Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Generalități despre parcări

381 posts, 82181 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre parcări ( în general ) Florinds

Cel mai trist este ca nici zonele relativ noi, care au rasarit pe camp, nu detin suficiente locuri de parcare din cauza lacomiei dezvoltatorilor si a lipsei cadrului legislativ.
Adevarat, lumea va prospera, masinile se vor ieftini si pana la urma fiecare membru al unei familii cu varsta 18+ va ajunge sa aiba minimum doua masini, una pentru oras, alta pentru drum lung.
Cum poti sa proiectezi un bloc cu 100 apartamente si cateva zeci de locuri de parcare?
Ar trebui o lege clara care sa forteze dezvoltatorii sa creeze in subteran un numar suficient de locuri de parcare.
Daca nu sunt in stare, sa ramana cu P+1 sau pentru ce fel de bloc au resurse.

Trebuie un moment 0, ce a fost, a fost, macar zonele noi sa fie OK!
In mod normal, un centru al unui oras este dinamic, se muta in functie de interes, daca s-ar construi cartiere noi cum trebuie, cei cu posibilitati s-ar muta acolo, iar in cartierele vechi ar veni cei fara posibilitati, care nu au bani de masini. S-ar regla in sute de ani prin cauze naturale aceste lucruri, de ex. demolari controlate pentru siguranta sau Doamne fereste, cutremure, e simplu daca vrei sa te gandesti un pic la cetateni! Suntem aproape de ei doar declarativ insa...

 


Re: Despre parcări ( în general ) Puss in Boots

Pai tocmai fiind teren privat si nicio lege care sa-i oblige la contrariu, fiecare profita de metrii patrati pt constructii si acolo inghesuite niste locuri de parcare insuficiente.

 


Re: Despre parcări ( în general ) Florinds

Pai legea poate fi data si pentru terenul privat si mai ales pentru Primarie, ca sa nu acorde AC daca nu corespund proiectele.

 


Re: Despre parcări ( în general ) Puss in Boots

Dar dupa cum vezi nu o da nimeni. De ce oare? :D

 


Re: Despre parcări ( în general ) MikeT

Oare legea nu exista? PUZ-ul ala chiar da voie sa construiesti oricum? Nu, evident. In Constanta este un sef la urbanism foarte pretentios, mai nou: cere locuri de parcare pentru locatari si un plus de locuri pentru vizitatori. Mi se pare o idee excelenta. Culmea, omul cica s-a mutat cu serviciul la Constanta. Totul tine de primarie.

 


Re: Despre parcări ( în general ) florin

Degeaba ceri locuri de parcare (din câte știu e reglementată treaba asta, n-am prea auzit de blocuri noi să nu găsești loc de parcare de cumpărat), dacă dezvoltatorii le vând apoi separat de apartamente. Rezultatul e că mulți "descurcăreți" nu mai dau ei 5-12.000 euro pe locul de parcare și își lasă mașinile pe străduțele/trotuaerle din zonă (sau pe locurile pentru vizitatori), încurcând atât șoferii cât mai ales pietonii.

 


Re: Despre parcări ( în general ) Cristi N

Florin stiu foarte bine o situatie de genul celei prezentate de tine.

Se da un complex de blocuri din Militari construit aproximativ conform regulilor din PUZ, respectiv 1 loc pentru fiecare ap. sub 100mp, 2 locuri pentru cele peste si un numar de locuri pentru vizitatori. Locurile de parcare se vand separat fata de apartamente. Pana aici totul ca la carte, conform regulilor.

Se cere , cum se rezolva problema celor care parcheaza pe drumul privat din fata blocului sau folosesc in mod permanent locurile pentru vizitatori? Cel mai interesant mi se pare cazul unei persoane care si-a cumparat loc de parcare in garajul subteran dar parcheaza in fata blocului pe alee.

 


Re: Despre parcări ( în general ) Goldmund

florin wrote:
Degeaba ceri locuri de parcare (din câte știu e reglementată treaba asta, n-am prea auzit de blocuri noi să nu găsești loc de parcare de cumpărat), dacă dezvoltatorii le vând apoi separat de apartamente. Rezultatul e că mulți "descurcăreți" nu mai dau ei 5-12.000 euro pe locul de parcare și își lasă mașinile pe străduțele/trotuaerle din zonă (sau pe locurile pentru vizitatori), încurcând atât șoferii cât mai ales pietonii.


De invatat, invatam toata viata. O regula-lege din Tokyo:
nu poti cumara un autoturism(vechi, sau nou!), daca nu prezinti si o adeverinta care indica clar un loc de parcare(nu pe strada, nu pe trotuar!!) E simplu.

Doi, legile sunt clare pe care le avem si stipuleaza indubitabil unde putem parca in oras. Mai multa politie rutiera si se rezolva si asta, s-ar rezolva dezordinea din capitala sau alte orase mari, doar sa se aplice legile. De ce este lasat haosul permanent din orasele noastre?(asta e intrebarea)
Si, sa se construiasca  mai multe locuri de parcare supraetajate, sub parculete. Si P+R.
Degringolada si haosul general sunt trasaturi doar unor tari corupte, oamenii sa aiba alte subiecte "arzatoare"(ca acum) in loc de combaterea clara si totala a coruptie, a furtului institutionalizat, in loc sa se faca dreptate cu Revolutia, Mineriadele si respectarea legilor intocmai. "lasa-i sa aiba alte teme de discutat, decat temele cu adevarat normale pt. o societate..."

 


Re: Despre parcări ( în general ) misterr

Proiectul prin care parcagiii pot primi până la 2 ani de închisoare, adoptat de Senat





Senatul a adoptat luni cu 80 voturi ”pentru”, 7 voturi ”împotrivă” şi 3 abţineri iniţiativa legislativă a PNL care prevede sancţiuni cu închisoarea de la 6 luni la 15 ani pentru persoanele care percep taxe de parcare fără a avea autorizare în acest sens.

Iniţiativa a fost depusă la Parlament în luna aprilie a acestui an de către liberalii Ovidiu Raeţchi şi Alina Gorghiu.

Potrivit proiectului, ”perceperea unei taxe pentru parcare, în orice mod şi cu orice titlu, de către o persoană care nu are autorizare în acest sens sau care nu are cel puţin un drept de folosinţă asupra spaţiului respectiv se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 1 an”.

”Dacă taxa se percepe pentru un spaţiu proprietate publică sau privată a statului, a unei unităţi administrativ teritoriale sau a oricărei persoane juridice care deţine în proprietate, administrează sau exploatează bunuri proprietate publică, pedeapsa este închisoarea de la 9 luni la 2 ani”, se arată la articolul 2 al iniţiativei legislative.

Pedepse mult mai mari sunt prevăzute pentru cei care determină sau înlesnesc faptele incriminate de respectivul proiect.

Astfel, articolul 5 statuează că ”determinarea sau înlesnirea săvârşirii faptelor incriminate de prezenta lege ori obţinerea de foloase patrimoniale de pe urma acestora de către una sau mai multe persoane se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi”.

Dacă determinarea a fost realizată prin constrângere, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani, iar dacă faptele sunt săvârşite faţă de un minor sau faţă de o persoană cu dizabilităţi, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime, putând ajunge până la 15 ani de închisoare.

Proiectul mai prevede că la prima depistare, făptăuitorul poate opta pentru efectuarea a 50 de zile de activităţi neremunerate în folosul comunităţii, dar la a doua abatere instanţa va fi obligată să pronunţe o sentinţă de condamnare la închisoare.

Senatul este prima cameră sesizată în acest caz, urmând ca forul decizional să fie Camera Deputaţilor.

 


Re: Despre parcări ( în general ) MikeT

Parcagiii nu percep taxa de parcare. Doar ca daca nu le dai ceva pentru gestul lor de a-ti arata un loc gol de parcare, risti ca masina sa sufere. Eu nu am auzit un parcagiu sa zica da-mi 5 lei, toti stau priponiti langa masina pana le dai bani. Deci legea nu acopera situatia din teren cum trebuie. Poate parcagiul zice ca el indruma oamenii de bunavoie spre locuri libere, iar ei il rasplateau vazand gestul sau minunat...

 


Re: Despre parcări ( în general ) shoppy

Asa si prostituatele doar stau pe marginea strazii si nu cer bani iar cersetorii doar fac voluntar urari de sanatate, este clar ce fac parcagii, se stie care sunt zonele cele mai vizate, degeaba se dau legi sau degeaba face lumea sesizari, politia trebuie sa isi faca treaba.

 


Re: Despre parcări ( în general ) andrei11

MikeT wrote:
Parcagiii nu percep taxa de parcare...

:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Despre parcări ( în general ) neb1

Am parcat masina la Ateneu si a venit un rahat dasta ca 10 lei si ca are el grija de masina B0$$ si i-am zis sa dispara ca nu - i dau nimic. A disparut, am plecat si eu. Cand m-am intors jucase X si 0 pe capota. Am sunat la politie, au venit niste obositi de la locala, au facut 2 poze si ca ma suna ei si ca sa ma duc in zilele urnatoare sa fac plangere pentru distrugere. Am hotarat sa stau acolo pana apare asta  si a aparut dupa 2 ore si i-am rupt capatana. Au sarit alte "angry birds" sa le zic asa si au sunat la politie ca veniti ca il omoara A m luat amenda 10 milioane si am ramas si cu capota scrijelita. Asa ca asta ca nu percep taxa de parcare e apa de ploaie.

 


Re: Despre parcări ( în general ) TibiV

O intrebare "generala".
S-au marit cumva tarifele pentru parcarile de resedinta ?

Eu habar nu am, pentru ca la mine parcarea este in curtea casei.

Mersi.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use