Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Școala Generală Nr. 80 (Sediul Primăriei Sectorului 3)

77 posts, 29630 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Școala Generală Nr. 80 (Sediul Primăriei Sectorului 3) Budy187

Acum cateva zile am trecut prin Dristor, si am vazut scoala aceea veche monument istoric, scoala nr 80 (corpul vechi). Acum vreo 2 luni s-a montat un gard de protectie pe trotuarul de langa scoala, astfel incat trecatorii sa nu fie pusi in situatia de a se trezi cu vreo bucata de tencuiala sau acoperis in cap. Ei bine, acum cand am trecut pe langa cladire, am notat faptul ca s-au montat schele si plasa pe toata cladirea, iar pe una dintre fetele cladirii troneaza un banner mare care ne informeaza cu privire la faptul ca se face o "Consolidare in regim de urgenta". Cand eram mic, tin minte ca in anii '90 scoala inca functiona, dar acum cred ca mai bine de 10 ani a stat doar sigilata. Imi puteti spune mai multe detalii cu privire la aceasta cladire ? Un trecut-prezent-viitor ? Din cate stiu a fost prima scoala din Bucuresti de ceva, nu stiu exact ce, poate gresesc .. :roll:

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Costin

De trei ani trec zilnic pe acolo. Mereu cladirea a parut abandonata. Prin iunie a fost o furtuna care i'a smult o parte din acoperis si l'a trantit fix in mijlocul intersectiei (mare minune ca a fost fara victime), de atunci au fost puse garduri de protectie, ca sa nu cada pe trotuar bucati din acoperisul ramas. Consolidare - e bine ca se face, dar cladirea nu stiu daca va mai fi folosita vreodata ca si "Scoala 80", care are corp nou de cladire in spate.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Orgonon

Am fost elev al respectivei scoli, am terminat in 1996, cand corpul nou inca nu era finalizat.

Bineinteles, cladirea veche a avut farmecul ei: tavane inalte, sobe in fiecare clasa, sala de festivitati cu balcon, o pianina pe scena etc - o atmosfera care nu se gaseste in scolile tip comuniste. Pe de alta parte, inca din anii 80 cladirea era destul de degradata si prafuita, renovarile in general fiind minime spoieli. Incalzirea era problematica pe timpul iernii, respectivele sobe (cu gaz) nefacand fata la dimensiunile mari ale incaperilor si holurilor, toaletele erau infecte, sala de festivitati (in panta) era si sala de sport, salile de clasa erau insuficiente. Scoala era programata pentru demolare la sfarsitul anilor 80, cu construirea unei cladiri noi, dar a venit revolutia si nu s-a mai atins nimeni de cladirea veche. Pana la urma, cu chiu cu vai, s-a reusit ridicarea corpului nou, dar intre timp scoala veche a fost declarata monument istoric si a scapat de demolare. Soarta ei nu a fost una favorabila, insa; odata cu mutarea in noul edificiu, corpul vechi a devenit adapost de boschetari si bineinteles, nu a mai beneficiat de nicio interventie de reabilitare.

Am fost de cateva ori si in scoala noua (la sectia de votare) si, desi cladirea este mult mai impersonala, comunisto-capitalista cumva, fara niciun farmec, este totusi mult mai practica si mai adaptata la necesitatile din ziua de azi. Dupa cum mi-au confirmat si profesorii cu care m-am mai intalnit de-a lungul timpului, nu exista nicio intentie de a fi vreodata reutilizata cladirea veche pentru activitati de invatamant in cadrul scolii.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 bercenicity

Ar fi cam singura cladire care sta in calea largirii Sos. Mihai Bravu

 


Re: Scoala Generala Nr 80 DocOctavius

WOW Tocmai am avut un "flash" cu Hala Matache v2.0 și cu Mihai Bravu blocat total de un șantier 5 ani. Brrr, mă ia cu fiori doar când mă gândesc.
Nu ar fi mai simplu să se construiască o parcare etajată între blocurile acelea și să se elimine mașinile parcate pe prima bandă? Câștigul ar fi același zic eu.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Orgonon

Mda. Presupun ca este si asta unul din motivele pentru care se dorea demolarea scolii in anii 80.

Adevarul e ca din punct de vedere arhitectural, cladirea nu reprezinta cine stie ce valoare. Din cate tin eu minte, nu are nici in interior elemente remarcabile. Pe de o parte, sigur, mi-ar parea rau sa dispara, din considerente emotionale. Dar gandind la rece, e clar ca o restaurare completa ar fi extrem de costisitoare; pe deasupra ar fi aplicata unei cladiri deja inlocuite functional, si care este practic cauza gatuirii traficului pe inelul central in zona Dristor. Viitorul nu suna bine.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Budy187

http://www.primarie3.ro/?wpfb_dl=4947 aici am gasit un document care prezinta faptul ca se doreste consolidarea si darea in folosinta a cladirii (ca scoala)

 


Re: Scoala Generala Nr 80 andrei11

Da-o  :evil:  de cladire, s-o dea jos. Daca mai intarzia revolutia un an nu se mai vorbea acum de ea.
Po-a sa faca o alta scoala in alta parte cu o arhitectura identica cu a scolii 80, da pe asta s-o dea jos si sa largeasca bulevardul.

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Budy187

Foarte tare, ieri am trecut pe acolo. Gardul care inchidea perimetrul trotuarului a fost saltat, au plecat si schelele si plasele de protectie, practic nu mai exista santier. :lol:  :(

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Budy187

Se pare ca au refacut acoperisul prabusit partial al scolii. Asta inseamna oare ca vor reabilita si cladirea? Oarecum, mi-ar parea rau sa dispara, nu stiu cate scoli sunt in Bucuresti care dateaza din 1867...
IMG_1294.jpg (391.18 KB; downloaded 7654 times)
IMG_1293.jpg (496.44 KB; downloaded 7661 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Scoala Generala Nr 80 133 313

O sa fie interesant cand or incepe blocurile comuniste sa ajunga pe la 100 de ani... Mii de blocuri cu 10 etaje monumente istorice. Cum suna?
Nu ca ar incerca cineva sa le darame pentru largiri...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Scoala Generala Nr 80 V2A

Școală de prestigiu din epoca lui Cuza, transformată în sediul Primăriei Sectorului 3

Şcoală de prestigiu în epoca lui Alexandru Ioan Cuza, viitor sediu de primărie. După mai bine de zece ani de când a fost lăsată în paragină, fosta Şcoală Nr.80, cunoscută ca Şcoala Bosianu, a început să fie consolidată. Deşi a fost declarată monumet istoric, clădirea a fost scoasă din lista imobilelor protejate, iar în curând va fi sediul Primăriei Sectorului 3.

Geamuri sparte şi pereţi distruşi. Aşa arată acum fostul Cămin Cultural Bosianu, din calea Dudeşti, situat între intersecţia Camil Ressu şi Mihai Bravu.

Mai bine de 150 de ani această clădire a funcţionat ca şcoală. Astăzi a rămas doar o amintire pentru locuitori.

„Clădirea a fost declarată monument istoric, în urmă cu câteva luni a fost scoasă din lista monumentelor istorice, ceea ce este un gest incalificabil, pentru că nu poţi ca una din cele mai vechi şcoli din Bucureşti să o scoţi pur şi simplu din lista monumentelor istorice, plus că valoarea arhitecturală a clădirii merita această calificare”, spune Nicușor Dan, preşedintele Asociaţiei „Salvaţi Bucureştiul”.

Din vechea clădire vor fi păstrate faţada şi pereţii laterali. Proiectul prevede ca imobilul să aibă încă un etaj, iar lucrările ar trebui să fie gata anul viitor. Acolo va fi sediul Primăriei Sectorului 3.

„Este mult prea important, o să fac un eveniment pe chestiunea asta, aveţi puţină răbadare. Este o altă realizare şi cu siguranţă o să vorbim despre”, a spus primarul Sectorului 3, Robert Negoiță.

În prezent, sediul Primăriei Sectorului 3 este într-o clădire impunătoare cu două etaje.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua...+sediul+Pr

 


Re: Scoala Generala Nr 80 Dragos Tanase

Scoala Generala Nr. 80, viitorul sediul al Primariei Sectorului 3
Se lucreaza! Scoala Generala Nr. 80, viitorul sediul al Primariei Sectorului 3
20141126_101537.jpg (117.3 KB; downloaded 6906 times)
Se lucreaza! Scoala Generala Nr. 80, viitorul sediul al Primariei Sectorului 3
20141126_101546.jpg (106.54 KB; downloaded 6918 times)
Se lucreaza! Scoala Generala Nr. 80, viitorul sediul al Primariei Sectorului 3
20141126_102207.jpg (125.11 KB; downloaded 6913 times)
Se lucreaza! Scoala Generala Nr. 80, viitorul sediul al Primariei Sectorului 3
20141126_102216.jpg (127.47 KB; downloaded 6932 times)

 


Re: Scoala Generala Nr 80 andrei11

Acolo trebuia sa se largeasca Mihai Bravu, nu sa faca sediu de primarie. Si masinile unde o sa le parcheze ?

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use