Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 2

464 posts, 161914 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 2 rosetti61

Asta a avut si un bulevard intre 1949 si 1964, actual Pake Protopopescu (mai avem destule personalitati sovietice pe care sa le readucem in atentie, parintii si poate bunicii nostri isi amintesc de ele, nume de strazi si bulevarde tot in aceeasi perioada si de ce nu Aia Doii*  :mrgreen:  - statuia unuia data jos in 1962 iar a celuilalt in 1990)

*Stalin IV si Lenin VI  :mrgreen:

 


Re: Sectorul 2 TibiV

Eu as vrea o strada si o statuie cu tov. Stahanov... :D
Basca ne lipsesate si tov. Trotski... ;)

 


Re: Sectorul 2 shoppy

Imi place ca "primaria" si "sectorului" sunt articulate dar "parc" este nearticulat, inseamna ca sunt mai multe parcuri Tolbuhin, acesta este doar unul dintre ele, trebuie sa le descoperim si pe celelalte :lol: .

(Dupa mine mai bine il puneau pe Georgy Zhukov care a cucerit Berlinul, sau este si asta pe undeva?)

 


Re: Sectorul 2 TibiV

Nu avem noi atatea parcuri cati generali/maresali a avut Armata Rosie cand "le-a dat-o" nemtilor...
(Aia care "au luat-o" de la nemti "nu se pune"... ;) )

Dar sa nu ne facem griji... Generalii rusi care au pierdut campaniile din Finlanda nu sunt eroi. Au murit de "moarte  buna". Gloantele NKVD erau bune si "tare cumsecade" :D
"Dulce et decorrum est..."
:lol:

 


Re: Sectorul 2 MikeT

TibiV wrote:
Eu as vrea o strada si o statuie cu tov. Stahanov... :D
Basca ne lipsesate si tov. Trotski... ;)

Pai daca avem si Parcul Heydar Alyiev, mare "erou" din URSS si Azerbaidjan...

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Vedeti ca nu prea se mai  incadrează in topic ultimele postari. ( Exceptie MikeT )   :mrgreen:

 


Re: Sectorul 2 earthchild

andrei11 wrote:
He ! He ! He !

http://evz.ro/bucurestiul-spune-adio-tolbuhin.html

 


Re: Sectorul 2 cris_m

Ar putea sa ii puna numele de Pache si gata... oricum multi asa il stiu (sau parcul de la PRO tv)

 


Re: Sectorul 2 zapacitu

La cum stau lucrurile ma astept sa ii zica "Dragnea".

 


Re: Sectorul 2 drbm

Parcul "Fii Rea"

 


Re: Sectorul 2 rosetti61

Parcul Pache, iar piata de la "Izvorul Rece" (nume preluat de la restaurantul din apropiere) sa sa numeasca tot Pache Protopescu.

 


Re: Sectorul 2 mario antonio

rosetti61 wrote:
Parcul Pache, iar piata de la "Izvorul Rece" (nume preluat de la restaurantul din apropiere) sa sa numeasca tot Pache Protopescu.


Asa se si numeste :), Piata Pache Protopopescu.

 


Re: Sectorul 2 TibiV

rosetti61 wrote:
piata de la "Izvorul Rece" (nume preluat de la restaurantul din apropiere) sa sa numeasca tot Pache Protopescu.

Viceversa, viceversa...
Parcul se numeste "Izvorul Rece" de muuuuulti ani.
Restaurantul a preluat numele parcului...
Ca doar nu era sa ii spuna "Restaurant Cismigiu" sau "Restaurant Herastrau" !...

Hai sa vad...
Mai stie cineva unde era "Bolta rece" ?!....
(Poate mai exista, si m-am facut de ras... Dar in urma cu 25 de ani exista, desi devenise cam scump si cam "de fandositi") :lol:

 


Re: Sectorul 2 rosetti61

Este un restaurant cu traditie, fondat in 1889 si se afla in cartierul de case dintre Kiseleff si Aviatorilor, nu mai retin cum se numeste strada.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use