Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657172 views
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Florinds

La cat spatiu verde a mai ramas, poti sa consideri ce e acum jardiniera... :( Sper ca nu se va ajunge pana acolo incat sa intram cu teava de esapament pe geam...

 


Re: Sectorul 4 adila

In RO gardul este sfant. Cu cat este mai mai mare si cu mai multi ghimpi cu atat este mai bun. Unde nu este gard mai devreme sau mai tarziu apar ca prin minune masini.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Cred ca au inceput sa fie furati din bradutii decorativi.. :geek:







 


Re: Sectorul 4 shoppy

Absolut nici o problema, punem un gard nou.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu













Sursa FB Baluta

 


Re: Sectorul 4 misterr

ByOnu wrote:
Cred ca au inceput sa fie furati din bradutii decorativi.. :geek:
La noi la bloc avem şi gard şi brăduţi. Problema e că iarna mormanele de zăpadă care se aruncă lîngă gard tuflesc brăduții...

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Buna ideea de parcare, sa se faca.

Pai da ca la noi spatiul verde iarna este depozit de zapada si se distruge orice planta care nu este copac.

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Sa se faca, dar nu asa. Nu imi place propunerea.
Sa se faca pe mai multe etaje, si subteran, si suprateran. Degeaba pui copaci printre masini, se pierde spatiu in zona respectiva din cauza radacinilor. Spatiul trebuie utilizat pe verticala. Nu trebuie sa gandeasca la nevoia de locuri de acum, nevoia va creste, din cauza noilor constructii care vor aparea, cladirile vor fi mereu din ce in ce mai inalte.
Din 10 000 mp, mai bine folosesti 5 000 mp pentru parcare (care vor fi multiplicati bineinteles cu etajele) si 5 000 mp pentru spatiul verde, decat sa folosesti 9 500 mp pentru parcare si 500 mp pentru spatiul verde. Daca nu ai bani, ai rabdare pana ai, altfel se pierde spatiu extrem de pretios pentru ambele obiective (parcare + spatiu verde)!
Dar e greu, pierzi mandatul si iti fura urmatorul comisionul... Asa ca viteza maxima, oricum o fi...

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Ai putea sa-i scrii pe FB, sa vezi ce zice. :)

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Nu pot, pentru ca n-am fb si nici nu imi fac special pentru Baluta. :)

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Macar sa faca asa, este o investitie minima, se poate oricand desfiinta si construi supraetajata.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Odata facuta asta propusa de el, nu mai demoleaza nimeni sa faca alta cu subsol si etaje. E o vorba clasica: "ce e provizoriu e definitiv". Plus ca ar distruge doar jumatate din spatiul verde, nu pe tot, daca ar face cum a propus Florinds.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Sa demoleze ce?, asfaltul?
Daca e sa faca una mare o face chit ca e maidan chit ca e asfalt, daca e sa nu o faca mare atunci nu o face si gata, chit ca are maidan liber. Asa cati ani este justificat sa stam cu maidanul de frica, ca poate nu se mai face mare daca se face mica? 5? 10?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Asfalt? Vad o combinatie de asfalt cu pavele si multe borduri. Gen parcare ecologica, in care doamnele isi vor distruge tocurile.
Si daca ar fi doar asfalt, tot ar fi de spart, de scos stratul de piatra de sub asfalt etc. Plus ca sigur nu va mai demola parcarea de suprafata ca sa refaca parcul acolo.
PS: Prefer sa amenajeze parcul de acolo si o parcare in spic pe margine pentru cei care vin in parc, decat sa asfalteze 9500 mp.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use