Sectorul 4

Bucureşti - viaţa de zi cu zi a oraşului, monumente, istorie, evenimente, urbanism.

Re: Sectorul 4

Mesajde Daddy » Mar, 15 Ian 2019, 21:35

misterr scrie:Model contestație împotriva Deciziei de impunere pentru anul 2019 privind stabilirea taxei de salubrizare.

Nu aveau voie sa emita noi decizii pe baza hotararii suspendate si apoi anulate, a primit cineva asa ceva?!
Daddy

Mesajde Mihaitza07 » Mie, 16 Ian 2019, 10:00

Sincer ma asteptam sa castige Rosal. Majoritatea autospecialelor de curatenie stradala au fost cumparate sau imprumutate ( nustiu ) de la ei, asta dupa nr de inmatriculare RSL, iar pe unele se observa inca scrisul Rosal in urma decolantarii si deasemenea am observat la unele pick-up noi si parca si Sprinter noi, erau inmatriculate tot cu RSL.
Cine salveaza o viata, salveaza o lume intreaga.
Mihaitza07

Mesajde misterr » Mie, 16 Ian 2019, 10:37

Daddy scrie:
misterr scrie:Model contestație împotriva Deciziei de impunere pentru anul 2019 privind stabilirea taxei de salubrizare.

Nu aveau voie sa emita noi decizii pe baza hotararii suspendate si apoi anulate, a primit cineva asa ceva?!
Da, am înțeles că sînt PFA-uri cu sediu social la o adresă, dar fără activitate la sediu, care au primit decizii pe 2019 cu sume de plată (deși ar fi trebuit să fie zero).
misterr
Membru Silver

Mesajde Cristi N » Mie, 16 Ian 2019, 10:42

Ar fi bine daca ar implementa si solutia cu containerele ingropate respectiv colectare selectiva. Trebuie vazut ce scrie in caietul de sarcini.
Cristi N
Membru Silver

Mesajde misterr » Mie, 16 Ian 2019, 10:45

CAPCANĂ ÎN CERERILE DE RESTITUIRE A TAXEI DE SALUBRIZARE IMPUSE DE CĂTRE DITL SECTOR 4.

Utilizarea formularului pus la dispoziție la ghișeele DITL poate conduce la pierderea dreptului solicitantului la restituirea diferenței taxei de salubritate la care acesta este îndreptățit.

Astfel, în cuprinsul cererii de restituire a fost inserata, cu rea-credință, clauza conform căreia “Am luat la cunoștință că, dacă nu mă voi prezenta la casierie în termen de 3 zile de la data apelului telefonic și/sau SMS – ului primit, nu voi mai putea solicita o nouă reprogramare, urmând ca cererea de restituire să fie clasată.”

În cazul în care contribuabilul nu respectă termenul de 3 zile de prezentare la casieria DITL, ca urmare a unui apel telefonic/SMS, Direcția este absolvită de obligația restituirii sumelor cuvenite.

Această manieră de soluționare a cererilor de restituire contravine tuturor normelor legale în vigoare și chiar a bunului simț.

Potrivit dreptului comun (art. 2.517 Cod civil) termenul în care un creditor poate solicita restituirea unei sume de bani este de 3 ani de la data efectuării plății/data de la care cunoștea că nu datorează suma.

Într-adevăr, dispozițiile legale permit reducerea acestui termen, cu acordul expres al părților, însă, noul termen stabilit nu poate fi mai mic de 1 an (art. 2515 alin. 4 Cod civil).

Astfel că, Administrația Sectorului 4 eludează dispozițiile imperative ale Codul civil și reduce în mod abuziv acest termen la 3 zile.

Apreciem că singura intenție a reprezentanților administrației de sector este aceea ca locuitorii Sectorului 4 să nu își mai recupereze vreodată acești bani.

Precizăm că legea nu instituie vreo formă obligatorie a formularului de restituire, orice susținere/dispoziție legală contrară emisă de către DITL S4 este abuzivă și nelegală.

În concluzie, pentru evitarea CAPCANELOR întinse de către DITL Sector 4, vă sfătuim să utilizați formularul pus la dispoziție pe această pagină sau orice altă cerere ce nu conține rubrica din formular referitor la acordul expres al solicitanților privind pierderea dreptului de restituire.

Imagine
misterr
Membru Silver

Mesajde TibiV » Mie, 16 Ian 2019, 12:27

Mi s-a parut interesant ce faceau luni la intersectia Nitu Vasile/Brancoveanu...
Imagine

Imagine
TibiV
Membru Gold

Mesajde MikeT » Mie, 16 Ian 2019, 15:02

Abia asfaltasera acolo, ce faceau?
MikeT
Membru Bronze

Mesajde Mihaitza07 » Joi, 17 Ian 2019, 10:57

Dar care este motivul pentru care trebuie sa avem firma specializata de curatenie in sector, in afara de cel financiar din cate intelegem din ce a spus primarul, deoarece au crescut costurile foarte mult ?
Eu sunt EXTREM de multumit de cum isi face treaba adp-ul in zona mea. Nu a fost niciodata, in niciun mandat asa program de curatenie / intretinere.
Cine salveaza o viata, salveaza o lume intreaga.
Mihaitza07

Mesajde Puss in Boots » Joi, 17 Ian 2019, 11:16

Pe Berceni vad ca s-a lucrat cat timp a fost zapada ca am observat de dimineata finalizat santuletul cu borduri de pe mijloc. Marginile, evident, dar toate borduricile sunt la locul lor. Si cu ocazia asta am confirmat ca va ramane spatiu in dreptul iesirii de la OMV pt accesul masinilor pe sensul opus. Si al altora pe interzis in benzinarie. Ce mai, ca inainte :D

Si o mentiune (inaintata si la ADP): bombonicile alea de pe partea cu OMV pana in Amiro sunt puse asa de largi incat se vad urme de roti de la masini ce poposisera pe acolo. Ba chiar unele sunt mutate strategic. Cam grele bombonicile alea, tre sa te intrebuintezi serios si in doi sau trei ca sa muti una. Evident ca n-am stat sa probez, din mici opinteli cu piciorul de verificare.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde MikeT » Joi, 17 Ian 2019, 18:05

Mihaitza07 scrie:Dar care este motivul pentru care trebuie sa avem firma specializata de curatenie in sector, in afara de cel financiar din cate intelegem din ce a spus primarul, deoarece au crescut costurile foarte mult ?
Eu sunt EXTREM de multumit de cum isi face treaba adp-ul in zona mea. Nu a fost niciodata, in niciun mandat asa program de curatenie / intretinere.

Pentru ca ADP nu facea fata. Poate la tine era bine, dar in multe alte parti din sector era extrem de rau. Si pentru ca exista diviziunea muncii.
MikeT
Membru Bronze

Mesajde MikeT » Joi, 17 Ian 2019, 18:07

MikeT scrie:Abia asfaltasera acolo, ce faceau?

Azi dimineata lucrau la o gura de canal de pe trotuar si toate “bomboanele” erau impinse pe strada. Probabil reasfalteaza.
MikeT
Membru Bronze

Mesajde MikeT » Lun, 21 Ian 2019, 13:42

Pentru ca tot intreba cineva acum ceva timp despre statuia Tinerete, de la Cultural, cred ca sunt sanse foarte mari sa fie gasita in depozitul de deseuri al ADP de pe Poagoanele colt cu Orastie. Am zarit intr-un colt bucati dintr-un loc de joaca, probabil cel de la Aparatorii Patriei, distrus pentru a face loc unei parcari.
MikeT
Membru Bronze

Mesajde Puss in Boots » Lun, 21 Ian 2019, 14:38

Mie ADP S4 la o sesizare ca bomboanele sunt puse la misto mi-au raspuns ca atunci cand vremea o va permite se va relua montarea lor si punerea de lanturi. :lol: La BIG continua demolarile, acus le vine randul magazinaselor de pe aleea spre piata (partea dinspre metrou), unde erau pescaria, macelaria, diverse... Au mai ramas doar peretii momentan.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde URANUS » Lun, 21 Ian 2019, 15:34

Cred ca se amenajeaza o noua parcare Balutiana in zona delimitata de strada Sergent Ion Iriceanu si strada Capitan Eremia Popescu (zona benzinariei MOL).
URANUS
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre București