Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Proiect de bugetare participativă: Reabilitarea Pieței Decebal (deadline 17.11.2017)

17 posts, 5687 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Proiect de bugetare participativă: Reabilitarea Pieței Decebal (deadline 17.11.2017) ByOnu

Va salut, colegi!  :)

Am participat la campania PMB Propune Pentru Bucuresti cu o initiativa de proiect pentru transformarea si reabilitarea Pietei Decebal (intersectia Mosilor cu Sf. Vineri). Mai precis pietonalizare, instalare iluminat public, spatii verzi, etc. Pe scurt, aducerea la viata a unei zone moarte pe care o cunoastem cu totii.

Astazi, 6 Nov, s-a publicat lista proiectelor declarate eligibile de catre PMB. Din 151 au fost selectate 33, printre care si al meu.

Initiativa si invitatia la vot este in nume propriu, insa colegii din Asociatia Metrou Usor sustin demersul. Ii invit astfel pe toti cei care au cel puţin 18 ani și domiciliul sau reşedinţa în Municipiul Bucureşti sa votati proiectul Regenerare urbană: Reconstrucția Piațetei Decebal AICI pana pe 17 Noiembrie! In cazul in care sustineti ideea, va invit sa o transmiteti prietenilor, colegilor sau familiei, dupa caz. Consider ca exista sanse ca proiectul sa se califice in primele 20 din 33 si astfel sa fie si implementat anul viitor.

Trebuie mentionat faptul ca initiatorii nu primesc nimic, totul fiind exclusiv spirit civic si dorinta de a schimba ceva. Prin implementarea sa sper sa incepem reabilitarea Centrului Istoric si la Est de Bd. I.C. Bratianu.

Va multumesc pentru atentie!

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) iliutu

Am votat.

Am comparat cu alte proiecte si doar 2-3 mi s-au parut interesante (alaturi de al tau).

Va invit sa vedeti proiectele propuse, unele pot sa vi se para interesante, si daca este cazul, sa si votati  8-). Atentie, puteti vota o singura data!

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) andrei11

Adică trebuie să citesc tot ce e acolo ? Toată lumea spune că va fi frumos și iar frumos și iar frumos. Dacă nu am și o schiță a proiectului în fază finală cam fără șanse să votez ceva. Scrie ceva de partea vestică a pieței, etc, etc. Trebuie să stau eu să-mi imaginez cam ce a gândit fiecare ?

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) iliutu

Stai linitit, ca nu le-am citit pe toate, doar 2-3 care mi-au sunat bine.

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) andrei11

:o
Eu ori citesc toate variantele ori nu mă bag. Sorry.

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) iliutu

Atunci, spor la citit pe indelete, ca timp e!

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) andrei11

Stai că acum m-am prins, am crezut că e un concurs numai  pentru Piața Decebal și fiecare din cei 33 a venit cu o soluție.

 



Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) ByOnu

Nu, este campania Propune Pentru Bucuresti. Sunt 33 de proiecte (idei mai bine zis). Acesta este al meu. Uita-te prin ele, Andrei, si vezi ce initiativa doresti sa sustii.  :bere:

Andrei, suntem oameni priceputi pe aici.  :lol:  Ce am vrut sa spun este ca toate investitiile majore in infrastructura pietonala s-au canalizat pana acum pe partea vestica a axei N-S: modernizarea Caii Victoriei, pietonalizarea "Centrului Vechi", zona Universitate, etc. Pana si pe axa V-E se poate remarca asta: pe Kogalniceanu si Elisabeta trotuare pavate, pe Carol si Pache au tras un asfalt la misto ocolind florariile si gheretele RATB, n-au plantat copaci, etc. Imi doresc sa inceapa de undeva curatarea zonei si daca travsezi Bratianu, ca doar ce ai iesit din Pasajul Latin si dai de cruda realitate: boschetari, proxenetism, etc. N-ai trece pe acolo decat obligat de circumatante. Cam despre asta ar fi vorba, eu sper.

De asemenea, multumesc pentru voturi.

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) andrei11

Votat. Colega, vezi că l-am citit cu foarte mare atenție  :!:

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) TibiV

154 de voturi !
Esti clar in "Top 20"...
Când  am votat eu erai la 64.

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) ByOnu

Multumesc mult, Andrei si Tibi, precum si celorlalti care ati votat! :bere:

Este 7/33, dar au mai ramas 9 zile in care se pot intampla multe. :|

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal (Deadline 17 noiembrie) WT_fan06

Felicitari #ByOnu! Din cate am citit, proiectul tau a fost inclus in investitiile din 2018!

http://www.b365.ro/primaria-capitalei-v ... 57597.html

<<Printre proiectele alese de bucureşteni ca fiind necesare şi utile Capitalei se numără şi "Totemuri cu valoare culturală în cartierul creativ al Bucureştiului", „Regenerare urbană: reconstrucţia piaţetei Decebal", proiectul " Aplicaţie de avertizare ", dar si proiectul " Zero bordură la trecerile de pietoni".>>

 


Re: Reabilitarea Pieței Decebal ByOnu

Mulțumesc!! :)

Sunt recunoscător ca proiectul propus de mine a câștigat, dar dezamăgit in același timp de promovarea campaniei, de interesul cetățenilor și de comunicarea cu PMB care este inexistenta. Discutam cu unii câștigători sa găsim soluții pentru ca PMB sa pună în aplicare soluțiile propuse, nu sa le interpreteze după bunul plac sau interese persoanale: mai precis eu am propus pietonalizare, nu doar o reasfaltare a parcării, asta ca exemplu. PMB a denumit-o "modernizare", nimic mai mult, asta poate însemna multe. :roll:

Găsiți aici centralizarea voturilor.

Ca de obicei Cluj este peste noi si la acest capitol, vedeți aici campania lor intitulata Bugetare Participativa. Puteți remarca numărul de voturi foarte mare înregistrat. De asemenea, Primăria Cluj a deschis si un punct fizic de votare pentru persoanele vârstnice sau fără acces la internet unde puteau vizualiza propunerile și vota. La ei au avut drept de vot și studenții și navetiștii, nu doar cei cu buletin de Cluj, spre deosebire de noi.

:bere:

Mulțumesc tuturor colegilor de pe Metrou Ușor care au votat și distribuit inițiativa! ;)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use