Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 669224 views
 
Go to page:  1  ... 160 161 162 163 164 165 166  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 andrei11

Hei ! Pe Calea Văcărești, pe dreapta cum te duci de la BIG la gârlă, imediat după ce treceai de  fosta Mânăstire Văcărești  ( Sun Plaza ) erau numai case / blocuri interbelice de tipul P + 3. Inclusiv în adâncime, nu numai la stradă !

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

N-a zis nimeni ca ar fi public sau ca n-ar avea voie sa construiasca. E vorba despre faptul ca s-au facut retrocedari pe spatii plantate si ca acum se taie arbori maturi pentru... blocuri. Lucru absolut fantastic intr-un oras care sta excelent la capitolul mp spatii plantate/cap locuitor.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Evident. Lasand la o parte asta sunt o gramada de terenuri virane sau ocupate de spalatorii auto si mai stiu eu ce unde s-ar putea face fara probleme spatii verzi noi.  Uite de exemplu, care este utilizarea actuala a acelui teren de pe calea Vacaresti imediat langa pasajul Mihai Bravu, cel marginit de panouri cu S4. Cel de pana in Dambovita. E al cuiva? E al Primariei?

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Păi nu ți-am spus puțin mai înainte că acolo au fost case / blocuri interbelice ?  Și acolo n-a fost plantat niciun copac, e vegetație spontană, crescută de la Dumnezeu citire.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Scuze, nici nu am vazut raspunsul tau pentru ca s-a trecut pe alta pagina. Dar nu vorbim de acelasi teren. Nu acum cel putin. Fasia de pana in balta Vacaresti e una (stiu ce a fost inainte, ma intrebam care e statutul curent al terenului ala, privat, public, in curs de retrocedare etc) si terenul de care amintesc acum e altul. E langa pasajul Mihai Bravu, in stanga cum vii de la Sudului, in statia lui 133, marginit de panouri cu S4.

https://www.google.com/maps/@44.4081859 ... 312!8i6656

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Aha, habar n-am, aproximativ unde e Lukoil-ul acela care e și pe Splai și pe Mihai Bravu ( sau Văcărești ), că nu știu fix unde se termină un  bulevard și începe altul. În spatele benzinăriei cum ar venii.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Exact, Lukoil e langa Dambovita. Ar fi tot terenul dintre Lukoil si Vacaresti pe partea celalalta. Fiind panouri S4 ma gandesc ca e o baza a Primariei (poate tot ADP). Daca ala e totusi un teren al Primariei s-ar putea face un parc acolo. La cate defrisari sunt nu cred ca ar fi asa o problema sa ai unul la doi pasi de Tineretului. Am inaintat deja o propunere PS4 pentru convertirea terenului sediului ADP de pe Magurele in parc. Tot vor sugestii. Si asa acolo au taiat toate parcurile si toata verdeata ca sa faca parcari. Ar fi o justa reparatie pentru zona.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

E vorba de fostul Abator. Parca e terenul dlui Profesor Voiculescu.  :D

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Poate dl Profesor, umanist de fire, sa il cedeze intr-un scop mai bun :D

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

andrei11 wrote:
Păi nu ți-am spus puțin mai înainte că acolo au fost case / blocuri interbelice ?  Și acolo n-a fost plantat niciun copac, e vegetație spontană, crescută de la Dumnezeu citire.

aha.. aliniamente de Quercus robur.. pur spontane. Aha

 


Re: Sectorul 4 1689

andrei11 wrote:
[...]Și acolo n-a fost plantat niciun copac, e vegetație spontană, crescută de la Dumnezeu citire.


Informatia nu este corecta. O parte din ceea ce se dorea a fi Parcul Vacaresti fusese deja amenajata in 1989 (in principal zona de la Costavhe Stamate pina spre (actualul) Asmita). Fusesera plantati puieti si chiar se trasasera citeva alei.

Imediat dupa '89 fostii proprietari au ocupat abuziv destul de multe portiuni, au taiat pomii si au construit tot felul de cosmelii. O mare parte au fost, ulterior, demolate dar nimeni nu s-a mai ocupat de zona.

Stiu ca lumea deplinge vechiul Bucuresti (inclusiv eu), dar arealul dintre Calea Vacaresti si Vitan Birzesti nu avea nimic deosebit. Erau citeva cladiri P+1/P+2, majoritatea flancind Calea Vacaresti sau in rondul de la Costache Stamate (unde era un fel de mica piateta) dar in rest erau doar case de chirpici, strazi desfundate fara canalizare si gradini de legume.

Si multe gropi din care se scotea lut pentru repararea sobelor (tot dealul Vacaresti este, de altfel, din lut. Lipsa permeabilitatii solului in zona este unul din motivele pentru care a aparut delta actuala).

Toata zona aceea arata ca inghetata undeva la inceputul anilor '30 atunci cind a venit sistematizarea peste ea prin '82-'83, daca imi mai amintesc bine...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Apropo de ce povesteam legat de Nitu Vasile langa Taxe Inpozite, se pare ca va fi parc si nu parcare. Sunt trasate aleile si vor da in strada mare. Deci vor urma toate cele "necesare" ca la orice amenajare de gen.
In alta ordine de idei, apreciez scoaterea masinilor (cu mici exceptii) de pe trotuarul de pe Racovita si de pe cel de pe Obregia, intre Mladinovici si rond Nitu Vasile, prin montarea de "bombonele".

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Poate era, dar eu abia acum am vazut noua arteziana din capatul Iriceanu, intersectia cu Oltenitei.
Eu veneam de pe Vitan-Barzesti.



Mai sa fie....


 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Cat spatiu in fata unde putea fi iarba, gazon etc.

 


Go to page:  1  ... 160 161 162 163 164 165 166  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420540 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use