Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Circului de Stat

30 posts, 10218 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Parcul Circului de Stat Gabi23

Parcul Circului de Stat, situat în sectorul 2, este una dintre oazele de verdeaţă ale capitalei. S-a început amenajarea sa la începutul anilor '60 pe terenul unde odinioară fusese o fabrică de cărămidă. Lacul din mijlocul parcului dispune de izvoare naturale şi are ca atracţii principale de faună şi vegetaţie, cum ar fi lotusul, broasca ţestoasă de apă europeană, raţe, pescăruşi s.a.

Parcul Circului de Stat.JPG (529.37 KB; downloaded 6022 times)

 


Re: Parcul Circului de Stat Gabi23

Parcul oferă o posibiltate excelentă de relaxare, fiind un loc liniştit în care poţi să te plimbi, să practici sport, să te odihneşti pe bănci sau pe iarbă.
Din păcate suprafaţa lacului este într-o relativă restrângere, cauzele nefiind foarte clare. Broaştele ţestoase care trăiesc aici, s-au înmulţit considerabil în ultimii ani, zilele trecute am putut oberva câteva zeci de exemplare, mai tinere sau mai bătrâne.
Este întreţinut de PMB prin ALPAB.

Câteva imagini din acest parc:

Parcul Circului - 13.05.2014.jpg (350.08 KB; downloaded 6021 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (1).jpg (391.34 KB; downloaded 6024 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (2).jpg (491.35 KB; downloaded 6019 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (3).jpg (424.67 KB; downloaded 6020 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (4).jpg (410.52 KB; downloaded 6020 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (5).jpg (263.77 KB; downloaded 6016 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (10).jpg (522.08 KB; downloaded 6018 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (6).jpg (558.52 KB; downloaded 6016 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (7).jpg (591.72 KB; downloaded 6016 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (11).jpg (346.4 KB; downloaded 6021 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (8).jpg (505.94 KB; downloaded 6020 times)

Parcul Circului - 13.05.2014 (9).jpg (505.52 KB; downloaded 6026 times)

 


Re: Parcul Circului de Stat ByOnu

Terenul imprejmuit din Parcul Circului este foarte neingrijit de ani de zile. Gunoaie, moloz, mocirla, pietril, maldare de pamant si placi OR. Ar trebui ca acest teren sa reintre in administrarea ADP S2 sau a PMB, Globus clar nu se ingrijeste de el. :roll:









Pe langa asta, este ingradita si o fosta zona asfaltata care ar fi numai buna de redeschis publicului.



 


Re: Parcul Circului de Stat andrei11

Globus nu se ingrijeste de el pentru ca nu-i mai apatine de foarte multi ani. ( Oricum dupa revolutie a castigat unul terenul acela).

 


Re: Parcul Circului de Stat shoppy

Pai Globus nu este tot al primariei?

 


Re: Parcul Circului de Stat realistul

Îl termină și pe asta. Doamna primar a dat ordin să nu se mai folosească animalele la circ. Fara ele interesul va scădea, circul da faliment și dispare. Terenul e interesant pentru unii...

 


Re: Parcul Circului de Stat ByOnu

Pai foarte bine ca nu se vor mai folosi animale, la circ poti merge si pentru acrobatii. :geek: E sadic ca ne amuzam copiii chinuind niste suflete.

 


Re: Parcul Circului de Stat misterr

Păi și acrobațiile le fac oamenii (cele mai evoluate animale), deci ar trebui interzise și astea...

 


Re: Parcul Circului de Stat ByOnu

Serios. Nu avem discutia asta. :roll: Omul alege sa faca acrobatii, pe cand animalele sunt torturate. Cum crezi tu ca ajunge un leu sa-ti stea in doua picioare? Clar nu de buna voie si nesilit de nimeni, ci prin sute de ore de bice. Sunt tinute in custi mici, de multe ori cimentate. Ai vazut cum sunt dresati elefantii pentru a le permite oamenilor sa-i calareasca? Iti zic eu, li se da cu un ciocan ascutit in crestetul capului.

 


Re: Parcul Circului de Stat andrei11

Vedeti sa nu deveniti vegani :!:  :!:

 


Re: Parcul Circului de Stat TibiV

ByOnu wrote:
Ai vazut cum sunt dresati elefantii pentru a le permite oamenilor sa-i calareasca? Iti zic eu, li se da cu un ciocan ascutit in crestetul capului.

Nu, n-am vazut, pentru ca nu am fost niciodata in India...  ;)
Din cate stiu, DOAR elefantii indieni pot fi domesticiti/dresati...
Din ce am citit despre subiect (si crede-ma ca am citit mult...) la elefantii africani nici daca le dai in cap cu 3 ciocane nu ii poti dresa....
Cum crezi tu ca ajunge un leu sa-ti stea in doua picioare? Clar nu de buna voie si nesilit de nimeni, ci prin sute de ore de bice.

Cu leii si tigrii sunt de acord...

Dar sa interzicitotal dresura de animale mi se pare o prostie "habotnica"....

In urma cu 2-3 ani a castigat la"Romanii au talent" un nene cu o dresura de caini...
Crezi ca i-a batut pana i-a umplut de sange ?!... Cainii aia erau fericiti cand era stapanul fericit !

De ce sa ducem in extrem orice lucru ?
Si mai ales de ce sa ducem in extrem chestia cu "chinuiala animalelor" ?

Hai sa ne lamurim:
Exista animale salbatice, care pot fi rupte din mediul lor natural si "dresate", inclusiv cu bice, cum spui tu...
Dar exista si animale domestice care, in mii de ani de  coexistenta cu omul, i-au recunoscut acestuia superioritatea.

As putea sa iti pun video (dar nu o voi face...) cu una dintre catelusele mele atunci cand ajung seara acasa... Cum se ridica in doua labe (desi nu eu am invatat-o asta... ) si nu se "lasa" in pozitia "caineasca" pana cand nu o las sa ma linga un pic pe mana si nu o mangai eu pe cap...

Este bucuria ei sa ma salute in felul asta si sa ma faca sa "inteleg" cat de mult ma iubeste...

Daca un catel face asta pentru a-si bucura stapanul, nu cred ca va avea ceva impotriva sa faca asta daca sunt si spectatori in jur.... Animalele nu au "trac de scena"  :D

La fel, un magarus, un ponei sau un cal, sunt foarte fericiti cand stapanii lor apreciaza ceea ce fac (si animalele chiar simt asta, crede-ma....)

Iubirea intre om si animalul sau este mai de durata decat cea dintre doi oameni... Vezi statistica divorturilor...

Anyway...

Nu vad de ce ar trebui sa interzicem dresurile de caini, pisici, cai samd....

Ar fi ca si cum am decide ca nu am voie sa le arat altora cat ma iubeste cainele meu (care de regula doarme in pat, undeva incurcat intre picioarele mele... ;) ) care se ridica in doua labe doar ca sa imi arate ca ma iubeste...

Caz in care "nemernicii" aia de la Viena trebuie impuscati pentru ca fac adevarate "show"-uri cu liptzanii aia superbi....

CONCLUZIE

De acord, exista si animale chinuite...
Dar exista si animale mandre de ceea ce fac, care se bucurra de bucuria pe care o ofera stapanului iubit...
Daca bucuria asta are sau nu martori, NU conteaza.
Important este ca relatia de iubire (impartasita, in fond, si de "partea bipeda"....) intre om si animal sa existe natural...

Este absolut ABERANT sa interzici spectacole cu caini si cai.

Dresorul ce sa faca ?
Sa dea cainii "pe strada" pentru ca nu isi mai poate permite hrana lor ?!
Sa dea caii la tigani, sa ii bata aia cu lopata pentru ca nu pot urca un deal la 45 degrade ?

NU SUNT DE ACORD !
Orice caine, ponei, ratza, cal, pisica, gaina etc. va fi mult mai bine tratat ca "vedeta" de circ decat ca animal de povara...
Si nimeni nu va reusi in secolul asta sa impuna "interdictia" utilizarii animalor domestice ca... animale domestice.

Cainii sa stea in frig, nehraniti, dar sa latre daca cineva incearca sa urce in curte....
Caii sa traga la deal carute care au de 10 ori greutatea lor...

La astea va ganditi mai putin,,,,

 


Re: Parcul Circului de Stat misterr

ByOnu wrote:
Omul alege sa faca acrobatii, pe cand animalele sunt torturate.
Nu știu de ce, îmi vine în minte povestea gimnastelor și felul cum sînt dresate...

 


Re: Parcul Circului de Stat ByOnu

Pacat de terenul asta...
22279281_1271301612981788_1907069180_o.jpg (399.8 KB; downloaded 5377 times)
22292387_1271301526315130_421039750_o.jpg (218.5 KB; downloaded 5376 times)

 


Re: Parcul Circului de Stat Puss in Boots

Ce se face acolo?

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use