Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Natural Văcăreşti

209 posts, 63705 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri 1.cremsnit

Apar si eu iar, "favoritul" multora de pe aici, si subscriu celor spuse de adila, Tibi si nu numai..

Inca odata imi dau seama ce alegere buna am facut blocand utilizatori absolut toxici in exprimare, totalmente extremisti in opinie si inflexibili la orice argument logic le-ar fi prezentat. Din simpla si vinovata mea curiozitate am citit un mesaj care in mod normal era ascuns, un mesaj in care, citez cu aproximatie era "noi suntem cu betoanele". Thanks to myself for blocking that one out!

Urmatorul pe lista de blocati, cat de curand, este andrei11: un user care incetul cu incetul ma face sa-mi para rau ca am cont pe forum.
O mica paranteza: chiar nu ma intereseaza definitia substantivului "delta". Nu are nicio legatura cu subiectul discutiei, exceptand titlul topicului unde, in cazul in care nu era deja evident, cuvantul "Delta" e mai mult figura de stil. Ai o minte ascutita, trecuta prin toate, dupa cum tu spui adesea. Cu siguranta ai remarcat conotatia "deltei" din titlu, asadar definitii trantite la misto (poate ma insel?) nu-ti fac cinste (la fel ca muuulte alte interventii pe multe alte subiecte).

Revenind, ca o incurajare mai mult pentru cei care inca gandesc lucid, Parcul Natural "Vacaresti", spatiul pe care unii incearca sa-l faca sa para cea mai mare dejectie a capitalei - lucru fals, evident - merita sansa de a exista si de a fi conservat, cu minime interventii umane.

"Inginerii" cu siguranta stiu ca amenajarea unui spatiu urban nu tine 100% de ei, ci de un arhitect, un urbanist si un peisagist in echipa carora vor intra, fireste, si multe alte specialitati. Asadar, unul din lucrurile benefice ce i se pot intampla zonei ar fi ca PMB sa lanseze un concurs international de arhitectura referitor la amenajarea zonei. Dar cum momentan PMB e capusata de corupti, nu ar fi rau nici daca terenul ramane la stadiul actual pentru niste timp.. Chiar si eu sunt curios cat..

P.S. Din nou ma astept la cenzura si altele de genul. Cam asta e atmosfera de pe forum..

 



Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri TibiV

Atentie, nu ma "parca" aiurea...
Eu doar am insistat pe faptul ca nu poti face in acelasi timp "parc natural" dar si "piste de biciclisti". Si terase cu mici, si sala de fitness (inevitabila).

Nu am nimic impotriva "parcului natural"   dar categoric NU sunt de acord cu struto-camile,
Vreti parc natural ?
OK, dar nu mai trece nimeni pe acolo...

Vreti struto-camile ?
OK si asa, dar atunci dati naibii argmentul "eco"....

Fie este "total eco".. Fie acceptam "mici derogari"...
Intai piste pentru biciclist.
Apoi 2-3 terase pentru biciclisti...
Apoi terase peste tot.

Acolo este "sau-sau"
Vrei "Delta Vacaresti" absolut curata, neatiunsa de mana omului... OK, accept...
Vrei "struto-camila"... Caz in care imi pare ca te dai cu "developerii".... Si NU, nu suntde acord cu variaanta asta.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Nu va contrati cu prajiturel. E curata pierdere de timp  :lol:

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Vezi ca nu poti sa pui moderatori la ignore.
Stai linistit ca stiu ca citesti chiar daca sunt la ignore ;)  ;)  ;)  ;) .

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

#TibiV este clar ca nu cunosti semnificatia termenului  "Parc Natural". Faci niste presupuneri total aiurea. Este ca si cum ne-am opune tuturor proiectelor de infrastructura deoarece stim ca se fura bani si mai stiu eu ce. Pistele de biciclete se fac sus pe dig nu in interior.  Mersul pe jos este permis in orice parc natural, dar tu n-ai de unde sa stii.

 



Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri andrei11

Interventie moderator
Daca nu vreti sa inchid de tot Parcul Natural reveniti la subiect. Multumesc.
Odată cu inchiderea Parcului probabil se va face si curăţenie generală.
______________
Cine cunoastecodul culorilor Metrou Usor stie la ce m-am referit.

8-)

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri punmeister

E cu rosu, deci e de rau!  :mrgreen:

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Parcul Natural Vacaresti, daca se va amenaja sau nu, nu tine nici de mine nici de alti colegi de forum. Lucrurile in Romania nu merg asa cum trebuie asta este clar, dar nu putem sufla in iaurt tot timpul doar ca nu am fost in stare sa facem o autostrada nici in 30 de ani.
Din nefericire insa lucrurile stagneaza in cazul acestui proiect asa ca oricum este cam devreme sa ne impacientam cu "drobul de sare".

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri andrei11

De la moderator :
Problema nu este ca discutati in contradictoriu despre subiect, problemele sunt două.
1) Fara atacuri la persoana.
2) Nu mai reluati subiectele deja dezbătute.
___________
Sunt absolut convins ca voi face curatenie, sunt multe reluari care nu-si au rostul.

:bere:

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri neb1

Delta Văcărești, BOMBA care ajunge în orice bloc din București. Băluță: Aștept să vină Guvernatorul

https://www.dcnews.ro/delta-vacare-ti-bomba-care-ajunge-in-orice-bloc-din-bucure-ti-balu-a-a-tept-sa-vina-guvernatorul_553976.html

Întrebat dacă vin țânțari din Delta Văcărești dat fiind faptul că acolo nu se poate interveni cu substanțe pentru a-i combate, edilul a spus: "Evident că vin pentru că Delta Văcărești ocupă o parte importantă din Sectorul 4. Oameni se plâng. Abia aștept să vină Guvernatorul Deltei, să văd ce face".

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Asta ne arata ca toti pasionatii acestui proiect au mai vazut delte doar la televizor, fara miros si fara insecte. Pe langa prima rezervatie cu alei betonate si buticareala, o sa mai fie si pesticiazata, areal fara fauna insectivora, care-i problema?

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Ce stiri penibile. Ce usor pot fi manipulati oamenii cu astfel de stiri. Stiri scrise la comanda si crezute de oameni care nu au ajuns in viata lor in cea mai mare delta a Europei, unii ca-s prea ocupati, alti ca e in Romania si deci pute, iar alti de frica tantarilor de care se vorbeste la TV. Frumoasa Delta a Dunarii, caci despre ea este vorba, este in mod eronat asociata cu locul din care nu poti scapa nemuscat de tantari, sau cu locul in care trebuie sa cari autanul cu tine altfel mori.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422229 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use