Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 2

463 posts, 160144 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 2 PinkyHog

Si primul taxi vazut in statia amenajata la intrarea in mall, cea dinspre PdC.


2016-05-26 18.14.11 by Pinkyhog, on Flickr


Si daca vreti sa va relaxati dupa program, va invit la Bazinul olimpic din Complexul sportiv Lia Manoliu.


2016-05-26 18.48.18 by Pinkyhog, on Flickr

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 2 133 313

Patinoarul kaput!  :P

 


Re: Sectorul 2 URANUS

Sursa: B365.RO

http://www.b365.ro/mega-mall-investitii...047.html#n

Mega Mall, investiţii de 650.000 de euro într-o rampă rapidă de acces pentru maşini

Centrul comercial Mega Mall Bucureşti a inaugurat o cale rapidă de acces pentru maşini, lungă de 160 de metri, în urma unei investiţii totale de 650.000 de euro.

Rampa are o lungime de 160 de metri, înălţime comparabilă cu cea a unui bloc de 10 etaje şi permite parcurgerea celor şapte niveluri de parcare ale centrului comercial în 30 de secunde, scrie Business Magazin.

Parcarea Mega Mall are o capacitate totala de 3.000 de locuri, dispuse pe 7 niveluri, dintre care 1.000 sunt situate pe acoperis. Prin intermediul rampei, vizitatorii centrului comercial pot ajunge direct la zona de food court si divertisment de la nivelul doi.

Mega Mall este cel mai nou centru comercial inaugurat in Bucuresti de grupul de investitii si dezvoltare NEPI. Centrul comercial este rezultatul unei investitii de 165 de milioane de euro şi are o supfaţă totală de 230.000 metri patrati. Mall-ul dispune de un spatiu inchiriabil de 75.000 de metri patrati, dispusi pe 4 niveluri, si gazduieste in prezent 220 de magazine.

 


Re: Sectorul 2 cris_m

Dar era de mult rampa construita... eu mi-o aduc aminte de acum 1 an si ceva...

@Pinky: eu am vazut si 3 taxiuri in acel spatiu :mrgreen:

 


Re: Sectorul 2 Adrian Rosca

Da, rampa a fost construita odata cu Mall-ul, dar intre timp a fost expertizata, consolidata, contra-expertizata, etc. O poveste intreaga...

 


Re: Sectorul 2 TibiV

Deci cand am urcat pe ea cu masina in urma cu cateva luni era cu probleme ?!...
Mamaaaa, ce de adrenalina.... Si eu aflu abia acum ! :lol:
Pacat ca am oprit la primul nivel...

 


Re: Sectorul 2 Adrian Rosca

Si cum te-ai dat jos?  :)

 


Re: Sectorul 2 TibiV

Cum am urcat...cred...
Asta era prin martie. Parca.
Si  nu am inteles de ce nu aveam voie mai sus.
Dar a fost o vizita "fulger",  nu imi aduc aminte mare lucru, doar ca eram intr-o goana nebuna...

Ahhhh... Am uitat sa precizez: eram doar pasager, aveam treaba mai mult cu telefonul decat cu drumul... :oops:

 


Re: Sectorul 2 Adrian Rosca

Un articol in care se descriu solutiile structurale adoptate la Mega Mall:

http://www.revistaconstructiilor.eu/ind...1Xt0zV97Gg

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Articolul despre Barajul Vidraru il gasiti la Biblioteca intr-un topic dedicat.
viewtopic.php?f=117&t=3770

 


Re: Sectorul 2 TibiV

Multumesc....
:oops:

 


Re: Sectorul 2 URANUS

B365.RO

Parcul de distracţii din Tei-Plumbuita, "Disneyland de Bucureşti", va fi deschis sâmbătă

Cel mai mare parc de distracţii din Bucureşti va fi inaugurat sâmbătă, la ora 11.00.

"Tărâmul fermecat, pentru că aceasta este tema aleasă pentru noul parc de agrement Tei, va deveni cu siguranţă unul din punctele de atracţie ale Capitalei. Ileana Cosânzeana, Făt - Frumos, Verde Împărat, dar şi pasărea măiastră şi balaurul cu şapte capete, le vor da întâlnire tuturor celor care doresc să petreacă o zi specială într-o lume a poveştilor şi aventurii.", adaugă sursa citată.

Atracția principală a parcului este roata mare supranumită „Pasărea măiastră", cu o înălțime de 63 de metri şi dotată cu 44 de cabine.

O altă atracţie este roller coster-ul de 15 metri înălţime, dar şi mașinuțe electrice, zone cu leagăne, tobogane și saltele gonflabile. În parc există şi o roată mai mică, cu 12 cabine închise care se ridică la o înălțime de 16 metri.

Proiectul este cofinanţat din Fondul European pentru Dezvoltare Regională, prin Programul Operaţional Regional 2007-2013 şi este realizat în parcul Tei-Plumbuita din Sectorul 2.

http://www.b365.ro/parcul-de-distractii...51915.html

 


Re: Sectorul 2 URANUS

B365.RO

Cel mai mare parc de distracţii din Bucureşti a fost INAUGURAT.

Cel mai mare parc de agrement din Bucureşti, "Tărâmul fermecat", s-a deschis în sectorul 2. Acesta a fost inaugurat într-un cadru festiv de primarul Toader Mugur Mihai şi Dan Nicula, Președintele Agenției pentru Dezvoltare Regională București Ilfov sâmbătă.

"Tărâmul fermecat", pentru că aceasta este tema aleasă pentru noul parc de agrement Tei, va deveni cu siguranţă unul din punctele de atracţie ale Capitalei. Ileana Cosânzeana, Făt - Frumos, Verde Împărat, dar şi pasărea măiastră şi balaurul cu şapte capete, le vor da întâlnire tuturor celor care doresc să petreacă o zi specială într-o lume a poveştilor şi aventurii, se arată într-un comunicat.

Infrastructura modernă impresionantă este doar un pretext pentru copii de a pătrunde într-o lume de basm, cu provocări, cu încercări, un pretext pentru cei mai mari de a redeveni copii, de a resimţi bucuria căutării prin varietatea de atracţii aflate la dispoziţie. Parcul, cu o suprafaţă de 7 hectare, adăposteşte o lume magică, cu personaje din basme româneşti, cu scene de poveste, un concept în care vizitatorii îi regăsesc pe Ileana Cosânzeana, Făt-Frumos şi Verde Împărat, dar şi „Balaurul cu şapte capete" sub forma unui roller coster unic în România.
Una dintre atracţiile principale ale parcului este roata mare sau „Pasărea măiastră", cu o înălţime de 63 de metri dotată cu 44 de cabine care vor funcţiona atât vara cât şi iarna. Aventura este prezentă pe „Tărâmul celălalt" adică în Casa groazei, la „Herghelia Ilenei Cosânzene" – caruselul de poveste instalat în cadrul parcului, precum şi la „Hora ielelor" în care doritorii se vor prinde prin lanţuri zburătoare.

Cei mai mici sunt fascinaţi de maşinuţele electrice decorate sub forma unor personaje de poveste de pe tărâmul lui Făt Frumos şi se pot bucura de locuri de joacă cu leagăne, tobogane şi saltele gonflabile. De asemenea vor gusta aventura la roata mică ce se ridică până la o înălţime de 16 metri şi este dotată cu 12 cabine. Noul parc de agrement este o invitaţie lansată pentru locuitorii sectorului 2 şi ai municipiului Bucureşti, dar şi pentru turiştii prezenţi în capitală care vor putea îmbina vizitarea obiectivelor istorice şi culturale cu o zi de distracţie şi bună dispoziţie. Cu siguranţă că noul loc de distracţie va atrage atât turişti din judeţele din apropierea capitalei dar şi din ţările învecinate care nu beneficiază de o infrastructură de agrement comparabilă. „Tărâmul fermecat" se constituie astfel într-un spaţiu al bucuriei pentru vizitatori, dar şi într-o sursă de creştere economică pentru municipiul Bucureşti, prin generarea unei cereri suplimentare de servicii turistice, pentru bunuri şi servicii conexe (comerţ, construcţii, transporturi, industria alimentară, industria mică şi de artizanat, etc).

Sunt aşteptaţi zilnic în cadrul parcului cei dornici de aventură, familii care pot petrece o zi magică printre personaje de poveste, copii curioşi să se întâlnească cu personaje dragi şi dornici să inunde cu râsetele lor fiecare colţ al lumii de basm şi credem că la final, fiecare va depăna propria poveste despre o zi de neuitat pe „Tărâmul fermecat" din Parcul Tei şi va dori să revină pentru a o redescoperi cu plăcere şi altădată. Prin crearea acestei structuri de agrement turistic, proiectul „Parc de agrement Tei - Plumbuita" (cod SMIS 18397) dezvoltat în cadrul Programul Operaţional Regional 2007-2013, axa prioritară 5 "Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului", domeniul major de intervenţie „Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism pentru valorificarea resurselor naturale şi creşterii calităţii serviciilor turistice", va conduce la punerea în valoare a resurselor naturale existente în cadrul Parcului Tei în scop turistic, precum şi la diversificarea serviciilor turistice oferite de Sectorul 2 al Municipiului Bucureşti.

Programul de funcţionare a parcului de agrement este următorul:
- Marţi – vineri între orele 10.00 – 21.00,
- Sâmbătă – duminică între orele 10.00 – 22.00,
- Luni închis.

 


Re: Sectorul 2 florin

URANUS wrote:
B365.RO


Infrastructura modernă impresionantă  bla-bla-bla


Da, cum ar fi locurile alea "multe" de parcare pe care le-au construit pentru acest parc. Dar, lasă, că în Tei sunt destule locuri de parcare, nu e problemă.  :popa:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use