Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Școala Generală Nr. 80 (Sediul Primăriei Sectorului 3)

77 posts, 29943 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Scoala Generala Nr 80 TibiV

Nu ByOnu, aia trebuia demolată şi lărgit M.Bravu la 3 benzi pe sense plus tramvai, aşa cum era planificat în '89.
Ăsta este motivul pentru care s-a construit încă de atunci noua şcoală, în spatele celei vechi...
Nu te-ai întrebat niciodată de ce aliniamentul blocurilor spre Baba Novac este mult în spate, la 20 metri de şosea ?...

 


Re: Scoala Generala Nr 80 andrei11

Tot aliniamentul Baba Novac - Calea Vitan e "impins" 20 m in spate...

 


Re: Scoala Generala Nr 80 TibiV

Normal, daca era planificata largirea bulevardului....
Doar Liceul International ar pierde ceva din curte, in rest sunt spatii special lasate pentru largire.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 andrei11

Liceul International nu mai e acolo. E pe str. Balta Albina. Putin mai incolo de statia de metrou Anghel Saligny.   :D

 


Re: Scoala Generala Nr 80 cris_m

Eu stiam ca mai au hangarale si in Dristor... ma rog, nu ar suferii turci ca le-am taiat din curte ca le dam la schmb altul mai mare pentru moschee :)

 


Re: Scoala Generala Nr 80 TibiV

andrei11 wrote:
Liceul International nu mai e acolo. E pe str. Balta Albina. Putin mai incolo de statia de metrou Anghel Saligny.   :D


Poate asa va fi folositoare si statia aia.. :)

 


Re: Scoala Generala Nr 80 PinkyHog

Se lucreaza la amenajarea zonei si a trotuarului. Sunt curios daca acele ghivece vor ramane in pozitiile in care se vad acum. Daca raman asa, o sa fie cursa cu obstacole.



2016-02-17 12.58.18 by Pinkyhog, on Flickr


2016-02-17 13.00.38 by Pinkyhog, on Flickr


2016-02-17 13.00.27 by Pinkyhog, on Flickr


2016-02-17 13.01.12 by Pinkyhog, on Flickr


2016-02-17 12.56.55 by Pinkyhog, on Flickr

 


Re: Scoala Generala Nr 80 TibiV

Pozele tale sunt frumoase...
Proiectul este o MIZERIE care sugrumă inelul principal.

JOOOOS !

Iar domnului primar îi urez ceea ce se pare că este deja "trendy" şi inevitabil îl așteaptă: "Mulţi ani primească!"

 


Re: Scoala Generala Nr 80 ByOnu

Nu sunt de acord. Eu ma bucur ca s-a facut. S-a salvat un monument istoric care va deveni in scurt timp simbolul intersectiei, atat ca punct de reper cat si ca cladire. Cat despre sugrumare, se poate fura frumos din terenul de vis a vis.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 TibiV

In cazul asta trebuia facut simbolul intersectiei in mijlocul intersectiei...
Eventual cu un motz deasupra...

Pfui...

Ceausescu a construit o scoala nou-nouta ca sa o dea jos pe asta si sa ai Vacaresti/M.Bravu/Stefan ce Mare cu 3 benzi pe sens de la Big la Pta Victoriei.
Noi nu, noi batman...
Am salvat "monumentul"...

:evil:

 


Re: Scoala Generala Nr 80 andrei11

Sunt de acord cu Tibi. De fapt tot bulevardul acolo a fost gandit ca sa aiba 3 sau 4 benzi / sens + tramvai.
Astept ingineri europeni ( ca si gandire ) care  sa rezolve acolo inelul cu un pasaj subteran de la Baba Novac la statia de metrou Mihai Bravu. sunt convins ca se poate la nivelul  tehnic al primei jumatati ai secolului XXI.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Scoala Generala Nr 80 133 313

"Inginerii europeni" nu traverseaza pe sus o artera mai lata peste una mai ingusta. Daca vreti ceva pe sus sau pe jos incercati Dudesti-Dristor. Pe partea cu McDonalds si terenurile de sport de vis-a-vis de scoala inca nu este totul pierdut.
Sau daca nu si nu... facem vant scolii mai acana.
618x461_14038568379f1cb72a.jpg (72.44 KB; downloaded 4012 times)

 


Re: Scoala Generala Nr 80 TibiV

Da, ar fi o soluție...
Dar nu avem unde "mai acana", căci acolo este noua şcoală...
:(

Ah, dar stai !...
Am găsit soluţia !
Dărâmăm şcoala nouă şi o împingem în locul ei pe cea veche, "monumentul salvat" !...
Hopaaaaa....
Nu merge... Am uitat... Forma "salvată" este Primărie, şi noua compartimentare nu mai permite funcţionarea ca şcoală... Dar cu doar 10-15 milioane de euro o recompartimentăm.

Deci clar: demolăm şcoala nouă, împingem acolo şcoala veche, pe care o transformăm la loc în şcoală.
Nu o să coste mai mult de 30 milioane euro...
Şi copiii o să fie lipsiţi de şcoală maxim 2-3 ani...

Un fleac !
Ne-a ciuruit... :D

 


Re: Scoala Generala Nr 80 ByOnu

andrei11 wrote:
De fapt tot bulevardul acolo a fost gandit ca sa aiba 3 sau 4 benzi / sens + tramvai.


Andrei, ca sa faci ce cu 3-4 benzi pe sens? Imi pare rau, dar eu nu va inteleg. Se poate lua lejer din terenul de sport de vis-a-vis si gata SAU se poate ingusta trotuarul actual din fata primariei care este destul de generos, problema rezolvata! Suntem amandoi de acord ca nu din cauza scolii-primarie nu s-a largit pana acum Calea Dudesti, nu? :roll: Sa fim realisti, dupa scandalurile cu "Bd. Uranus" nu se mai apuca nimeni de largit nimic. Ar merge largit la doua benzi pe sens pana la intersectia cu Burebista si cam atat, ca nu sunt necesare demolari.

Mai bine am lasa largirile acestea deoarece ca si in cazul antementionat, vedem si noi ca nu s-a rezolvat cine stie ce. Hai sa investim masiv in transportul public si alternativ si sa nu mai aruncam banii atat de mult pe lucrari monstru de infrastructura dedicate exclusiv masinilor personale. Sunt atat de multe de facut in orasul asta in noi lucram doar la strazi si atat, strazi si strazi. Pica blocurile cu noi, dar noi largim bulevarde. :roll:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use