristi N

Chiar inainte de a posta aici trimisesem mail la Politia Locala si la ADP S2 cu lista masinilor,  numere de inmatriculare, descriere, adresa si punct de reper. Vedem cum raspund si in cat timp, macar de si-ar face treaba. Cu cei de la S4 m-am chinuit mai mult de un an pentru cateva rable.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar lecter

S3 prin aplicatia dedicata chiar le ia...sesizarile functioneaza!

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Cristi N wrote:
Chiar inainte de a posta aici trimisesem mail la Politia Locala si la ADP S2 cu lista masinilor,  numere de inmatriculare, descriere, adresa si punct de reper. Vedem cum raspund si in cat timp, macar de si-ar face treaba. Cu cei de la S4 m-am chinuit mai mult de un an pentru cateva rable.


Uff... deloc incurajator. Dar din nou: Politia aia Locala care umbla cu masinile lelea toata ziua prin oras nu observa si se auto-sesizeaza in cazuri de genul asta? Inteleg la masini unde mai poti avea un dubiu (stare aparent buna si nr de inmatriculare) dar sunt altele care sunt in mod clar abandonate dintre care multe nu mai au nici numar. Incredibil e ca pe unele le vad pe noile bulevarde reabilitate. Deci cineva candva le-a mutat ca sa asfalteze sau ceva si apoi le-a pus la loc. Mi-e greu sa cred uitandu-ma la unele epave ca au ajuns asa fiind abandonate post-lucrari. Pe sos.Berceni sunt cateva exemple elocvente.

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar andrei11

Repet, nu la Poliția Locală trebuie apelat ci la Primăriile de Sector !!!

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Ok, dar si Politia locala se poate auto-sesiza si comunica cu Primaria, corect?

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Cristi N

Atat localii cat si ADP-ul au in atributii problema asta conform site-urilor lor.

Politia Locala sector 2: link
În domeniul circulației pe drumurile publice, poliția locală are următoarele atribuții:
12. Aplică prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparținând domeniului public sau privat al statului ori al unităților/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;
13. Cooperează cu unitățile/structurile teritoriale ale Poliției Române pentru identificarea deținătorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a staționării neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.


ADP S2: link
ADMINISTRAŢIA DOMENIULUI PUBLIC
- Înfiinţarea de noi parcaje de reşedinţă;
- Ține evidenţa posesorilor de locuri de parcare şi încasează taxe pentru folosirea locurilor de parcare şi eliberează autorizaţii de parcare;
- Ține evidenţa patrimoniului domeniului public şi evidenţiază modificările care au loc în patrimoniul domeniului public;
- Asigură controlul privind respectarea de către persoanele fizice şi juridice a legislaţiei în vigoare privind domeniul public;
- Asigură evacuarea diverselor obiecte abandonate (vehicule, autovehicule, tarabe, tonete) sau depozitate haotic pe domeniul public;
- Participă împreună cu organele abilitate la desfiinţarea construcţiilor neautorizate amplasate pe domeniul public în baza Hotărârilor Consiliului Local al Sectorului 2;

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar TibiV

Astazi, la ora 11.10, am virat dreapta de pe Pache pe  Mihai Bravu.
Trecere de pietoni, autobuz oprit in statie (dar mai in spate decat normal....)
In spatele autobuzului un Garcea se urca in masina (mi s-a parut ca este de MAI, nu de politie locala) iar in fata lui o platforma se punea in miscare. Am ajuns-o din urma dupa vreo suta de metri. Credeti sau nu, dar autoturismului de pe platforma ii clipeau (ce cunoscut suna...) avariile. Inclin sa cred ca oprise in statia STB ”Soseaua Iancului” (311 / 135)



La Matei Voievod / Vatra Luminoasa eu am oprit la coada de la semafor, platforma m-a depasit incet pe banda 1....



Avem si numerele de contact...



.... si asta ca sa fie clar cine se ocupa de treaba asta: CMMT - Compania Municipala Managementul Tranportului.



Drum bun pana departe!...



Dupa 5 minute, am vazut o platforma identica, dar goala, venind dinspre Baba Novac spre Iancului.
Poate a fost o actiune mai vasta...

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar andrei11

Sunt mulți pe ambele sensuri acolo care parchează la dublaj. În față la Alice cu ocazia unor evenimente cu multe torturi, prăjituri, fursecuri, etc se parchează și la triplaj...

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar Puss in Boots

Oh da, ala e loc "clasic".

 


Re: Ridicarea mașinilor parcate neregulamentar ByOnu

Huuooaa, hingherii! Viata lunga celui cu Porchele!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use