Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Magazinul Universal ”București” - trecut, prezent, viitor

33 posts, 9720 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Magazinul Universal ”București” - trecut, prezent, viitor TibiV

Magazinul Bucuresti - primul mall al capitalei va fi readus la viata

In anul 1929, in ceea ce acum numim centrul vechi al capitalei omul de afaceri Bucur Bunescu incepe lucrarile la primull mall al capitalei, o bijuterie art deco cu 7 etaje, iar in 1939 cladirea este dublata cu un corp nou in oglinda.





Situata pe bulevardul Bratianu din Bucuresti,  centrul comercial, acum o ruina are o suprafata de 4.235 mp. In prezent proprietarii olandezi ai cladirii au inceput lucrarile de consoldiare si remodelare, urmand ca din cladire sa fie pastrata si restaurata fatada principala. Parterul isi va pastra functia comerciala in timp ce etajele vor avea destinatia de office.




foto: http://www.vitalis.com/




foto: Lucian2797 | skyscrapercity.com


https://www.uct-media.com/2018/06/magazinul-bucuresti-primul-mall-al.html

In sfarsit!...

 


Re: Centrul vechi PaulIP

Birouri? Serios? In cazul asta chiar nu m-ar fi deranjat sa amenajeze si etajele in scop comercial. E bine ca totusi se face ceva cu cladirea...

 


Re: Stiri, proiecte, perspective realistul

A scris cineva despre fostul magazin București? Este în curs de demolare.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Cristi N

Dezvoltatorul se lauda doar cu o renovare/reconvertire nu demolare. Acum ramane de vazut ce iese in realitate.

ZiarulFinanciar

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Puss in Boots

Pot sa il si darame daca la final iese o cladire normala pt zona mega centrala unde se afla.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective MikeT

Cladire normala inseamna cu multe locuri de parcare, nu?

 


Re: Stiri, proiecte, perspective 1689

Puss in Boots wrote:
Pot sa il si darame [...]


Nu cred ca ar fi bine.
Cladirea dateaza dinainte de razboi. Ar fi trebuit pastrata ca monument arhitectonic - dar stiu, istoria nu conteaza in Bucuresti.
Vad ca Ceausescu a reusit stergerea memoriei colective si la 30 de ani dupa ce nu mai e... Trist, dar adevarat.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective realistul

Clădirea este dezafectată zilnic bucată cu bucată.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Cristi N

Nu cred ca e o idee buna ca in cazul asta sa se faca si locuri de parcare (probabil la subsol). Ar insemna ca accesul sa se faca chiar in buza pasajului de la Unirii , de aici ar rezulta un pericol de accidente destul de ridicat.
Zona este bine deservita de trasportul public, parcari cu plata sunt in zona, nu vad de ce ne-am lega la cap degeaba cu asa ceva.

 



Re: Stiri, proiecte, perspective TibiV

Trist, foarte trist...

Dar poate va aparea ceva mai bun...

 


Re: Stiri, proiecte, perspective ByOnu

Nu mi se pare atat de trist... :) De ce este mai trist asta decat demolarea a cateva zeci de imobile, unele superbe, pe Calea Calarasilor, spre exemplu? (unde repet, sunt neutru inca) Am mai avut reconstructii de la zero si au iesit super: Campineanu x Balcescu.

Dpmdv, ar mai fi de inlocuit cam o treime din cladirile de pe axa Bratianu - Balcescu - Magheru.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective TibiV

Am greșit formularea...
Trist este pentru mine...
Mama mi-a cumpărat de acolo multe haine și machete de avioane...
Nostalgii de om bătrân... ;)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective TibiV

Un link catre un articol din iulie 2013 cu poze din interior...
Jalnic este putin spus...
http://reptilianul.blogspot.com/2013/07/magazinul-universal-bucuresti.html

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use