Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 5

342 posts, 141071 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 25
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 5 alchimistul

"Ocoliti centrul intersectiei"  :ugeek:

S-au luat unii dupa altii ca oile, au parcat aiurea unul dupa altul insa ulterior a fost parasit de colegi si a ramas singur.

De ieri dimineata, intersectia Sabinelor/Sirenelor/Cedrilor. Mentionez ca era parcat tot acolo inca din seara de 27 iunie.
IMG_20160628_085227.jpg (386.69 KB; downloaded 7334 times)

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

N-am idee de cine apartine, dar acest trotuar e in stare deplorabila, plus niste cutii electrice pozitionate aiurea, este un pericol pentru cei ce se aventureaza noaptea pe acolo, tot sa iti rupi ceva, e asa poate si de 10 ani, portinea periculoasa din trotuar se afla la intersectia Sos. Progresul cu str. Constantin Istrati, partial bordura a fost schimbata in urma cu cativa ani. In general mare parte din trotuarul de pe Soseaua Progresul, e vai de el.  :|
rsz_2016-08-05_154926.jpg (539.63 KB; downloaded 5807 times)
rsz_2016-08-05_154730.jpg (1.8 MB; downloaded 5804 times)
rsz_12016-08-05_154828.jpg (639.84 KB; downloaded 5807 times)
rsz_2016-08-05_154708.jpg (1.89 MB; downloaded 5805 times)

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

Pe fostul amplasament INOX, de pe soseaua Progresul, vis-a-vis de Value Center.




Ar prinde bine daca ar face un acces pietonal intre Progresul si Tudor Vladimirescu, ca tot au darmat mai tot pe acolo.

 


Re: Sectorul 5 Adrian Rosca

^Tulip Management = AFI  :)

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

Au asfaltat in spatele la Britania, si un geniu inginer a considerat ca-i bun un canal cu capac de si din plastic ...







Inca o poza cu cladirea fara o fundatie decenta de pe Iancu Jianu, e aproape gata la exterior.


 


Re: Sectorul 5 alchimistul

Adrian Rosca wrote:
^Tulip Management = AFI  :)


Pai mai nou au pus un panou pe care scrie AFI Tech Park.

 


Re: Sectorul 5 abc_XC

Comunicat de presa Primaria Municipiului Bucuresti:http://www.pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=6423
Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat predarea catre Consiliul Local Sector 5 a competentelor de infiintare, organizare, atribuire si derulare a activitatilor serviciului public de salubrizare in sectorul 5

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat, la propunerea Primarului General, Gabriela Firea, modificarea si completarea art. 1 din Hotararea C.G.M.B. nr. 180/25.08.2016 privind predarea catre Consiliul Local al Sectorului 5 a competentelor de infiintare, organizare, atribuire si derulare a activitatilor serviciului public de salubrizare in sectorul 5 al Municipiului Bucuresti, de la Consiliul General al Municipiului Bucuresti".
Proiectul a fost aprobat cu 40 de voturi pentru, 2 abtineri si 6 voturi impotriva. Au votat pentru 24 de consilieri de la PSD, 12 consilieri de la USB si 4 consilieri de la ALDE. Impotriva proiectului au fost 5 consilieri de la PNL si 1 consilier de la PMP. S-au abtinut 2 consilieri de la PMP.

Prin proiectul de hotarare s-a propus ca Primaria Municipiului Bucuresti sa asigure continuarea serviciului de salubrizare a sectorului 5,  pana cand primaria de sector semneaza contractul de prestari servicii si incheierea Acordului Cadru.
Istoric: in data de 25.08.2016 fost aprobata HCGMB nr. 180 care precizeaza ca, incepand cu data de 15.10.2016, competentele privind infiintarea, organizarea, atribuirea si derularea activitatilor serviciului public de salubrizare in sectorul 5 al Municipiului Bucuresti, preluate de Municipiul Bucuresti prin HCGMB nr 275/2014, revin Consiliului Local Sector 5.
Drept urmare, Primaria Sectorului 5 a publicat in Sistemul electronic de achizitii publice (SEAP) Anuntul de participare cu nr. 170211/01.10.2016 pentru Acord Cadru servicii de salubrizare si deszapezire pe raza sectorului 5 din Municipiul Bucuresti cu termen de deschidere a ofertelor  de 19.10.2016 (urmat de o perioada de analiza si adjudecare a ofertei castigatoare), termen care este ulterior celui de 15.10.2016 stipulat in H.C.G.M.B. nr. 180/25.08.2016

In consecinta, prin adresa 39417/ 04.10.2016 transmisa de Primaria Sectorului 5, s-a solicitat sa fie asigurat serviciul de salubrizare stradala si a serviciul de iarna pe raza Sectorului 5 de catre Primaria Municipiului Bucuresti, pana la finalizarea procedurii de achizitie si incheierea Acordului Cadru.

Conform SAEP valoarea licitatie este de 70 milioane de lei.http://www.licitatia.ro/acord-cadru-servicii-de-salubrizare-si-deszapezire-pe-raza-sectorului---din-municipiul-bucuresti-1956700-restricted.html?
Nu am reusit sa sa aflu durata contractului.

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

Copaci toaletati si crengi si resturi lasate pe trotuar



AFI TECH PARK








 


Re: Sectorul 5 Lixandru Dragos-Liviu

Aici am să pun o informaţie cu privire la terenul viran, situat în perimetrul arterelor de circulaţie str. Uranus, Calea 13 Septembrie şi B-dul Libertăţii, în faţa Casei Oamenilor de Ştiinţă, astfel:
Page1.jpg (1.03 MB; downloaded 5286 times)

Page2.jpg (864.7 KB; downloaded 5283 times)

Page3.jpg (719.51 KB; downloaded 5288 times)

Page4.jpg (1.01 MB; downloaded 5283 times)

Pozele au fost realizate în intervalul 24 noiembrie – 14 decembrie a.c., unde am constatat că s-au îndepărtat toate elementele de vegetaţie crescute în voia sorţii, exact cum s-a întâmplat în Parcul Natural Văcăreşti. În urmă cu foarte mulţi ani, cred că în jur de 16, au fost aduşi deţinuţi care, sub stricta supraveghere a poliţiştilor, au îndepărtat tot gunoiul şi plantele crescute liber. În zona de intrare în incnta Casei Oamenilor de Ştiinţă (Casa Academiei Române) se observă grupuri compacte de dale din beton armat, folosite în urmă cu ceva ani la acel raliu de formula 2GT, organizat în jurul Palatului Parlamentului, rezultatul fiind unul catastrofal. Dar să trecem la subiectul nostru. În urma tăierilor, se observă mănunchiul de buturuguţe care au rămas la baza solului, semn că au crescut vlăstari de câte 8–10 tulpini care s-au ramificat în voie. În final, îndepărtarea plantelor, buscheţilor şi vegetaţiei animaliere a fost realizată, lăsând în urmă un spaţiu decent şi salubrizat în totalitate, în peisaj rămânând acele dale din beton armat despre care v-am vorbit la început, nefiind revendicate până azi, asta după mult timp de aşteptare în care acestea dominau acel peisaj, la nasul iubiţilor noştri conducători.

Imaginea GoogleMaps:
GoogleMaps Teren viran Casa Oamenilor de Stiinta.jpg (1.82 MB; downloaded 5288 times)

Terenul încadrat cu linie roşie este cel despre care discutăm.
https://www.google.ro/maps/@44.423812,2...a=!3m1!1e3

Alte surse GoogleStretView:
https://www.google.ro/maps/@44.4225011,...IxslXw!2e0
https://www.google.ro/maps/@44.4234071,...Icu_Zg!2e0
https://www.google.ro/maps/@44.4242738,...coVLCQ!2e0
https://www.google.ro/maps/@44.4246015,...jewqtQ!2e0

 


Re: Sectorul 5 cris_m

Fara suparare, cum ai vrea sa pot urmari pozele din postarea ta pe un telefon, de exemplu? (Eu unul nu am mai intrat pe forum de pe pc de foarte mult timp)

Parerea mea strict personala e ca varianta cu colajul foto nu este una prea inspirata si mai strica si calitatea pozelor...
Nu o lua ca pe o critica, ia-o ca pe un sfat prietenesc :)

 


Re: Sectorul 5 Lixandru Dragos-Liviu

Salutările mele, @cris_m  :) !Îţi mulţumesc de faptul că ai remarcat această inconvenienţă referitoare la imaginile postate de mine mai sus. Am intrat şi eu, prima oară de pe mobil, şi am observat că nu sunt foarte clare pozele, comparativ cu alte postări similare (gen colaj) din alte secţiuni. Remarca este una favorabilă în vederea îmbunătăţirii viitoarelor postări şi nu este o critică  :) !. Stai liniştit, nu mă supăr deloc ! Vorba ta, un sfat cu adevărat prietenesc  :bere: . Am încercat varianta gen „colaj” pentru a nu umple cu imagini foarte multe o postare, ci doar să simplific puţin!

 


Re: Sectorul 5 alchimistul

Cine este proprietarul acelui teren? Daca este statul, sa le fie rusine ca nu i-a dus capul sa amenajeze un parc cu locuri de joaca pentru copii. Tinem in paragina locuri cu un potential imens, pentru bunul plac al unora care pastreaza "asset-urile" pentru cine stie ce "combinatie" care le poate iesi la un moment dat.

 


Re: Sectorul 5 cobradinberceni

Nu cred ca au terminat lucrarea. Totusi, observ ca au lasat buturugile tufisurilor taiate, asta insemnand ca la primavara vom avea jungla, nu padure. Adica din buturugile alea vor iesi multi lastari si va fi mai rau decat inainte. Plus ca spre Piata Francofoniei mi se pare ca au lasat copaceii prea apropiati.

 


Re: Sectorul 5 Shinkasen

Sper sa nu ne trezim cu vreun alt complex de cladiri, pe acolo (partea vestica a academiei) se doreste trecerea Bulevardului Uranus care se tot amana si tot amana. Nu ar fi prima oara si nici ultima cand primaria se trezeste dupa nu stiu cat timp ca defapt acolo voiau sa faca nu stiu ce si acum e altceva, dar ma gandesc si dezvoltatorii astia privati daca vad ca nu mai e loc ei chiar nu gandesc ca nu pot oferi toate serviciile necesare.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 25
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use