Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 672485 views
 
Go to page:  1  ... 164 165 166 167 168 169 170  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 MikeT

Pai de ce nu se ocupa nimeni? Populatia trebuie sa faca treaba Politiei Locale? Aia se plimba zilnic prin sector, pot sesiza problemele. Plus ca exista in primarie diversi inspectori care au si munca de teren, ca asa spun cand te duci acolo si nu sunt la birou. Sincer, iei un sofer cu tine, stai pe scaunul din dreapta cu un caiet in mana si in cateva zile il umpli cu lucrurile care trebuie rezolvate.
Pentru masina de leasing s-ar putea sa poti primi loc de parcare de la primarie pe baza faptului ca tu esti utilizatorul, nu stiu daca exista un act separat sau doar se face o mentiune in certificatul de inmatriculare.
La masina de curtoazie se rezolva si mai elegant, se obtine locul de parcare pentru masina personala care apoi se abandoneaza pe un loc fara plata de la bulevard, iar locul de langa bloc rezervat se foloseste pentru cea noua.

Daca esti tu utilizatorul masinii de leasing, nu o societate comerciala, atunci sunt de acord sa primesti loc de parcare.
Daca esti atat de norocos si gasesti loc de parcare in alta parte pentru masina personala, ca sa poti parca masina de curtoazie pe locul platit, este bine. Dar e greu sa se intample asta, la criza de locuri din sectorul 4.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Cristi N wrote:
La masina de curtoazie se rezolva si mai elegant, se obtine locul de parcare pentru masina personala care apoi se abandoneaza pe un loc fara plata de la bulevard, iar locul de langa bloc rezervat se foloseste pentru cea noua.
Nu merge, trebuie să ai în parbriz cardul de parcare, care este pentru mașina cu numărul de pe contractul de parcare (cea personală).

 


Re: Sectorul 4 cris_m

Da, voi le numiti masini de curtoazie, ok, nu-i problema, eu le zic general masini de la firma. Am vecini care nu sunt directori si au primit masina de la firma. De ce? Nu stiu, nici macar nu fac munca de teren incat sa justifice masina. Eu de astea ziceam ca trebuie eliminate cumva, sunt destule firme care ofera masini angajatilor (Orange, Vodafone, firmele de bere, farmaceutice etc). Toate astea aglomereaza inutil orasul, pe langa cele 2 masini pe care din ce in ce mai multe familii si le permit...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Oricum e incredibil cat de multa lume e cu masina in mijlocul zilei cand teoretic lumea e la munca. Si nu sunt toti agenti de vanzari nu?

 


Re: Sectorul 4 Cristi N

Nu verifica nimeni daca masina de pe locul platit are acelasi numar cu ce e in acte, se bazeaza ca daca locul e ocupat de alticneva atunci chiriasul locului va suna la locala. Din punctul meu de vedere cardul ala e perfect inutil.

 


Re: Sectorul 4 adila

MikeT wrote:
Pai de ce nu se ocupa nimeni? Populatia trebuie sa faca treaba Politiei Locale? Aia se plimba zilnic prin sector, pot sesiza problemele. .


Ca nu-i interesaza pe cei care sunt platiti din banul contribuabilului, si da populatia trebuie sa faca treaba PL ca asa e la noi. Pai daca se plimba nu au cum sa faca sesizari, ca sunt la plimbare doar. La Piata Sudului treci strada la/de la tramvai cu autoritatile in intersectie si nu se ia nici o masura.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

cris_m wrote:
Am vecini care nu sunt directori si au primit masina de la firma. De ce?

Pachet salarial / beneficii salariale....
Ca abonamentul la o clinica privata sau reducerea de 25% la masa luata in anumite restaurante....

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Pe Brancoveanu, dupa Garajul Filajului Politiei, sunt parcate masini, in general ale navetistilor care vin la metrou. Politia Locala a pus de cateva ori pe parbrizul ultimelor 6-7 masini inainte de trecerea de pietoni notificari de parcare ilegala care contineau si convocarea la biroul lor, probabil pentru aplicarea amenzii, intrucat nu stiau cine a condus.
La inceputul saptamanii am vazut pe parbrizele tuturor masinilor (am numarat vreo 22-24) de dupa Garajul Filajului afisul urmator:
https://imgur.com/gallery/IuPi2yd
Daca se incearca interzicerea parcarii in totalitate pe bucata respectiva de drum, este o nesimtire, intrucat acolo nu incurca pe nimeni si zic eu ca frumos ar fi sa demonteze semnul de oprire interzisa de pe stalp.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Astazi, Serban Voda, fostul spital dintre Adesgo si Liceul Sincai...







Kelly lucra in forta, la ora 16.40. Liceul Sincai in fundal.


 


Re: Sectorul 4 andrei11

Ce se va construi ?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Cladiri de birouri. Peste un fost sanatoriu TBC si apoi spital de boli venerice. Sigur nu a fost facuta o decontaminare ca la carte, tin minte ca proprietarii au fost amendati pentru deseuri biologice aruncate aiurea de cei care au evacuat spitalul. :cry:

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Bolile venerice sunt apă de ploaie. Pericolul poate fi de la TBC.

 


Re: Sectorul 4 1689

Am vazut si eu zilele trecute ca se lucreaza in ritm alert, n-am apucat insa sa caut ce minunatie se face acolo.

Tot ce pot spera, insa, atit pentru muncitorii de pe santieri cit si pentru viitorii locatari e ca in zona aia s-au aplicat masuri serioase de decontaminare...

Cind a fost relocat spitalul la Babes, au fost lasate
In urma de izbeliste o cantitate insemnata de deseuri medicale - cu un insemnat risc epidemiologic. Ani de zile s-a vandalizat tot ce se putea in cautare de fier vechi iar deseurile s-au imprastiat prin tot arealul. O adevarata bomba biologica, tinind cont de profilul pe care il avusese spitalul...

Dar pe cine mai intereseaza, cind zona are un asemenea "potential" ? Ma intreb cit va mai rezista si Adesgo...

Apropo, pe coltul dintre Nicolae Haralambie si Serban Voda, linga magazinul de prezentare al fabricii era - pe vremuri - o sectie a ETE. Vedeam tot timpul macarale turn parcate acolo.

Stie cineva daca s-a mutat ?

Later Edit: "spitalul TBC"  (de fapt o sectie a spitalului de pneumo-ftiziologie Nasta, de pe Viilor) este vis-a-vis, linga fostul Crematoriu Uman. Ansambul acela de cladiri e si mai dezolant...

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Inainte de spital de boli venerice aici a fost sanatoriu TBC. Exista harti mai vechi care arata chestia asta. Pavilionul Zerlendi al Institutului Marius Nasta e peste drum, intr-adevar, dar aia e altceva.
Iata un articol care are si harta:
https://bercenidepoveste.ro/ce-s-a-intamplat-cu-spitalul-clinic-de-dermato-venerologie-de-pe-calea-serban-voda/

 


Go to page:  1  ... 164 165 166 167 168 169 170  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use