Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 671019 views
 
Go to page:  1  ... 163 164 165 166 167 168 169  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 andreiiul

Totul cred ca face parte din acea lucrare denumita reabilitare sos Oltenitei. Ca nu are logica, proiect ce poate fi consultat, poate si autorizatii asta e altceva.
Despre acest proiect am citit prin hotararile de CL.
Din pacate pe site-ul primariei nu mai apar autorizatiile de contruire sau certificatele de urbanism de aproape 1 an. Transparenta totala.

Legat de distrugerea spatiilor verzi nu inteleg un lucru: unde sunt toate acele ong-uri (inclusiv Nicusor) care se bateau atat de tare pe vremea doctorului pt tot ce insemna distrugerea orasului?

 


Re: Sectorul 4 survola

^ La casierie.

 


Re: Sectorul 4 Mihaitza07

Acolo au intrat pe spatiul verde pentru a reloca parcarile din sosea dupa ce s-a renuntat la ele datorita gatuirii traficului. Oricum cei din acele blocuri, erau foarte limitati dpdv al locurilor de parcare, parcau jumatate de masina in sosea pe banda 1, jumatate pe trotuar. Interesant o sa fie ca o data cu betonarile, acolo este un canal radet care o data la 3-4 luni, se lucreaza intens. Pana acum era descoperit, ieseau aburi fara probleme, sa vedem dupa betonare ce o sa fie..

 


Re: Sectorul 4 realistul

Betonarea continua spre Brâncoveanu cred...
IMG_20190918_115141.jpg (1.98 MB; downloaded 1730 times)

 


Re: Sectorul 4 Mihaitza07

Nu. Doar pana acolo la Oltenitei 71a. Oricum mai sunt 4 locuri de parcare in fata masinii argintii din poza, identice cu cele la care s-a renuntat odata cu aceasta lucrare. Sper sa le desfiinteze si sa betoneze si acolo pentru o mai buna circulatie rutiera si pietonala. Toate acestea datorita prostiilor de garduri separatoare de linia de tramvai...

 


Re: Sectorul 4 georgica2704

Gardurile isi fac bine treaba. Stii ce bine se circula cu tramvaiul acuma ?  :D Cu un semafor pentru stanga la intersectia de la Brancoveanu, ar merge si mai bine.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Se circula bine cu tramvaiul atunci cand vine. Ca vine greu.
Ar fi trebuit gasite alte solutii pentru parcari, nu distrugerea spatiului verde. Se putea lua in calcul o parcare in spic acolo, prin luarea unui metru din latimea trotuarului. Poate era fezabil, poate nu, dar merita verificat. Sau poate stabilirea unor sensuri unice in zona, pe stradute, astfel incat sa se poata parca pe ambele parti. Si as interzice si parcarea altor masini decat autoturisme proprietate personala. Cele de firma sa ramana la serviciu, iar cele de transport in garaje.

 


Re: Sectorul 4 cris_m

Eu as interzice masinile de firma, cu exceptia celor unde chiar e nevoie. Nu inteleg de ce i-ar trebui de exemplu masina cuiva care nu presteaza exclusiv munca de teren...

 


Re: Sectorul 4 URANUS

Mai nou au inceput sa schimbe bordurile si pe drumul Binelui (partea vestica).

 


Re: Sectorul 4 Cristi N

^^ Cum definesti in lege masinile de firma? In sensul larg si masinile aflate in leasing tot "de firma sunt", singura varianta ar fi sa interzici ce e inmatriculat ca autoutilitara altfel eu nu vad cum ai putea face asta.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Masina de firma este masina care este inmatriculata pe o societate comerciala in sensul L31/1990 sau care face obiectul unui contract de leasing intre o firma de leasing si o societate comerciala. Daca iti iei masina in leasing in nume personal, se considera ca o iei pentru tine, nu pentru vreo firma.
@cris_m:
Nu inteleg de ce i-ar trebui de exemplu masina cuiva care nu presteaza exclusiv munca de teren...

Sunt asa-numitele masini de curtoazie, beneficii extrasalariale. Sa nu iti mai freci masina ta sau sa nu te mai inghesui cu toti muritorii de rand, iti dam masina, ca esti dom' director.
Pentru astea ar trebui sa fie interzis sa primesti si loc de parcare la bloc, in dauna unor locatari proprietari de masina. Vrei masina de curtoazie, te descurci cu parcarea.

 


Re: Sectorul 4 Cristi N

Pentru masina de leasing s-ar putea sa poti primi loc de parcare de la primarie pe baza faptului ca tu esti utilizatorul, nu stiu daca exista un act separat sau doar se face o mentiune in certificatul de inmatriculare.
La masina de curtoazie se rezolva si mai elegant, se obtine locul de parcare pentru masina personala care apoi se abandoneaza pe un loc fara plata de la bulevard, iar locul de langa bloc rezervat se foloseste pentru cea noua.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am si eu un of dar care ar mai rezolva din probleme. Sa ridice masinile abandonate. Sunt o gramada. Nu trebuie sa fii cu 10 mastere sa-ti dai seama de asta cand te uiti la unele din ele. La cele fara numere nici n-ar trebui sa mai stea pe ganduri. La restul verificat rapid daca sunt platite taxele (cica e o baza de date nu? la taxe si impozite deci ar trebui sa fie simplu) si daca nu pa si pusi. Orice initiativa mai rezolva putin din probleme. Dar nu se apuca nimeni si nu o face nimeni.

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Dacă nu reclami  mașina abandonată la Sector ( nu la Poliție ) nu se ocupă nimeni de ridicarea ei. Trei poze / un mic comentariu unde se află  și e mail pe adresa Primăriei, vezi și tu la ce compartiment se potrivește sesizarea.

 


Go to page:  1  ... 163 164 165 166 167 168 169  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use