Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 670148 views
 
Go to page:  1  ... 148 149 150 151 152 153 154  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 TibiV

Categoric sunt aceiasi.
Dupa cum bine se stie, palmierilor le prieste iarna la -15...-20 grade Celsius.
:lol:

 


Re: Sectorul 4 1689

La cite se experimenteaza in S4, aclimatizarea palmierilor la conditiile de climat continental extrem este deja un mizilic..

Daca esueaza, declaram Brincoveanu zona calamitata si gata.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Piedone a pus primul palmieri in sector. Doar nu era sa fie Baluta mai cerebral si sa inceteze cu kitschul... Anul asta i-au scos “pe strazi” cam devreme, au prins niste nopti cam reci.

 


Re: Sectorul 4 1689

Piedone e ca si cum ar fi avut doctorat si in estetica si in protectia mediului comparat cu actualul edil...

 


Re: Sectorul 4 lecter

1689 wrote:
Piedone e ca si cum ar fi avut doctorat si in estetica si in protectia mediului comparat cu actualul edil...


Cred ca glumesti...dar hai, totusi, arata-mi macar o poza before & after (before-ul insa sa fie musai o monstruozitate de-a lui Piedone, nu ce-a ramas de pe vremea Intaiului Cizmar) in care varianta actuala e mai proasta.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Nu am before, am doar after...
TibiV wrote:
Celebra cutie de langa gard...



...are si un stalp sa ii tina de urat




Iar problema actualilor nu este ca fac ceva, ci ca toaca banii pe lucruri ne-esentiale, dar care iau ochii...
Exemplu: Bd. Brancoveanu, care avea un scuar central verde, cu copaci naturali in pamant, iar bordurile erau in stare perfecta.
Au scos bordurile, au scos copacii din pamant si au adus unii la ghiveci, iar in plus au instalat arteziene.
NU spun ca arata rau, dar cu banii aia ar fi putut face niste minime exproprieri, ca sa incapa doi oameni pe trotuar fara sa cada pe carosabil... Exemplu:
TibiV wrote:
La Spalatorie/Service, dupa ce trotuarul este atat de pricajit, au pus si o cutie mare - probabil de gaze




Cat despre betonatul fiecarui metru patrat de spatiu verde, las pe altii sa iti spune ce cool este after...

 


Re: Sectorul 4 1689

Stimate coleg, daca Dvs. nu remarcati disparitia ierbii de-a lungul si latul tarlalei si inlocuirea ei cu beton ornat cu bomboane, lant si ghivece, ma tem ca orice comentariu e de prisos.

Iar modul in care s-a desfasurat (si se desfasoara in continuare) santierul de pe Luica / Turnu Magurele si rezultatele frizeaza absurdul.

LE: se pare ca nu sint singurul care impartaseste o opinie similara despre "competentele" actualei administratii a S4.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

O administratie supra-competenta, care a supra-largit Luica / Turnu Magurele asa cum se vede in poze... ;)

 


Re: Sectorul 4 lecter

Nu am zis ca sunt competenti cei din administratia curenta, dar mi se pare deplasata comparatia cu Piedone...pomii din scuarul central de pe Bd. Brancoveanu au fost plantati pe vremea lui Piedone? Asta e de fapt intrebarea.

Personal imi vine sa-i sparg in cap grasului toti iepurii de piatra din Parcul Lumea Copiilor, sa-l leg de sina de tren pe care a scos-o din Oraselul Copiilor si sa-l infasor in autocolantul de caramizi "ca la castel" pus pe gardul de la Oraselul Copiilor. Similar cu Negoita in sectorul 3, ce face Baluta mi se pare ca toaca f. multi bani, dar macar nu arata in halul in care aratau spatiile publice pe vremea lui Piedone.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Oricum suntem rau de am ajuns sa vedem pozitive unele lucruri din epoca Piedone doar pt ca a venit unul mai destept care face belele mai grave. O sa vina si altul care probabil o sa betoneze toate parcurile si spatiile verzi dintre blocuri si o sa-l regretam pe Balula. E o tara de tot maroul. Oamenii care cica o conduc o fac sa fie asa. Tara in sine n-are saraca nicio vina, ma si mir ca inca mai duce la cat a patimit si patimeste pe toate planurile.

ps. si desi nu zic ca e bine, am vazut si in Berlin multe din chestiile lui Labuta de zici ca s-a inspirat de acolo. Repet, nu zic ca e bine, zic doar ca nu pare a fi o chestie labutiana fara de egal in lume. Oare la ei care a fost reactia populatiei?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

lecter wrote:
...pomii din scuarul central de pe Bd. Brancoveanu au fost plantati pe vremea lui Piedone?

Da, copacii care erau (puteau fi mai multi, ca se mai uscasera, dar asta e alta poveste) fusesera plantati pe vremea lui Piedone. Impreuna cu niste arbusti. Ar fi asigurat un aspect mult mai placut cand ar fi crescut (vezi pe Obregia).
Apropo de Obregia: scuarul central era plin de trandafiri din timpuri imemoriale. Cand infloreau arata totul foarte frumos. A scos toti trandafirii si a pus rulouri de gazon, scuipatoare cu pietre albe si becuri la copaci. Probabil sunt cativa pensionari care apreciaza asta, inchipuindu-si ca sunt pe Champs Elysee...

Despre copaci, avem celebrul scandal in sedinta de consiliu pentru aprobarea taierii copacilor pe Luica si Turnu Magurele. Rezultatul sunt niste trotuare goale, cu asfalt pe care ne vom praji la vara.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

TibiV wrote:
Nu am before, am doar after...
Iar problema actualilor nu este ca fac ceva, ci ca toaca banii pe lucruri ne-esentiale, dar care iau ochii...

Nu am putut sa dau atunci si acest exemplu, pentru ca in acel moment nu aveam inca poza (desi aceasta "modernizare" a inceput de cel putin o saptamana. Chiar si astazi la pranz erau muncitori care lucrau, dar in pelerine de ploaie pentru ca turna cu galeata...)



Vi se pare cunoscut?...
Daca nu, va spun ca este aici.
Parculetul a aratat mereu impecabil de cand l-a facut Piedone.
Reconstruirea lui era oare o necesitate stringenta?...
Care este motivul refacerii unor alei intr-un parculet, alei pe care niciodata nu au circulat vehicule cu o masa mai mare decat cea a unui landou pentru bebelusi? Poate cel mult cateva trotinete/biciclete...

Parerea mea este ca labuta vrea pur si simplu sa stearga orice urma a oricarei lucrari facute de Piedone. Indiferent de costuri....

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Eu zic ca profita de orice motiv si sparge bani multi pe betonari si distrugeri de spatii verzi.

 


Re: Sectorul 4 lecter

In cazul parcului respectiv mai relevanta mi se pare poza asta: https://www.google.ro/maps/@44.3765649, ... 312!8i6656

Daca dupa lucrare dispare gardul de oratanii, sunt vopsite aerisirile in "ne-buburuze" si asfaltul care vesnic se deformeaza in mlastina pe care e facut Bucurestiul e inlocuit cu pavele, dpmdv e un castig net.

Cat despre necesitatea unor lucrari vs. altele, intotdeauna se poate disputa prioritatea cheltuirii banilor public.

Eu votez in sectorul 3, daca as sta in 4 in mod clar nu l-as vota nici pe Baluta (& interlopii sai), dar nici pe Piedone.

 


Go to page:  1  ... 148 149 150 151 152 153 154  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use