Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 671149 views
 
Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Costin

La Cimitirul Evreiesc seara era deja asternut un rand de bolarzi de-aia...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Te referi la zidulet din ala? Dar dincolo la Bellu au inceput ceva? Borduri, trotuar etc?

 


Re: Sectorul 4 TibiV

TibiV wrote:
Acum se zidește pe trotuarul din faţa cimitirului/bisericii Eroii Revoluţiei...

Azi dimineata am reusit sa observ ceva mai bine.
Nu se pun caramizile alea direct, se face intai un sant in totuar. Deci zidul are "fundatie"...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Labuta e live pe DC News unde pupincuristul Val Valcu mai ca nu ii ridica statuie. Mars mai aia care vreti parc sau orice altceva la Secerei, "noi cu ce sa venim la palat si in parc daca nu cu masina? si daca venim unde o lasam?". Ce mentalitate de juma de leu (2 lei ar fi scump). Mi-e sila. Labuta forever! Cine ne mai face cazemate ca sa ne bulgarim de pe o latura a strazii pe alta daca nu Labuta? Cine aduce soarele in oras taind copaci si spatii verzi de toate tipurile? Cine are grija de noroiul din sector betonand si bordurind orice? Cine da o paine de mancat celor cu borduri? Cine coloreaza pietrisul? (ca sa fie de efect ziceti-le a la Orban).

ps. vai ce sila mi-e de Val Valcu. Asa e el mereu? PSD-ist pupincurist? sau e din genul celor care se dau cu puterea oricine ar avea-o? nu l-am urmarit.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

TibiV wrote:
TibiV wrote:
Acum se zidește pe trotuarul din faţa cimitirului/bisericii Eroii Revoluţiei...

Azi dimineata am reusit sa observ ceva mai bine.
Nu se pun caramizile alea direct, se face intai un sant in totuar. Deci zidul are "fundatie"...

Langa Cimitirul Evreiesc de Rit Spaniol le pun fix langa trotuar, pe spatiul verde, intr-un șanț.
Interesant este ca prepara amestecul de nisip cu ciment sau multibat ce folosesc chiar pe spatiul verde, la lopata, ca acum 20 de ani, cum isi betonau oamenii locurile de parcare in gradinile din fata blocurilor. Eco, nene!

 


Re: Sectorul 4 MikeT

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22464916-prim-ria-sectorului-4-scump-rcule-retrocedat-oseaua-olteni-unde-proprietarul-avea-plan-construiasc-bloc-8-etaje.htm

Primăria Sectorului 4 va răscumpăra un părculeț retrocedat pe Șoseaua Olteniței, unde proprietarul avea în plan să construiască un bloc de 8 etaje

Consiliul Local Sectorul 4 a aprobat luni, în unanimitate, răscumpărarea părculețului din șoseaua Olteniței nr. 67 A, unde proprietarul dorea să construiască un bloc de 8 etaje, după ce terenul a fost retrocedat de instanță. Proiectul de hotărârea a fost inițiat de trei consilieri USR – Elena Iancu, Sorin Ceacâr și Antonio Andrușceac.
”Cu acest proiect am reușit să salvăm un parc. Proiectul a fost votat de toți cei 24 consilieri prezenți. Aducem mulțumiri și administratorilor celor 4 blocuri din jurul parculețului care ne-au ajutat cu strângerea a peste 1000 de semnături. Inițiatorii proiectului  sunt 3 consilieri de la USR,respe eu,Sorin Ceacar și Antonio Andrusceac”, a declarat Elena Iancu,consilier local Sector 4 pentru HotNews.ro.

Potrivit expunerii de motive care a stat la baza adoptării hotărârii de Consiliu, parcul din șoseaua Olteniței nr. 67 A are funcțiunea de loc de joacă de peste 30 de ani. Proprietarul a cerut aprobarea unui Plan Urbanistic de Detaliu  care să-i permită edificarea unui bloc cu 8 etaje pe spațiul verde.

„Suprafața vizată de PUD este situată între trei blocuri, ceea ce înseamnă o sufocare a zonei din punct de vedere al distrugerii zonei verzi, precum și a lipsei de intimitate, distanța dintre balcoane fiind de numai câțiva metri. Nu putem sacrifica bunăstarea și nevoile cetățenilor semnatari ai petițiilor înaintate autorității locale, pentru o construcție forțată într-un spațiu dintre blocuri”, se arată în expunerea de motive a proiectului.

„Ședința de ieri a Consiliului Local Sector 4 arată faptul că interesul comunității depășește barierele meschine ale politicii. Colegii consilieri își repectă astfel jurământul depus la învestire și folosesc toate pârghiile legale pentru a satisface nevoile reale ale oamenilor. Pentru acest lucru, le mulțumesc!”, a declarat Daniel Băluță, primarul sectorului 4.

 


Re: Sectorul 4 URANUS

A fost Labuta saptamana trecuta si la Silviu Manastire la B1. Cel din urma a afirmat ca in locul unui pom prefera un loc de parcare. No comment.
In alta ordine de idei, azi pe la ora 19 am vrut sa parchez in noua parcare de la Anaf Brancoveanu/Alunisului si era plina pana la refuz.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

MikeT wrote:
Primăria Sectorului 4 va răscumpăra un părculeț retrocedat pe Șoseaua Olteniței, unde proprietarul avea în plan să construiască un bloc de 8 etaje

Consiliul Local Sectorul 4 a aprobat luni, în unanimitate, răscumpărarea părculețului din șoseaua Olteniței nr. 67 A, unde proprietarul dorea să construiască un bloc de 8 etaje, după ce terenul a fost retrocedat de instanță. Proiectul de hotărârea a fost inițiat de trei consilieri USR – Elena Iancu, Sorin Ceacâr și Antonio Andrușceac.

Felicitari celor 3 consilieri, dar mie mi se pare ca LEGEA (nationala) este GRESITA...
Inteleg de mai sus ca "proprietarul" ar fi avut dreptul, dpdv legal, sa f..a un bloc cu 8 etaje, astfel incat locatarii sa isi admire unul altuia modelele de lenjerie intima.
Pai cum mama  :evil: sa iti permita legea sa construiesti asa ceva ?!....

Daca este un "cartier rezidential" nou-nout si planurile arata asta de la bun inceput, atunci e OK. Prost este ala care cumpara asa ceva "ca atat isi permite".

Dar cazul in sine arata haosul total in materie de urbanism.
Evident, o problema insignifianta fata de necesitatea imperioasa de a modifica legile justitiei... :(

 


Re: Sectorul 4 andrei11

TibiV wrote:
Dar cazul in sine arata haosul total in materie de urbanism.

Nope colega, ai lipsit de la o lecție în viață. De vină e corupția, monșer.  :( . Corupția a generat haosul. Haosul nu s-a născut din  sine însuși, așa, din nimic.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

La Alunisului au pus si bariera? Si functioneaza? Sau e plin acu ca e moca si dupa pa?

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Dupa ce distrugi de 1000 ori suprafata acelui parculet... :) Sa te dai acum mare ca salvezi o picatura din ocean mi se pare super ipocrizie. :))) O parcare, o fantana, ceva pietris nou?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Puss in Boots wrote:
Cred ca vor sa renoveze fantana si probabil sa puna gazon, boscheti si alte chestii ornamentale. Ah, si pietris colorat. Am vazut ca ziduletele alea de pe Nitu au aparut la insulitele de la Racovita si de la Obregia.

Au terminat lucrul la triunghiul verde imprejmuit, unde ne bateam noi capul de ce au pus garduri. Rezultatul: pietris alb care acopera portiuni mari din spatiul respectiv. Deci mai putina iarba, ca se fumeaza. Probabil in primarie. :lol:

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Sa nu-l fugareasca unii pe Labuta cu pietrisul ala.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

La parcarea de la Alunisului au afisat vreun regulament, tarife?

 


Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420770 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use