Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Natural Văcăreşti

209 posts, 63552 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Urmașul șobolanului care a adus ciuma în Europa a fost găsit în Parcul Natural Văcărești

Asociația Română de Șobologie, singura organizație acreditată de Ministerul Mediului să studieze și să descopere noi specii de șobolani a anunțat că în Parcul Natural Delta Văcărești din sudul Capitalei a fost găsită o specie de șobolan care era considerată dispărută de sute de ani. Este vorba de Sobolus plaga niger, șobolanul care a adus ciuma neagră în Europa.

„Vă dați seama că ne aflăm în fața unei descoperiri epocale, practic avem o bucată de istorie chiar la noi în curte, în capitala țării. Am notificat Asociația Internațională de Șobologie care va trimite un expert pentru a confirma cazul și a face măsurători. Deocamdată am identificat câteva familii pe care le-am microcipat și le-am eliberat înapoi în deltă”, a declarat Ion Mihai Soare, președitnele ARȘ.

Din cauza rarității acestui tip de șobolan el a fost pus imediat pe lista speciilor protejate, ceea ce face imposibilă vânarea lui, uciderea lui sau capturarea pentru a fi folosit ca animal de companie. Șobolanul de ciumă neagră este foarte prietenos, nu mușcă, se joacă toată ziua și se hrănește cu gunoaie din care sunt din belșug în arealul bucureștean.  :lol:  

http://www.timesnewroman.ro/life-death/...-vacaresti

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Daca te plictisesti si vrei sa faci trafic, incearca si niste glume despre infrastructura jenanta despre care vorbesti cu atata patos, ca este plin timesnewroman de ele.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Vezi ca sunt niste site-uri speciale dedicate protejarii naturii. Noi pe acilea suntem cu betoanele.  8-)

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Da, este plin, si este un sambure de adevar in spatele fiecareia.
Nu vorbi de siteuri specializate, poate se invata pe acolo ce este aceea o rezervatie si o delta, ca aici nu este nici una nici alta(da, stiu, detalii).

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri andrei11

DÉLTĂ,delte, s. f. Formă de relief rezultată din depunerea de mâl și de nisip la vărsarea unei ape curgătoare într-un lac, în mare sau în ocean, pe un teren cu panta lină, în condițiile lipsei mareelor și a acțiunii curenților litorali. – Din fr.delta.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Pai si apa curgatoare, panta lina, marea sau lacul in care se varsa, forma dupa litera greceasca delta?....

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Da, multa reclama bagata in "delta" cu pricina, de fapt o zona destructurata oarecare care se renatureaza fara interventia omului. Si la metrou la 1 Decembrie erau pesti, daca va amintiti.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri TibiV

Am si filmat/pozat pestii aia, dar cred ca prin '96 sau '97... :lol:

Uitati-va la niste filmari recente (adica din ultimii 10 ani...) cu orasul Cernobil...
Sa vedeti acolo cum "se renatureaza", cresc copaci prin blocuri... Se pare ca sufera mai putin de pe urma radiatiilor decat regnul animal.

NATURA este mult mai puternica decat omul.
Lipsa activitatii umane aduce orice teren/zona "la starea naturala" incredibil de repede (repede dpdv al naturii, nu al vietii unor mici vietuitoare bipede care tot incearca sa o schimbe...)

Anyway...
Hai sa incercam sa ne deranjam cat mai putin unii pe altii (oamenii si natura).
Si fiecare sa isi vada de "arealul lui".
Noi oamenii promitem sa nu facem autostrazi in delta... ;)

 



  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri sss

Nu va suparati, asta a devenit cel mai abuzat topic dupa Flacara si Politica, dati-o  :evil: -lui!!!

Este evident ca nu avem o Delta in cada facuta de Ceausescu, este evident ca Natura a 'reparat' ce-am stricat noi, este evident ca Bucurestiul are mai multa nevoie de inca un parc decat de inca un mall sau complex rezidential si atunci de ce ne contram intre noi, in loc sa venim cu idei realiste de transformare a zonei in ceva util?

Eu cred ca este loc pentru o zona de agrement super, cu alei pentru pietoni si ciclisti, cu plimbari cu barca sau caiacul, cu pescuit sportiv, cu locuri de joaca pentru copii, cu terenuri de sport, cu parcari, desigur! Nu o rezervatie stupida, cu sarma ghimpata si semne de acces interzis, nici cluburi de manele cu ponton!!!

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Da, bine zis, un lighean cu margini betonate. Eu nu simt nevoia sa ma plimb pe acolo, peisajul este (inca) dezolant, mai bine las natura sa isi vada de treaba ei. Revenim peste 50 de ani, pana atunci poate sa fie trei randuri de sarma ghimpata de jur imprejur.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri TibiV

sss wrote:
Nu o rezervatie stupida, cu sarma ghimpata si semne de acces interzis, nici cluburi de manele cu ponton!!!

Pai eu cred ca, tinand seama de faptul ca traim in Romania, nu exista decat cele doua variante. Nu si o varianta intermediara, civilizata...

Ori sarma ghimpata si acces doar cu "ausweis" special ca sa fie "parc natural".
Ori cluburi de manele cu ponton - adica "parc" pur si simplu...

Pentru ca daca ai asfaltat prima alee pentru pietoni si biciclisti (adica ai dat un deget) in mod sigur iti va fi luata "toata mana"...
Repet, traim in Romania...
(Daca tot asfaltam, de ce sa nu lasam sa se faca si o mica "butica" cu suc pe langa, ca poate il ia setea pe pieton/biciclist ? Si daca tot facem "o butica", de ca sa nu puna buticarul si niste mese, pentru pietonii si ciclistii care vor sa se odihneasca 5 minute? Si daca tot sunt bancute, nu ar trebui si acoperis, ca poate vine brusc o "torentiala" ? Si  daca tot i-a prins ploaia, nu ar trebui sa poata sa asculte si o muzica "buna" cat stau acolo?...)

sss wrote:
este evident ca Bucurestiul are mai multa nevoie de inca un parc decat de inca un mall sau complex rezidential si atunci de ce ne contram intre noi

ABSOLUT DE ACORD !

Bucurestiul are nevoie de parcuri/zone verzi, unde se mai poate...
(Ne "contram" doar pe abordare. Si pe incrancenarea unora ...)

Eu vreau doar sa subliniez ca trebuie ales intre cele doua variante: total izolat (parc natural) sau "urbanizat" (Cismigiu, Herastrau etc...)
Eu sunt de acord cu ambele variante....

Doar ca pur si simplu mi se pare mai "safe" pentru viitor varianta "sarma ghimpata". Este singura care elimina pontonul si manelele... ;)
Si, mai ales, singura care inlatura posibilitatea nu stiu carei "retrocedari" si aparitiei unor Asmita 2,3,4...

LE
Poate nu am fost foarte clar....

Sunt pentru versiunea "Parc Natural" din motive juridice, pur si simplu pentru ca este varianta care elimina riscul "urbanizarii" zonei respective.

Nu sunt de acord cu cei care sustin cu inversunare ca ala este un parc natural...
Nu este... Este doar un teren parasit (din fericire) timp de 30 de ani.
Dar asta s-ar intampla si cu Centrul Vechi daca ai interzice accesul si orice activitate umana timp de 30 de ani. Ai vedea probabil castori pe Smardan... :D

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Tibi, nu cred in cele doua variante de care vorbesti tu. Nici tu nu crezi in ele, deoarece sunt variante perdante pentru noi toti, pentru copiii nostri. Variantele tale asa cum le prezinti se extind in toate domeniile. Daca nu ai avea nici o urma de optimizm in tine nu ai scrie pe forum.
Exista si varianta civilizata. Eu am sezatia ca parcurile din Bucuresti au scapat de sarma ghimpata si manele.

Daca acest forum este doar pentru betoane rog pe cei care au putere de decizie sa stearga toate topicurile care nu au legatura cu betoanele de care vorbesc colegii nostri. Eu cred totusi ca anumiti colegi fac afirmati doar de dragul de a se contrazice si din frustrare. M-as fi asteptat la mai multa putere de intelegere aici.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Costin

sss wrote:
Nu va suparati, asta a devenit cel mai abuzat topic dupa Flacara si Politica, dati-o  :evil: -lui!!!


Absolut de acord. Va rog pe toti sa renuntati la atacuri, polemici ieftine si bascalie.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421761 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use