Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3187 posts, 654183 views
 
Go to page:  1  ... 133 134 135 136 137 138 139  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Se ingroasa gluma. Vad filmulete pe FB unde se incepe montarea de garduri pe laterala cu Nitu Vasile. Oamenii par a fi aruncat garduri in strada blocand circulatia. Laba Trista unde e? Nu e rolul unui primar in mijlocul unui asemenea scandal sa fie acolo pe baricade dand ochii cu oamenii? Indiferent de partea cui e dreptatea. Lasand la o parte importanta nodului de la Sudului, ce inseamna BIG Berceni pentru cei care mananca o paine de acolo (destui) etc. Probabil are un aparat de masurat prostii in sector si probabil inca ii asigura votul pentru mandatul 2 (a distrus el si statuia de pe Obregia si nimic....).
https://www.facebook.com/baicu.robert/videos/2395847977157085/

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Baluta e bun doar la taiat panglici. Si sa ne spuna cat de corecta era taxa aia de salubritate ilegala (desfiintata de justitie definitiv si irevocabil) cand in spatele blocului meu nu a intrat o matura din noiembrie, bine ca a acoperit acum zapada... pe vremea lui Piedone veneau in fiecare saptamana.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

In presa, in mass-media, la tv in special, s-a facut ceva valva pe tema asta? Nu pot sa nu remarc ca toate mizeriile Labarului sunt trecute sub tacere. Daca n-ar fi Facebook poate n-am afla nici ce aflam (ca nu toti stam in s4 si nu toti trecem pe-acolo zilnic/saptamanal/lunar).

 


Re: Sectorul 4 subway guru

In democratie cetatenii <participa> prin reprezentantii alesi nu direct. Daca au probleme cetatenii se adreseaza <alesilor>.  :geek:

 


Re: Sectorul 4 Cristi N

In democratie statul actioneaza in folosul cetatenilor nu impotriva lor. Participarea directa e si ea o forma tot a democratiei. Chiar daca nu e cea mai buna idee parca e mai bine asa decat lipsa totala de participare.

 


Re: Sectorul 4 subway guru

Prin <participare directa> cetatenii pot pune presiune pe politicieni si autoritati dar nu pot lua decizii in locul lor, nu au cum.
Singura tara in care cetatenii pot lua decizii in mod direct e Elvetia.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Zic sa plecam acolo. Au si un transport in comun tzutz. Nici nu o sa avem despre ce vorbi pe metrouusor.ch  :bere: Ba chiar o sa radem de romani ca iau rablele noastre de tramvaie  :popa:

 


Re: Sectorul 4 subway guru

Chiar si in Confederatia Helvetica lucrurile se desfasoara <in mod ordonat>, politicienii propun un proiect legislativ pe care-l supun sufragiului iar cetatenii se pronunta cu da sau nu. Asta e diferenta intre democratia directa si cea reprezentativa.
La noi o astfel de procedura este obligatorie doar pentru constitutie.
Altfel e un fel de n-ar mai fi si rezultatul e ca la brexitul englezesc...sau ca la <referendumurile> noastre lipsite de orice rezultat.
Noi nu avem la indemana decat <metoda persuasiunii>, adica bai politicianul lu’ peste prajit, ori ne bagi in seama cu durerile noastre ori la urmatoarele alegeri nu te votam, ca numai la electorale e pe baza de <sufragiiu> universal.
:bere:

 


Re: Sectorul 4 Cristi N

Sa vedem cateva poze, primele sunt de duminica, ca punct de reper suntem intre BIG si iesirea metroului:










Intre timp(miercuri) a aparut vestitul gard:




In seara asta(joi) a disparut gardul:


 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am impresia ca:
-> se taie din spatiul verde al blocului de pe Netea pentru largire strada. Probabil in legatura cu lucrarea la parcare sau largire simpla. Marire trotuar poate... om vedea.
-> se va lasa spatiu pt intoarcere in dreptul iesirii de la OMV. Ori e o chestie temporara ori se va intra pe naspa si de acum inainte.

 


Re: Sectorul 4 Cristi N

Cred ca s-au apucat de demolat florariile de la BIG Berceni. In seara asta erau multe masini de la Jandarmerie in zona, un incarcator frontal, o basculanta si o multime de oameni care filmau cu telefoanele intreaga actiune.
Maine dimineata vedem ce a mai ramas in picioare.

 


Re: Sectorul 4 georgica2704

Florăria e la pământ. Totul a fost curățat.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Dar de ce?

 


Re: Sectorul 4 Mihaitza07

Pentru ca mai mult ca sigur nu le-a mai prelungit autorizatia si au avut termen pana la sfarsitul anului. Si foarte bine le-a facut, ca li s-a terminat smecheria. Nu am trecut inca sa vad daca a daramat si chioscul unei doamne mai in varsta si cocosata, care bineinteles ca nu prinsese chiosc pe trotuarul principal, unde era vad, ci era pozitionata pe aleea latularnica pentru ca numai de la ea cumparam flori si chiar mi-ar parea rau sa dispara..
Din cate am inteles de la domnul cu un chiosc mic de xerox, pozitionat langa magazinul BIG cum te duceai sa intri in piata pe langa mici si farmacia catena, primaria incearca sa-i radieze si pe ei si o sa-i faca pana la urma.
In fine, mi se pare si normal, cat sa mai stai cu dezordinea aia si daca vrem civilatie si modern, trebuiesc schimbari.

 


Go to page:  1  ... 133 134 135 136 137 138 139  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418813 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use