Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Natural Văcăreşti

209 posts, 63305 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options

Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri abc_XC

Imi pare rau ca un indemn la putina documentare a jignit atat de tare. Regret ca am oferit o sursa asa de proasta pentru documentare, totusi daca cineva nu e multumit de ea are posibilitatea de a cauta alta mai buna, nu e nimeni obligat sa o foloseasca, eu doar atat am putut oferi :oops:
Parcul urban la care faceti referire este inventia cuiva, daca am fi citit hotararea de guvern am fi descoperit ca aceasta notiune nu exista in acel document oficial: Art. 1. — Se declară zona naturală „Acumulare Văcăreşti” ca parc natural, cu denumirea „Parcul Natural Văcăreşti”.
Hotararea de guvern poate fi consulatata integral aici:http://legeaz.net/monitorul-oficial-371-2016/hg-349-2016-parcul-natural-vacaresti.
Ne putem contrazice in continuare fara rost sau putem citi o hotarare de guvern si aflam realitatea nefiltrata prin intermediul jurnalistilor.
PS: nu sunt ecologist si nici nu incasez bani din acest proiect, asa ca nu am vreun interes personal, in caz ca cineva se gandeste la acest aspect

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

shoppy, tu iti imaginezi cumva ca aici pe forum sunt doua tabere (NOI si VOI) care se lupta intre ele? Cand afirmi ca "voi spuneati de rezervatie", ar fi bine sa spui concret despre cine este vorba, sau sa nu mai faci astfel de afirmatii. S-a spus de mai multe ori ca nu este vorba de nici o Rezervatie, iar tu tot te legi de acest aspect. Chiar daca cineva a spus in trecut pe acest forum acest lucru, poate a spus-o din pura necunoastere sau poate a spus-o cu un interes, asta nu mai conteaza. Cert este ca acum toata lumea de pe forum stie ca nu este nici Delta nici Rezervatie, ci doar o zona protejata, numita conform unor criterii stiintifice Parc Natural.

Pentru acel cineva care se crede pe forum doar de infrastructura, il rog sa se adreseze celui care a initiat acest topic daca este nemultumit, sau sa scrie doar despre betoane si infrastructura medievala la topicurile respective. Aici este vorba despre clorofila, nu ciment.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Clorofila? Ba pardon, e o mega afacere in devenire. De unde bani pentru amenajari? Si pun pariu ca se va folosi ceva beton la amenajarile astea  :mrgreen:

Concret, Asociaţia Parcul Natural Văcăreşti propune delimitarea a trei zone. Prima dintre ele, care va fi de protecţie strictă, va delimita habitatele cele mai valoroase. În acest areal, în care natura va fi lăsată să se dezvolte în voie, accesul publicului larg nu va fi permis. Zona a două, considerată zonă tampon, va fi destinată activităţilor de ecoturism. În cea de-a treia zonă se vor face diverse amenajări pentru recreere. Astfel, în zona digului vor  fi amenajate piste de bicicletă şi de alergare, alei, puncte de observare etc.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Florinds

Cam asa ceva, au mai gasit un spatiu pentru betonare. :)

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

De ce PNV ar putea fi o mega afacere in devenire? Pentru ca se incearca igienizarea acestei zone, pentru ca se vor construi piste pentru biciclete si alergare la partea superioara a digului, sau alei in interior, toate nebetonate? Eu va intreb un singur lucru: ati fost in spatele Sun Plaza, acolo unde gardul complexului comercial se apropie la mai putin de 10m de dig? Lumea se bucura si este vesela nevoie mare cand merge la Mall, dar nici nu stie si nici nu le pasa ca de partea cealalta a gardului zac tone de gunoaie datorita indiferentei autoritatilor, sau a nesimtirii oamenilor.

Avand in vedere ca acest teren este in proprietatea statului (cca 98%), mi s-ar parea normal ca banii pentru amenajare sa vina tot de la stat (Primarie, Minister etc.).

Va invit sa parcurgem la pas cei 5 km si ceva de dig si sa dezbatem oportunitatea sau nu a acestui proiect. Va avertizez insa ca exista zone cum este cea de la granita cu Sun Plaza care au un puternic impact emotional.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Florinds

Cine vrea sa se bucure, poate sa se bucure in Parculetul Copiilor sau in Tineretului, nu cred ca simte nevoia sa se bucure printre specii rare.
Reflectoare nu vrei, care sa bata pe ele... In Titan parca se montasera.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Nu ma intelege gresit, nu am nimic impotriva ca zona sa fie ecologizata, pazita si chiar amenajata. Doar ca la mine nu prea prinde campania (sa nu zic propaganda) cu "delta" si valoarea "inestimabila" a locului. Ca sa ne amintim despre ce este de fapt vorba, putem sa ne uitam la pozele colegului @133313 de pe Flickr: https://www.flickr.com/photos/146817144...otostream/

Va place ligheanul? Mie nu. Si ca sa il faci "sexy" trebuie cash la greu.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Florinds wrote:
Cine vrea sa se bucure, poate sa se bucure in Parculetul Copiilor sau in Tineretului, nu cred ca simte nevoia sa se bucure printre specii rare.
Reflectoare nu vrei, care sa bata pe ele... In Titan parca se montasera.


Nu stiu ce ai inteles tu, dar invitatia in PNV nu ar fi fost motiv de bucurie, din contra.
Eu vorbeam de cei care se bucura mergand la mall dar sunt ignoranti cu ce este in jurul lor. Sunt cei carora le curg din mana gunoaiele si nici nu realizeaza, asa de normal este pentru ei acest comportament. Romania este plina de astfel de oameni, pe care nu-i intereseaza decat patratelul lor mic.
Distractie placuta intre betoanele si gratarele din Parcul Copilului.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri ByOnu

Adrian Rosca wrote:
Va place ligheanul? Mie nu. Si ca sa il faci "sexy" trebuie cash la greu.


Și?

Ar fi cu siguranta o investitie pe termen mediu si lung.

Mie unul imi place ideea cu cele 3 inele. Abia astept sa dau niste ture de bicicleta pe marginea rezervatiei. :lol: Dar cred ca o sa le dau cu nepotii la cum se misca lucrurile.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri andrei11

Hai sa concretizez eu. Sunt 2 variante :
a) Rezervatie Naturală.  Se inchide cu gard perimetrul, se igienizează, totul sub paza, se intra numai cu aprobare speciala pentru grupuri de interes. ( medici veterinari, cercetatori, etc ).
Pentru tot poporul pe perimetrul rezervatiei se construiesc  turnuri de observatie dotate cu cele necesare, inclusiv restaurante, cafenele, manele, blablabla.
b) Parc Natural. Se incredinteaza proiectul unor arhitecti de specialitate care vor amenaja parcul. Daca in interiorul parcului exista portiuni unde nu trebuie sa ajungă omul se va proceda in consecinţă.
Am fost destul de limpede ?

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

^^Eu zic ca altele ar fi prioritatile prin tara asta si orasul asta. Cum ar fi iepuri gigantici  :lol:

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

Interviu cu Dan Barbulescu, directorul asociatiei Asociatia Parcul Natural Vacaresti:

http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-21715...bserva.htm

...
Oamenii vin in parc, se plimba, au parte de sunete benefice, cantecul pasarilor, vantul care trece prin stuf.
...
CI: Ce infrastructura veti face pentru partea aceasta de recreere?

DB: Vor fi in primul rand poteci de vizitare a parcului, discrete, fara elemente inutile sau in exces, sa incurajam mersul pe jos. Exista deja o structura de poteci pe care cei care viziteaza parcul o folosesc. Ne gandim pe coama digului care imprejmuieste parcul sa dezvoltam un traseu pentru biciclisti. Exista deja acea poteca, probabil vom pune indicatoare sa directionam ciclistii care intra in parc. Activitatea de ciclism este prevazuta in regulamentul parcului. Vom face si o pista de alergare pentru oamenii care vor sa alerge si alergand vor putea privi peisajul superb.
...
CI: Cat costa toate aceste lucruri pe care vreti sa le faceti si de unde vor proveni banii? Voi sunteti un ONG, nu dispuneti de foarte multi bani.

DB: Suntem un ONG, va trebui sa organizam administratia parcului, sa platim un personal care se va ridica pentru inceput la 13 persoane, suntem obligati prin contractul de administrare pe care l-am semnat. Nu vorbim de sume foarte mari, toti banii vor proveni din surse private. Trebuie sa ne descurcam, este responsabilitatea noastra, statul roman nu da bani pentru protectia naturii, statul roman administreaza natura prin terti. Noi suntem unul dintre acesti terti. Incercam sa colaboram cu companii, incercam sa atragem fonduri europene, sa vorbim cu fundatii internationale de protectie si conservare a mediului, sa depunem proiecte, astfel incat sa ducem la bun sfarsit misiunea de a transforma acest loc intr-un centru de excelenta pentru protectia si observarea naturii.

CI: Cam de cati bani ar fi vorba?

DB: Nu am un buget deocamdata. Pot sa va zic din contractul de administrare pe care il avem ca  doar cheltuielile de administratie - plata personalului, cheltuieli pentru sediu - ajung anual la suma de 100.000 de euro. In afara de acestea, vor fi si alte cheltuieli. Numai studiile pe care trebuie sa le facem pentru fundamentarea planului de management se ridica la cateva sute de mii de euro. Trebuie sa intram de pe fundul baltilor pana in inaltul cerului ca sa evaluam toate grupele de specii si habitatele.

CI: Primaria Capitalei ar fi dispusa si ea sa dea bani?

DB: Primaria este dispusa, avem un parteneriat si salutam interesul pe care municipalitatea il are pentru acest proiect. Ne bucuram ca putem colabora. Am inteles ca este dispusa sa finanteze anumite obiective. Cred ca cel mai probabil in perioada urmatoare o sa venim cu un acord de asociere cu Primaria Capitalei in care sa spunem foarte clar care sunt rolurile si responsabilitatile noastre, ce ar putea sa finanteze, ce putem acoperi noi, astfel incat toata aceasta activitate sa fie transparenta si facuta in interesul publicului si mai ales sa respectam legea, fiindca in legea ariilor protejate sunt prevederi foarte clare pe care trebuie sa le respectam.
...
Parcul Natural Vacaresti este primul parc natural urban din Romania. Acesta are o suprafata de 184 de ha si adaposteste o biodiversitate  complexa reprezentata de valoroase specii de pasari, mamifere, reptile si amfibieni, totul intr-un peisaj pitoresc, care i-a atras supranumele de "Delta Bucurestiului".


Sublinierile imi apartin.  Deci finantarea se vrea a fi exclusiv privata si nu prea. :)  Oricum, sa le uram succes.

Insa eu personal prefer sa admir speciile valoroase de pasari si alte vietuitoare la Comana sau chiar Mogosoaia in zilele ploioase fara prea multi vizitatori. E plin de astfel de locuri in jurul Bucurestiului. Si fie vorba intre noi nici nu cred ca exista admiratori de peree din beton superbe vechi de treizeci de ani. Apropo de infrastructura medievala de care pomenea cineva.  ;)

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

andrei11 wrote:
Hai sa concretizez eu. Sunt 2 variante :
a) Rezervatie Naturală.  Se inchide cu gard perimetrul, se igienizează, totul sub paza, se intra numai cu aprobare speciala pentru grupuri de interes. ( medici veterinari, cercetatori, etc ).
Pentru tot poporul pe perimetrul rezervatiei se construiesc  turnuri de observatie dotate cu cele necesare, inclusiv restaurante, cafenele, manele, blablabla.
b) Parc Natural. Se incredinteaza proiectul unor arhitecti de specialitate care vor amenaja parcul. Daca in interiorul parcului exista portiuni unde nu trebuie sa ajungă omul se va proceda in consecinţă.
Am fost destul de limpede ?


Exiata o singura varianta, cea de Parc Natural. Acum daca se va face sau nu, ramane de vazut.

Nu inteleg ce vrea sa spuna Dan Barbulescu prin faptul ca statul nu da bani pentru protectia naturii. Pai atunci Romsilva cu ce se ocupa, doar cu taiatul padurilor? Ministerul Mediului nu apartine de stat, sau o fi o firma de exploatare a lemnului?

Da, orasul are niste prioritati. Intrebarea este daca vi se pare cumva ca ele corespund cu cele ale alesilor. Primaria trebuie sa se implice in acest proiect, cu banii care-i cheltuie pe panselute, iepurasi gigantici, borduri pe spatiul verde si alte tampenii asemenea.

Exista niste sponsori ai Asociatiei, dar nu stiu cu cat contribuie acestia la buget.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420801 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use