Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiDocumente strategice ale municipiului București

 

Topic: PMUD - Planul de Mobilitate Urbană Durabilă

73 posts, 30801 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
PMUD - Planul de Mobilitate Urbană Durabilă TibiV

Pentru dezvolatarea metroului v-am "distrat" cu documentul de la Ministerul Fondurilor Europene.

Pentru tot transportul din Bucuresti va distrez cu asta:
http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20727431-bucurestiul-ilfovul-propun-plan-comun-pentru-investitii-uriase-transport-infrastructura-7-miliarde-euro-15-ani-pentru-tramvaie-parcari-metrou-piste-biciclete.htm

Desi este mare, articolul HotNews este mai usor de citit decat PMUD in sine, pe care il gasiti aici, dar vedeti ca are 783 de pagini si 20 MB, deci nu recomand pe mobil.... :)

Sambata 16 ianuarie va fi pus in debatere publica in Politehnica, la Facultatea de Transporturi, de la ora 10 (detalii in ultimul pragraf HotNews).

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila TibiV

:lol:

Vad ca de fapt stiati...  :oops:

Consiliul Județean Ilfov vă invită să participați la întâlnirea ce se
va desfășura în data de 16 ianuarie a.c, în cadrul Universității
Politehnice din București – Facultatea Transporturi – Sala JA103,
începând cu ora 10:00.

Evenimentul este organizat în contextul acțiunilor de informare și
consultare publică, referitoare la Planul de Mobilitate Urbană Durabilă
2016- 2030 ( PMUD)  Regiunea București- Ilfov – document strategic
pentru realizarea unui sistem de transport eficient, integrat, durabil
și sigur, care să promoveze dezvoltarea economică, socială și
teritorială și care să asigure o bună calitate a vieții.

Vor mai participa urmatoarele institutii:
- Primăria Municipiului București
- Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare
- Agenția de Dezvoltare Intercomunitară București Ilfov
- Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” S.A.
- CFR Călători
- SC METROREX SA
- SC METROUL SA
- Universitatea Tehnică de Construcții București
- Universitatea Politehnică din București
- Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și
Inginerie Nucleară "Horia Hulubei"
- Organizația pentru Promovarea Transportului Alternativ în România
- Asociația pentru Mobilitate Metropolitană
- Club Feroviar Român
- Asociatia Metrou Ușor
- Confederația Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România
- Autoritatea Metropolitana de Transport Bucuresti.

Planul de Mobilitate Urbană Durabilă 2016- 2030 ( PMUD) Regiunea
București- Ilfov, poate fi consultat pe site-ul Consiliului Județean
Ilfov:
http://www.cjilfov.ro/upload2/BI_SUMP_F...JIRATB.pdf

În speranţa că veţi răspunde pozitiv invitaţiei noastre şi veţi
sprijini acest amplu demers de dezvoltare economică și teritorială, vă
rugăm să confirmați participarea, până la data de 15.01.2016, ora 12:00,
la adresa de e-mail birouldepresa@cjilfov.ro .

Zi buna,
Andreea Ionescu
--
Biroul de presă al Consiliului Judeţean Ilfov

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Am fost invitati de Consiliul Judetean ilfov, iar Asociatia va fi reprezentata la dezbatere.
Deja, am alcatuit cateva puncte de vedere.
Sunt si idei bune, multe SF...  :popa:  si... multa maculatura.
Va spunem sambata ce se discuta!

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila TibiV

Mi se pare că este o tristețe maximă...

Vorbește de toate pasajele de pe DNCB, când de fapt pe alea le va face CNADNR, că șoseaua de centura este a lor şi sunt şi în Master Plan , dar nu zice o vorbă de pasaje la Doamna Ghica, Colentina/Ghergiţei şi Delfinului, când în maxim 2 ani A3 va intra în București...

M-am gândit iniţial că prevede doar proiectele care leagă București de Ilfov...
Dar nu suflă o vorbă nici despre străpungerea Ciurel-DNCB-A1...

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila URANUS

Imi place ca sunt sinceri cand spun despre M5: Eroilor - Iancului - orizont 2023; Iancului - Pantelimon - orizont 2030.

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Sinceri si realisti! Desi cel putin la zona centrala, eu zic ca sunt optimisti!

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Florinds

Interesant, deci se continua cu Eroilor-Iancului, desi initial am crezut ca Pantelimon-Iancului urmeaza. Este foarte bine din mai multe puncte de vedere, as spune doua, ca M5 sa fie intr-adevar functional cat mai repede (legatura cu M2, fara legatura va avea putini calatori) + sa ramana cat mai mult timp neatinsa investitia atemporala de pe Iancului-Pantelimon.
Totusi, presiunea suplimentara de pe M2 devine stresanta...
Felicitari pentru invitatie si sper sa fie de bun augur!

Cine poate posta referitor la cele discutate sambata? S-a tinut?

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Da, s-a tinut. Asociatia Metrou Usor a fost reprezentata de 4 membri.
Cei care au raspuns (sau mai bine zis care nu prea au raspuns) la intrabarile audientei au fost: Marian Petrache - presedintele CJ Ilfov (ei au organizat aceasta dezbatere), Dan Darabont (viceprimarul capitalei), Dana Ionescu din partea BERD (ei au asigurat finantarea si coordonarea proiectului) plus reprezentanti ai Min Dezvoltarii Regionale si Adm Publice si Min pt Consultare Publica si Dialog Civil (astia au fost doar de umplutura).

Dana Ionescu a prezentat aproximativ o ora proiectul pe scurt.
Dupa care tot dansa a cam raspuns atat cat a putut la majoritatea intrebarilor.

In sala (plina de altfel) au fost reprezentanti ai mai multor ONG-uri, dar si multi gura-casca.
Oricum, din pacate, multi reprezentanti ai unor ONG-uri (dubioase) au venit doar pusi pe cearta...  :cry:  Majoritatea, habar n-aveau de continutul proiectului.
La un moment dat, am luat si noi cuvantul, si am descris problemele legate de transportul public si mai ales cele referitoare la M6 (ei o tin pe a lor ca e prioritara), trenurile suburbane (care nu sunt luate in calcul), linii LRT aruncate cum s-au nimerit si porcariile de BRT (linii de autobuz rapide) care nu au ce cauta intr-un transport modern si eficient.
Nu am fost multumiti de raspunsuri, urmeaza zilele acestea sa facem o hartie oficiala in care sa ne exprimam punctele de vedere.

Oricum, oricine poate sa isi exprime parerile in urmatoarele 30 de zile (cu cat mai pertinente, cu atat mai bine) la adresa de e-mail: pmud@pmb.ro

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Florinds

Interesant, este foarte bine ca planificam in sfarsit si transportul urban pe distanta de zeci de ani si nu orice coate-goale care ajunge primar decide ce e important si ce nu (sau macar sa tindem spre asta). Ar fi buna si o lege in sensul asta, parca vad ca fiecare vine cu alta idee si acorda prioritate altor segmente si pierdem cele 7 miliarde.

Foarte frumos si ca patru persoane si-au rupt din timpul lor pentru interesul public.

Nu stiu de ce, dar tramvaiul prin Unirii nu prea imi suna bine, face concurenta aiurea metroului si ocupa spatii verzi sau parcari. Macar de ar fi functionale liniile de acum (cu tramvaie la intervale decente si cu cale libera). Ex.: daca se va construi magistrala Rahova-Colentina, mai bine se desfiinteaza 32 si 21, decat sa se extinda. Un tramvai pe directia N-S insa sau o alta magistrala paralela cu M2 ar fi bune...

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Robert24

Florin, M7 daca va fi sa fie construita (si poate ca odata si odata o sa fie), acest lucru nu se va intampla mai devreme de 2035-2040.
Sa nu uitam ca avem M5, care in cei mai optimisti termeni va fi gata complet poate in 2030 (asa spun si ei in PMUD).
Ei au fetistul cu M6 si prelungirea lui M4 prioritare fata de M7, M8, M9....
Presupunem ca fac M6 si prelungesc M4 la Progresul. Asta inseamna deja 2035-2040 optimistic vorbind.
Abia atunci, putem sa ne gandim la M7.
Si oricum, eu unul sunt sceptic ca prin Piata Unirii cu doua statii de metrou, un dispecerat, un rau, un pasaj si cine stie ce-o mai fi, e posibil...

Pana atunci, pentru urmatorii 20 de ani, nu ar strica unirea lui 21 cu 32.
21 poate fi separat de trafic mai inteligent, in afara de Cal. Mosilor (veche). Str. Sf. Vineri poate sa aiba acces interzis cu exceptia TP si riveranilor, pe baza de telecomanda (sau ceva asemenator) - se practica asta prin multe parti.
32 este separat de trafic pe 70% din traseu. Bucata pe Regina Maria n-avem ce sa ii facem...
Construirea unei linii prin Piata Unirii nu este deloc imposibila. Eu unul nu o vad ideala prin sud si prin est, ci prin vest si prin nord. Nu deranjeaza traficul.  (pana la urma TP nu trebuie sa fie considerat deranjant :) ).
In partea de nord, ai marele triunghi din fata Hanului lui Manuc unde oricum nu e nimic.

Durata unei semi-curse azi in 32 este aprox. 25-30 min (cand nu sunt blocaje). La 21 durata unei semi-curse este de 30-35 min. 32 nu are stationare la P-ta Unirii, 21 are, dar cateva minute doar.
Asadar, durata unei semicurse pe 21+32 ar fi aprox. 60-65 minute, ceea ce nu e deloc mult. Plus vatmanii ar avea stationare la ambele capete.

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Florinds

Nu stiu ce sa zic, pe Regina Maria si Mosilor trebuie regandit totul (sens unic si mutata linia de tramvai), eventual si pe Colentina green track, pentru ca iti dai seama ca vor si mai multe masini in trafic decat acum. In principiu s-ar putea folosi si trotuarul adiacent parcului de la Unirii, deci nu ar fi mare deranj pentru spatiul verde.
Referitor la termene, daca intre Ramnicu Sarat si Titan dureaza 7-8 ani reabilitarea unei linii de tramvai, pe o portiune relativ libera, intrebarea e cat dureaza pentru unirea lui 32 cu 21. :) Pana la urma lotul 1 din M5 se construieste mai repede decat realibitarea unei linii de tramvai. :)
In fine, sunt altii mai destepti decat mine si cu mai multe informatii din subteran, ziceam si eu.

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila PinkyHog

Florinds wrote:
Intre Ramnicu Sarat si Titan dureaza 7-8 ani reabilitarea unei linii de tramvai

Gresit. Lucrarile au inceput in 2011. Doar 5 ani si mergem pe al saselea.

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila Florinds

Doar 5-6 ani, dar inca nu s-a terminat. :))

 


Re: PMUD - Planul de Mobilitate Urbana Durabila cris_m

5 ani sunt de atunci. Stiu ca au inceput la final de iunie-inceput de iulie...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documente strategice ale municipiului București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use