Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 670620 views
 
Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 misterr

A explicat colegul mai devreme: prin creșterea tarifelor...

 


Re: Sectorul 4 1689

misterr wrote:
Sistemul de obținere a locurilor de parcare s-a schimbat fundamental, orice cetățean poate vedea în orice moment situația locurilor de parcare și își poate alege locul pe care îl dorește (dacă e liber)


Eu crede ca nu mai a vorbeste ruminsku la voi.

S-a schimbat ce cu ce ?! Revolutia locului de parcare din fata scarii consta in faptul ca dam start la Parcariada 2019 unde Costel prinde locul lui Tase mai aproape de usa blocului daca e mal iute de browser ?! Asta e marea inovatie ?

PS: andrei11, lasatul mostenire e (un fel de) metafora. Daca-ti platesti tariful, ai ITP, ai RCA si stai la adresa (250 de metri, grija, da?), il ai in arenda cit te tine buzunarul (sau pina la urmatoarea "revolutie"/Parcariada).
Cel putin in #rezistinS4.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Adica daca eu stau in chirie intr-un apartament si ziua merg la serviciu si nu folosesc apartamentul, atunci logica dicteaza ca oricine are treaba sa intre la mine in apartament sa stea pe acolo, ca doar ce valoare are contractul in fata logicii, asta da logica.
Adica ai un contract in care scrie ca este al tau toata ziua dar nu ai voie sa il blochezi ca logica dicteaza sa nu aplice legea ci sa se descurce descurcaretii, abordare tipica de asmutit oamenii unii impotriva altora ca nu cumva sa fie uniti impotriva autoritatilor si sa ceara eliminarea coruptiei si incompetentei.
Si apoi invers, daca eu ocup un loc liber atunci proprietarul poate chema politia si politistul imi poate da amenda, oricate numere de telefon si explicatii si argumente logice pot sa am, pe clasica explicatie ca ne scuzati dar politia aplica legea nu o discuta, mai ales daca proprietarul are pile la politie sau face scandal cu filmari si alte chestii.

 


Re: Sectorul 4 1689

Si cu asta cred c-ati pus punctul pe X.
Romanul e infratit cu locul lui de parcare.
Iar eu ma tot chinui sa repet ca revolutionarile schimbari in regulamentul de parcare din patrutistan sint marete dar nu se ating de exact esenta problemei.
Cit timp seinchiriaza locul in loc de a se discuta despre un drept de de utilizare a unui loc de parcare public (cu sau fara plata), nu se va schimba nimic.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Nu ai inteles, eu nu am spus ca este gresit sa se faca, contract pe 18-8, sa se faca, dar sa se respecte.
Daca ai un contract atunci logica dicteaza sa se respecte ce scrie in contract, ca daca o luam ca logica e deasupa contractului atunci si cu contract pe 18-8 tot o sa gaseasca unii o logica, care sa dicteze sa nu se respecte nici acela.

 


Re: Sectorul 4 1689

Sa fie 18-8, da, da' o placuta cu "de la 18 e a lu' Tase" tot trebuie, nu ?  8-)

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Nici o placuta, la mine in zona peste jumatate nici nu au placute.
Dar daca facem 18-8, si la 20 gasesc locul ocupat, este corect sa vina politia sa ii dea amenda sau tot exista o logica prin care defapt el are dreptate si defapt eu sunt prost, incult, needucat, nesimtit, bizon, inapoiat, necivilizat, fara simt civic?

 


Re: Sectorul 4 1689

Gata, ati infrint !

Traiasca sfintul drept la inamovibilul loc de parcare, intre corcodus si stilpul de lumina ! Aici guverneaza legea frunzei: nici frunza nu sta pe locul meu de parcare cind vin acasa.

Asta-i a lu' Doru' Apevistu, vizavi e Mirel de la scara doi, iote, cine o fi asta cu Loganu' rosu parcat la Sica ? Sau te pomenesti c-au vindut, ca nu i-am mai vazut Skoda de citeva sapatamini ?!? Ia sa-i ridice cineva stergatoarele, sa stie ca aici sint reguli, nu facem fiecare ce vrea de capul lui...

 


Re: Sectorul 4 Costin

Solutia logica este un permis care iti da dreptul sa parchezi intr-o anumita zona, daca gasesti loc. Se poarta cel putin la Sibiu si Oradea.

Permisul ala nu obliga primaria sa iti garanteze loc liber, o obliga sa nu te amendeze daca esti parcat in  zona respectiva. Daca ai gasit loc. Daca nu, ghinion.

 


Re: Sectorul 4 1689

Asteptati sa vedeti lunga lista de argumente de ce in S4 (si in Bucuresti, in general) nu se poate aplica asa ceva.
Ca samsari si capsunari, ca Gogu' de la patru are trei masini si nu le misca saptamini in sir, ca ...
Si ca eu vin de la munca la 9 seara si unde o sa parchez ?!

 


Re: Sectorul 4 adila

Asta numesti tu revolutie, sa ne batem 100 de oameni pe 50 de locuri de parcare, cine apuca bine, cine nu ghinion? Propunerea ta este doar o altfel de jungla si nimic mai mult.
Vrei revolutie: renunta la masina impreuna cu alti 50% din locuitorii orasului. Sau alta revolutie ar putea fi daca, cei care inca cred ca masina este o prelungire a corpului lor, ar schimba masina cu o bicicleta.

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Ba eu aș interzice în București total bicicletele și lichidarea completă  a pistei de pe Calea Victoriei.
# adila  nu-mi răspunde, dar am și eu un drept la replică la afirmația ta  :
cei care inca cred ca masina este o prelungire a corpului lor, ar schimba masina cu o bicicleta.
Scuză-mă, dar eu nu pot duce / aduce pe cineva la / de la  Otopeni cu bicicleta și nici nu pot umbla cu ea 70 km zilnic prin București iarna. În cazul meu nici vara, că biciclete cu portbagaj de 200 l încă nu s-au inventat...și nici nu cred că la ce vârstă  am eu m-ar mai ține balamalele...Nu știu de ce raționezi strict prin prisma unei persoane de 30 de ani care n-are de cărat nimic și până la locul de muncă are de parcurs 6 - 7 km.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Spre surprinderea colegilor al caror ultim argument la o discutie serioasa este bascalie de la coltul blocului, da, sunt de acord si cu permisul pe zona.
Dar imi rezerv dreptul de a reveni cu intrebarea, daca facem cu permis, si gasesc in zona pe unu fara permis, este corect sa vina politia sa ii dea amenda sau tot exista o logica prin care defapt el are dreptate si defapt eu sunt prost, incult, needucat, nesimtit, bizon, inapoiat, necivilizat, fara simt civic?
(Apropo de bascalie, existe zone pe forum dedicata pentru bascalie, eu nu deranjez acolo cu discutii serioase, rog sa se aplice si reciproca.)

Pai si daca se desfinteaza pista de pe Victoriei, ce castig se aduce transportului in comun?

 


Re: Sectorul 4 1689

Puteti sesiza politia sau - si mai eficient - puteti sesiza primaria ca numarul de locuri de parcare pentru posesorii de permise este insuficient (si datorita utilizarii acestora in mod abuziv).

 


Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420711 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use