Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii"

240 posts, 86215 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" TibiV

Andrei are dreptate.
M-am enervat și eu.

Nu au spus nici o clipă că vor curăţa toată albia de 22 km.

Și alte mici mărunțișuri.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" aztec

Pai normal...se curata acolo unde este cazul...nu namolul e problema...cu restul de ....resturi, cauciucuri, pietre, mobila...componente auto....diverse.
Si importanta este sifonarea din zona Unirii, nu albia lacului, cel putin asta am inteles din comunicatul oficial....ca Dambovita dupa Unirii poate avea si debitul Muresuluisi nu e deranjata de un mic strat de namol.. dar la sifonare este limitata tehnic si putin strat de namol chiar afecteaza debitul.
Avem pe pagina anterioara o poza cu partea finala a sifonarii...

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" TibiV

Pai exact despre sifonare este vorba...

Pentru a se preîntâmpina situațiile de pericol în cazul apariției unor debite de ape mari, s-a hotărât realizarea unei operațiuni de decolmatare a casetelor sifonării, astfel încât să se asigure funcționarea în siguranță a lucrărilor hidrotehnice.


Dar evident ca nu se poate goli albia doar acolo, ci intre doua stavilare, cel din amonte si cel din aval...
Din cauza asta pare ca se ocupa de toata albia...

Sifonarea se vede destul de bine in poza postata de "multi de 3" in februarie 2016, cand s-a mai facut o operatiune similara...


 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Victor92

In cazul in care ati aflat (sau nu), dar arborele exotic din preajma Podului Cotroceni a fost doborat azi-noapte, "starea" acestuia fiind grava. Este posibil ca autoritatile sa decida sa-l taie ...

Mai multe detalii puteti gasi pe site-ul Digi24: https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/na ... iat-924261

De asemenea, colegul nostru Gabi23, a intocmit un scurt istoric in urma cu 4 ani, la jumatatea lunii mai: https://bit.ly/2HW8q6o

Tot din luna mai, dar din 2015, am si eu o poza cu acest arbore ...





Nu stim ce se va intampla in urmatoarele ore, dar va prezint cum arata situatia astazi, pe dupa-amiaza ...

Totdata, am unit doua poze: cea din stanga - 05 Mai 2015, respectiv 06 Mai 2018.
DSC_0286.JPG (301.92 KB; downloaded 4333 times)
DSC_0288.JPG (269.27 KB; downloaded 4333 times)
EIDTARE.png (1.07 MB; downloaded 4346 times)
DSC_3696.JPG (333.19 KB; downloaded 4329 times)

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" andrei11

A, vă spun eu sigur, era practic ros aproape total la bază, nu mai era sigur absolut deloc. Nici nu pot spune că era o scorbură ( decentă ), practic 3/4 din tulpină nu  mai era. Informație 100 % sigură, cum se spune, l-am văzut cu ochii mei acum vreo 3 luni. Chiar m-am mirat că nu se prăbusește.
5-6-2018 10-51-12 PM.jpg (301.12 KB; downloaded 4332 times)

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" cris_m

Era demult asa "scobit". Pacat, daca i se faceau tratamente la timp ar mai fi rezistat niste ani...

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Victor92

Iata cum se prezinta situatia ... la o saptamana distanta de evenimentul neplacut.
DSC_0777.JPG (298.09 KB; downloaded 4227 times)

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Florinds

Pana la urma, orice cal ajunge gloaba, dar este inca un motiv de "mandrie" pentru autoritatile astea contemporane pe care le avem... Bine ca investim in statui insa si parcari in parcuri.
Cam acestea sunt posibilitatile in acest moment. :)

PS: posibil sa fi terminat Pandele lemnele de soba.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Mircea G

Legatura cu Pandele care este ????  Sau ai doar sarcina de a scrie impotriva lui si a primariei ?
Si ce trebuia sa faca primaria ??? Cum ar fi trebui sa investeasca in copacul asta , si ce ????

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Florinds

Pandele este un baiat de la tara insurat cu o moldoveanca, din intamplare primarul nostru si care se intersecteaza cu interesele noastre. Un site de umor scrie ca Moldova s-a razbunat pentru ca nu are autostrazi si ne-a dat-o pe Firea.
Primaria putea face multe, de pilda putea sa trimita politia locala sa nu mai lase boschetarii sa grabeasca sfarsitul copacului.
Cand am zis eu ca trebuia sa investeasca primaria in acest copac? Ideea era ca banii se pierd de pomana si nu se investeste in spatiul verde, nu era vorba neaparat de platan.
Postarea ta arata ca Firea are sustinatori si in mediul online.
PS: vezi ca ti s-a stricat tasta care are semnul intrebarii pe ea.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" sss

Clar, cine nu-i cu noi e impotriva noastra! Ciuma rosie! Ai fost dat in vileag! Ai fost zarit taind crengi din copac pentru semineul din vila lu" Pandele... Ce nu inteleg bravii luptatori anticomunisti, e ca asa ajung oamenii normali la cap sa se scarbeasca de politica, sau sa ajunga sa voteze cu ""dusmanul""... :(

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Florinds

Tu sigur esti ofiter acoperit si faci parte din multinationale.  :lol: Cine e normal la cap in tara asta? Cine e normal la cap, e de mult timp scarbit de politica, nu ii mai trebuie astfel de "exprimari".

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Gabi23

În această perioadă sunt intreprinse lucrări de reparații la gard. Din ce am observat se lucrează între Piața Unirii - Piața Națiunile Unite, lucrările avansând spre Podul Izvor, gardul fiind demontat și revopsit cu un verde deschis:

Dâmbovița - 02.01.2019.JPG (441.05 KB; downloaded 3737 times)

 



Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use