Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Generalități despre parcări

381 posts, 82333 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre parcări ( în general ) Florinds

In sectorul 6 nu.

 


Re: Despre parcări ( în general ) Puss in Boots

Nu stiu daca e cel mai bun loc pt aceasta postare dar se pare ca pe str.G.Constantinescu nu mai e permisa parcarea la bordura. Sunt puse garduri de-ale Politiei Locale pe ambele parti si e si o masina care alunga posibilii contravenienti. E si asta ceva. Din pacate n-am observat daca aceeasi PL ii alunga si pe maxitaxistii 445 care obisnuiau sa faca statie in buza strazii obturand in buna parte virajul la dreapta pe D.Pompeiu.

 



Re: Despre parcări ( în general ) andrei11

Ești neserios complet. La noi lifturile exterioare de la metrou / scările rulante stau defecte cu anii. Crezi că liftul ăsta o să funcționeze ? Cum sunt fixate mașinile ? Sper că nu se bazează nimeni pe frâna de mână.
Dacă-mi dau bine seama acela e un arbore tropical. La noi nu se pune.

 


Re: Despre parcări ( în general ) shoppy

Dar chiar s-au instalat unele mai demult, prin sectorul 6 parca.

 


Re: Despre parcări ( în general ) misterr

La ce cutremure rezistă? Că în România avem și cutremure, nu e ca în USA.

 


Re: Despre parcări ( în general ) TibiV

andrei11 wrote:
Dacă-mi dau bine seama acela e un arbore tropical. La noi nu se pune.

Nu e adevarat !...
Daca ninge si e viscol, devine brad de Craciun.
Daca proprietari reusesc sa se catere pana la masini, poti sa aprinzi si beculetele !...
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Despre parcări ( în general ) aztec

Sunt destule prin Drumul Taberei, dar diferenta e ca sunt acoperite cu tabla...si deobicei sunt in "baterie".
Si cred ca sunt identice.."smart parking sector 6" pe google si gasiti exemple....
Am vazut ca functioneaza...nu stiu daca au generator, dureaza putin pana parchezi sau recuperezi masina, dar nu o ploua, nu o ninge, nu o gainateaza prea mult...
Cred ca sunt de pe vremea lui Poteras...dar pe 2 locuri parcheaza 12 parca. Nu stiu taxa...

 


Re: Despre parcări ( în general ) Serba

Taxa e 115 lei/luna. Dureaza cam 2 minute sa vina masina daca se nimereste sa fie in partea de sus.

 


Re: Despre parcări ( în general ) Serban

Eu nu mi-as dori sa traiesc intr-un oras impanzit de astfel de godzille de metal, care nu au nici cea mai mica tangenta cu urbanismul de calitate. Sunt absolut hidoase si nu au ce sa caute in oras, dpmdv.

Bineinteles, ma refer la cele care arata ca in video-ul de mai sus si nu la tehnologie in sine. Daca se poate combina tehnologia cu o forma care sa se integreze bine in peisaj, e altceva.

 


Re: Despre parcări ( în general ) andrei11

N-au decât să le " anvelopeze " cu chestii de genul
3-26-2018 1-38-10 PM.jpg (42.09 KB; downloaded 4067 times)
sau
3-26-2018 1-39-57 PM.jpg (12.82 KB; downloaded 4065 times)
Ca să nu se simtă vreun gen discriminat / neglijat.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti misterr

Șoferii din București pierd 24 de zile pe an căutând loc de parcare. Soluția Primăriei Sector 5

VIDEO: https://vid2.stirileprotv.ro/2018/04/18/61954311-2.mp4

Pentru că lipsesc parcările din aglomeratul Bucureşti, şoferii pierd anual 24 de zile căutând un loc unde să-şi lase maşinile.

Soluţia vine de la dezvoltatorii de aplicaţii, prin intermediul cărora proprietarii clădirilor de birouri vor închiria cu ora locurile disponibile. Şi centrele comerciale oferă abonamente pentru riverani. Între timp, Primăria sectorului 5 a anunţat că instituie circulaţia pe un singur sens, în zona centrală a oraşului şi sacrifică o bandă pentru parcări.

În Bucureşti, locurile de parcare sunt de 6 ori mai puţine decât maşinile.

Potrivit unor studii, 30% dintre şoferii care circulă în zonele centrale ale unor oraşe aglomerate sunt de fapt în căutarea unui loc de parcare. Stresul este foarte mare pentru că 24 de zile pe an în total le petrecem căutând unde să ne lăsăm maşina.

Asta înseamnă cam un an într-o viaţă de şofer. Soluţiile vin din zona privată, de pildă, o aplicaţie care va fi funcţiona în Bucureşti la sfârşitul verii. Cine are locuri de parcare libere, le poate închiria prin intermediul unei aplicaţii şoferilor care au treabă în zonă.

Acest sistem funcţionează în vestul Europei. Ca să apară şi la noi, avem nevoie de o sistematizare a locurilor de parcare. Primăria Bucureşti a promis în ultimii ani că va face noi parcări pentru cetăţeni, însă până acum nu a fost construită niciuna. Primăria sectorului 5 a anunţat miercuri o măsură disperată.

Daniel Florea, primarul sectorului 5: “Vom face sensuri unice în toată zona Cotroceni, Antiaeriană, Rahova, unde sunt foarte multe blocuri. Asta înseamnă că vom crea locuri de parcare.”

Şi unele malluri au intrat pe piaţa locurilor de parcare. Pe timp de noapte au parcările pustii, aşa că oferă abonamente lunare. Ce-i drept costă 250 de lei pe lună.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti misterr

Tarife majorate pentru parcările publice în Capitală. Șofer: ”E o înșelătorie”

VIDEO: https://vid2.stirileprotv.ro/2018/04/19/61954572-2.mp4

Primăria Capitalei a decis să majoreze tarifele pentru parcările publice, pe care le administrează. În loc de 1.5 lei pe oră, doritorii vor plăti 3 lei şi 500 de lei pentru un abonament lunar.

Costă prea mult, se plâng şoferii, care pierd mult timp, până găsesc un loc liber. Propunerea nu a trecut deocamdată de consilierii municipali, dar reprezentanţii primăriei insistă cu proiectul.

Parcările publice din Bucureşti, administrate în prezent de un serviciu special al Primăriei Capitalei urmează să fie trecute la recent înfiinţata companie Municipală Parking Bucureşti SA.

Aceasta va prelua 2500 de locuri de parcare dintr-un total de 9000 amenajate. Nu vorbim însă despre parcările de reşedinţă închiriate locuitorilor de primăriile de sector.

Odată cu această trecere, ar trebui crescute şi tarifele, susţine primăria, de la 1.5 lei pe oră la 3 lei. Şi tot primăria a venit cu ideea unor abonamente pe care şoferii să le plătească lunar.

Cei care nu vor să plătească de fiecare dată când intră într-o parcare a primăriei au de ales din două abonamente. Dacă sunt riverani vor plăti aproape 100 de lei pe lună. Există şi un abonament general, însă acesta costa aproape 500 de lei pe lună. Nimeni însă nu vă garantează că veţi şi găsi un loc de parcare liber.

Norocoşii care au găsit joi un loc de parcare nu erau încântaţi de propunere.

Şofer:“Este exagerată pentru că este foarte greu să găseşti un loc de parcare în Bucureşti şi salariile sunt foarte mici.”

Şofer: “Este o înşelătorie. Pentru că dacă încasezi mai mulţi bani fără să faci ceva cu ei. Nimic nu se mişcă privind locurile de parcare.”

Şofer: “E mult. Şi abonament pentru ce? Pentru că oricum nu sunt locuri de parcare. Acum este o întâmplare fericită că am găsit.”

Şoferii sunt nemulţumiţi şi de faptul că a fost introdus un tarif de aproape 240 de lei pentru deblocarea maşinilor.

Speranţa Cliseru, consilierul primarului: “Vă miraţi acuma, sunteţi stupefiaţi că este 2 lei, 3 lei. Nu vă interesaţi niciodată că erau nişte parcagii care luau acei bani.”

Proiectul nu a trecut de consilierii din opoziţie în şedinţa Consiliului General. Primăria susţine că va reveni cu propunerea şi că îi va da în judecată pentru că s-au opus trecerii gestiunii serviciului de parcări la Compania Municipală Parking Bucureşti. Dar consilierii opoziţiei acuza municipalitatea de lipsa de transparentă în cazul companiilor recent înfiinţate de primărie.

 


Re: Generalități despre parcări TibiV

As fi pus-o la "Sa mai si radem", dar totusi un lucru cat se poate de serios si de real.
Ca sa vedem ca aceleasi probleme exista si pe continente dotate cu multa apa calda, si inca de multa vreme...

INTREBARE: Cum scoti masina 2 de pe randul 3 din 5 miscari ?!... :lol:

(GPS)




((GPS) va spune unde a fost facuta poza... Nu va mirati prea tare... ;) )

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use