Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 669366 views
 
Go to page:  1  ... 161 162 163 164 165 166 167  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 TibiV

Noua Piata Sudului, vineri 6 septembrie, pe la ora 11.30







Sunt gata toate cele 7 arcade frontale de langa sosea...











... dar a mai aparut un rand de arcade in spate...



... la care se turna de zor betonul



https://imgur.com/a/VTp7FnB

 


Re: Sectorul 4 misterr

Nu era mai simplu să fie prefabricate (niște module care să se monteze la fața locului) decît să toarne la ele un an întreg?

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Adevarul e ca arata superb acum arcadele de tip canalizare...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Hai ca nu e chiar asa. Sa vedem si produsul finit. In randare apare ok dar mereu la finalizare apar mici/mari diferente.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Eu sunt de parere ca e risipa de materiale cu arcadele respective. Ceva simplu, fara arcade si alte fandoseli, practic, cred ca ar fi ajutat si bugetul si timpul de executie. Ma gandesc la hala noua de la Obor, unde nu sunt arcadele respective, de exemplu.

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Eu mă gândesc că ar trebui consultat un arhitect, ce spui ?
Comparăm lucruri complet diferite, hala nouă de la Obor trebuia să se încadreze arhitectural într-un << decor >> gata construit. Consultă - sunt multe pe net - articole depre Miscarea Bauhaus in arhitectura, văd că ești adeptul stilului.
Notă :
Blocul fostului Cinema Patria / București - turnul din colț - seamănă fix cu un siloz de cereale. ( Asta e o părere proprie, nu înseamnă că este și adevărată ).

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Mie chiar imi place, este altceva, sunt satul de linii drepte si unghiuri la 90 de grade.

Iar din pdv tenic, arcada este cea mai rezistenta solutie. In urma cu secole/milenii se faceau arcade din caramizi, si multe astfel de cladiri exista si astazi.... Colosseum, de exemplu.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Deja discutam de gusturi, daca spunem "m-am saturat de unghiuri drepte". Eu ma gandeam la costuri si viteza de executie. Pana la urma vorbim despre o piata, unde elementul functional si caracterul ergonomic trebuie sa primeze. Deci Bauhaus e perfect.  :lol:

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Păi așa și nevasta perfectă trebuie să fie femeie de casă ( spălat, curat, gătit )  și să facă copii mulți. Dă-o încolo de estetică, elementul fundamental trebuie să fie eficiența !

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Banc:
El: Draga, tu nu calci, nu speli, nu faci mancare, nu faci absolut nimic prin casa.
Ea: Da, dar am țâțe mari!
El: (nimic)

S-ar putea ca frumusetea aia sa nu fie la fel de ergonomica precum ceva stil Bauhaus. Si daca este, s-ar putea sa coste mai mult. Avand in vedere ca o constructie, in orice stil ar fi, este mai buna decat tarabe puse pe un platou, poate ar fi fost mai bine sa avem grija de resurse, ca sunt multe de facut in sector si nu are sens sa avem piata in stilul Palatului Garnier. E suficient ca avem Gara de Nord cu fatada in stilul ala.
Cu arcadele astea o sa aduca un pic cu Aeroportul Otopeni. :))
In fine, nu vreau sa iti schimb parerea, desi vad ca ma impingi spre asa ceva ( :D ). Cand e vorba despre estetica, este absolut chestie de gust si asta tine de fiecare.

 


Re: Sectorul 4 Lixandru Dragos-Liviu

Dragi prieteni, aduc o serie de imagini realizate, încartierul meu, aseară, 12 septembrie, pe Drumul Jilavei, care nu a fost iertat de înlocuirea bordurilor, eterna poveste a multora dintre edilii de pe meleagurile mioritice, astfel:


Şanţ unde au fost vechile borduri.
DSCN3915.jpg (279.76 KB; downloaded 1962 times)

Palet cu noile borduri
DSCN3916.jpg (262.69 KB; downloaded 1962 times)


Punct topo
DSCN3918.jpg (249.94 KB; downloaded 1963 times)

Lucrarea continuă până la Apărătorii Patriei
DSCN3920.jpg (286.66 KB; downloaded 1963 times)


Deci, nu doar marile artere ale sectorului au parte de modernizare, ci şi acestea mai în plan secundar, să nu se supere nici cei de la periferie.
Link google maps:
– satelit: https://www.google.ro/maps/place/Drumul ... 26.1299941
– street view: a) https://www.google.ro/maps/@44.3731799, ... 312!8i6656 (în apropiere de Drum Câmpeni)
                  b) https://www.google.ro/maps/@44.3753392, ... bfov%3D100 (în apropiere de Str. Râul Vedea)

 


Re: Sectorul 4 Lixandru Dragos-Liviu

În cursul acestei seri era mare forfotă pe artera Drumul Jilavei, în jurul orei 20. Șase autobasculante așteptau să fie încărcate cu asfalt raschetat de către o freză . Au fost montate noile borduri pe partea stângă, cum ne deplasăm dinspre Aparatori către B-dul Metalurgiei (Auchan Berceni), până în dreptul străzii  Comisani, acesta fiind sensul în care se realizează lucrarea.

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Aprop de borduri. Azi am trecut pe Tineretului si am ramas stupefiat de cata risipa din banul public se face cu bordurile.
Mai exact la semaforul pt viraj catre Sala Polivalenta au umplut acel scuar cu borduri. Mai ceva ca pe trotuare. S-or fi gandit sa nu cumva sa parcheze vreunul intentionat sau nu langa logo-urile sectorului.
Si ca incheiere au facut o lucrare de milioane pt conectarea logo-urilor la curent. Tubul riflat prin care e tras cablul de alimentare e asa de bine ingropat in santul din asfalt (da, ala refacut anul trecut) ca se vede si se calca pe el. Deci la urmatoarea raschetare adio curent electric catre insula.

 


Re: Sectorul 4 Adrian Rosca

S-a incheiat asfaltarea si marcarea locurilor de parcare de pe Cantemir. Insulele lasate in jurul copacilor sunt acum asa de mici, incat nu m-ar mira ca multi dintre copaci sa se usuce intr-un an sau doi.

 


Go to page:  1  ... 161 162 163 164 165 166 167  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use