Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 674286 views
 
Go to page:  1  ... 113 114 115 116 117 118 119  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Se codeste sa bage plata ca o sa fuga toti. Asteapta mandatul doi ca sa nu ii mai pese apoi. Romanul nu plateste pt parcare cat timp e vreo palma de pamant sau beton unde sa mearga pusa o masina. Si pt care nu-l amendeaza nimeni. Nenea ala cu Dacia de pe Brancoveanu e cel mai bun exemplu. Acolo care e treaba exact? Sunt clopote de'alea dar se permite accesul pe trotuar? Si atunci de ce le mai pui? Ca sa nu se parcheze pe colt? Ar mai trebui puse cateva atunci si spre interior (unde e fundul ala de Tico). Oricum am impresia ca pot fi mutate destul de usor, alea doua din varful coltului mi se par extrem de apropiate. Asezate corect cred ca rezolvau coltul ala dar doar pe exterior. Pe interior lipsa si masini buluc. Am vazut si prin vest clopote de-astea dar erau ancorate in asfalt.

 


Re: Sectorul 4 Un cylon

Mama mea zice că a văzut şoferi mutând "clopotele" şi apoi parcând.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

TibiV wrote:
"Clopotele" de pe Brancoveanu.
Intersectia cu Nitu Vasile, vedere spre Oltenitei.



Fix aici, cei doi copaci erau pe un spatiu verde de vreo 10m lungime. Daca tot au pus clopotele, de ce nu au lasat spatiul verde? L-au redus la patrate de 1mx1m in jurul tupinilor. In rest, asfalt tango.

 


Re: Sectorul 4 adila

Fara sa ma refer strict la exemplul de mai sus, scopul nedeclarat al lucrari de reamenajare din sectorul 4 este din pacate sa vireze cat mai multi bani in conturile firme de constructii. Au asfaltat si schimbat borduri in mod evident chiar si acolo unde nu se impunea. Au instalat fantani si alte elemente decorative absolut inutile, in conditiile in care probleme grave ale orasului treneaza fara nici o speranta de rezolvare. Am sa dau doar doua exemple:
1. Nu exista nici o strategie in ceea ce priveste reciclarea deseurilor sau a educarii populatiei in sensul diminuarii si colectarii selective a deseurilor. Cu masuri de genul hai sa scoatem pungile de plastic din supermarket nu se rezolva nimc. Sigur ca este bine si asta, dar este doar o picatura intr-un ocean. Romania, adica noi, vom platii penalitati uriase pentru ca ani la randul masurile de descurjare a producerii deseurilor si respectiv a celor de reciclare a deseurilor au fost amanate din considerente strict populiste. Primaria nu doar ca nu incurajaza colectarea selectiva, dar prin indiferenta de care da dovada, se transforma practic in inamicul numarul unu al colectarii deseurilor.
2. Locurile de parcare sunt in mod evident o problema care nu se rezolva cu masurile luate pana acum. Avem nevoie in primul rand ca oamenii sa constientizeze ca parcarea in oras nu este gratis. Noi am ramas cea mai penibila capitala din Europa din acest punct de vedere. Suntem un oras in care poti parca teorectic oriunde fara sa platesti. Locuri de parcare nu vor fi nici o data suficiente, deci primariile trebuie sa ia in calcul descurajarea traficului. Daca nici cand toate primariile sunt conduse de un singur partid nu se iau masuri coerente, atunci cand? Alte capitale si orase europene, introduc restrictii de trafic, taxeaza scump parcarea, elimina din trafic masinile care nu indeplinesc anumite norme de poluare, modernizeaza transportul public, iar noi ce facem: schimbam borduri si instalam fantani. Total neeconomic. Cheltuieli maxime si venituri zero.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Când ai sapte primari într-un oraș... Fiecare cu interesul său. Cu consilierii lui, viceprimari etc... Sectorul este într-un jeg total. Nu se mătura străzile decât pe cele principale. Coșurile stradale sunt pline. Pe nimeni nu interesează dacă reclami situația. Ce sa zic... Bătaie de joc.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Ceea ce mi se pare mai grav este ca astia au dus "zvonistica" la nivel de politica oficiala...

Sa explic.

Sambata am avut ocazia sa stau de vorba cu un locuitor al S4, "brancovenist" de peste 25 de ani.
Inevitabil am ajuns la lucrarile "balutiste"...
Omul nu era incantat de ele, dar mi-a spus ceva de era sa imi cada falca....
Zice: "pai lucrarile astea sunt pe fonduri europene, am inteles ca daca nu le termina pana anul viitor pierd toti banii de UE."

Va dati seama ce prostii raspandesc raspandacii lu' labuta ?...

Eu am lamurit un singur cetatean, dar catii alti inghit pe nemestecate "galusca" cu fonduri europene?!....
Deci oamenii cred ca de fapt lucrarile sunt "moca", ca le plateste Bruxelles-ul... Deci "nu e din banii nostri"...

@adila,
si tu mai vrei "reciclare"...  :x

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Pai cum sa nu inteleaga lumea asta cand insusi primarul amesteca lucrurile si spune despre parcarile in spic de pe Brancoveanu, Tineretului ca: “Toate aceste lucrări trebuie să fie gata, cel mai târziu, până la jumătatea lunii noiembrie a acestui an, pentru a nu se pierde finanţarea acestor proiecte extrem de importante”. link

In cazul acelor zone unde s-au pus bile daca se amenaja spatiu verde era un castig pentru toti. Gazonul 3euro/mp, asfaltul 50lei/mp...

De ce nu s-a dus spatiul arborelui pana in bordurile de pe trotuar, pentru cine e loc de parcare acolo? :?:

sector4
rsz_img_20180902.jpg (223.34 KB; downloaded 1611 times)

 


Re: Sectorul 4 adila

Baluta, cu banii pe 10% din bordurile tale de *****, puteai sa faci bazinul de inot de la scoala 190, pe care te-ai laudat ca-l faci. Sau intre timp ti-ai dat seama ca nu este o prioritate pentru tine, ca nu-ti iese nimic din asta? Eu zic sa mai tai din spatiile verzi si sa dai autorizatie de constructie pentru niste shaormeri si niste restaurante fast food, ca sa aiba elevii unde sa manance cand chiulesc de la scoala, manca-o-ar canii s-o manance de scoala. Stiu, cu spitalele ai rezolvat deja, nu apartin de tine, si oricum ele arata foarte bine, mai ales ca tu esti din sistem si cunosti bine situatia lor. Vai de capul tau.






 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Labuta nu zicea ca face un spital de stomato?  :D

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Daddy wrote:
De ce nu s-a dus spatiul arborelui pana in bordurile de pe trotuar, pentru cine e loc de parcare acolo? :?:


Fix asa a facut pe Tineretului, unde a aruncat banii pe reamenajarea parcarii dintre bulevard si parc, unde nu trebuia sa faca absolut nimic. In dreptul fiecarul copac erau fasii de spatiu verde, iar el le-a distrus, punand bordura exact ca in poza ta si asfaltand.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Asta cu bazinul de inot de la scoala este problematica rau, daca se ineaca vreun elev cine raspunde?, cine este salvamar?, profesorul de sport?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Bazinul exista si a functionat fara probleme pana acum cativa ani. Trebuie doar reabilitat si gata, nu trebuie construit de la zero. Dar, ca sa cheltuiasca multi bani, desteptul de primar il va demola cu totul si va construi altul mai prost decat ala facut acum 30 de ani cu tehnologia de atunci.

 


Re: Sectorul 4 1689

Pe vremea fostului bazin (aflat pe locul unde acum este anexa pentru clasa 0) isi facea lumea mai putine probleme de genul asta. Bazinul - ca de altfel toata baza sportiva - era ceva rar (daca nu unic) pentru Bucuresti.
Oricum, apa nu era mai adinca de 1 metru si n-am auzit vreodata de vreun incident.
LE: MikeT, mai exista bazinul ? Credeam ca pe locul lui (si a fostului lic de joaca) s-a construit cladirea anexa.
LLE: Uitindu-ma pe imaginile din satelit am vazut ca a ramas in spate, intre sala si anexa. Si atunci de ce nu se mai foloseste ?

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Asa era inainte, mergea vehiculul cu oamenii ciorchine atarnand de usi, daca mureai tu erai de vina.

 


Go to page:  1  ... 113 114 115 116 117 118 119  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use