Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 670707 views
 
Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 TibiV

Ce imi plac discutiile teoretice...
Ca si cele despre zane/Ileana Cosanzeana/Scufita Rosie...
Toata lumea le-a vazut, toata lumea vorbeste despre ele.
Dar nimeni nu a reusit sa le faca nici macar o poza....

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am observat in wknd ca parculetul de la Aparatori (de pe partea cu blocurile) a disparut si el. Acolo ar trebui facut tot parc pt copii si interzis accesul auto de tot sau macar permis din zona BCR incolo... Doar s-a facut parcare vizavi. Din pacate cred ca tot o parcare o sa avem.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Păi acolo nu e scandalul că s-au tăiat pomii și se face parcare?

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Ba da, ce ne trebuie spatii verzi?  :evil:

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Oamenii cu mentalitati invechite voteaza primari cu mentalitati invechite care ofera solutii pe termen foarte scurt si dauneaza foarte mult pe termen lung. Aceste 10-20 de locuri de parcare in plus vor lua ochii pe moment unora cat sa-i mai asigure un mandat.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu stiu de scandal dar si dincolo la Spiru era spatiu verde si erau si niste copaci. Si s-a facut parcare. Dincoace inca nu e clar, cel putin nu din fuga nu mi s-a parut a fi definita soarta zonei respective. Acolo era un parculet pt copii. Ar fi aiurea sa dispara si da, mi s-ar parea logic sa faca locatarii scandal. Mai ales ca vizavi s-a facut parcare.

Perfect de acord cu ByOnu. Labuta -daca nu-l salta cineva cu ceva- va apuca si mandatul doi.

 


Re: Sectorul 4 1689

Sint convins ca va apuca si mandatul doi - daca nu si trei...
Cind deschid discutia despre ce se intimpla primesc - invariabil, aproape - raspunsul "dar uite ce frumos a facut"... S-a repliat repede dupa greseala cu tarifele de gunoi - totul e curat si uscat, nimeni nu se-ntreaba unde se duc banii, lumea vede fintinele cu luminite si parcari fara numar (si cost, deocamdata). La Vita e Bella !
Nimeni nu gindeste ca sectorul s-a transformat in Cooperativa Refacerea In Zadar...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Sincer, unele zone arata bine/binisor/decent. E oricum o schimbare si macar s-a facut ceva nu ca prin alte parti pe unde bate vantul. DAR, cu ce pret? unde e spatiul verde? de ce nu se planteaza mai multi copaci? de ce ASA si nu altfel? de ce toate rahaturile cand iei la pas orice lucrare facuta de PS4? (mai ales sos.Berceni e plina de lucruri fara de inteles si non-sensuri la tot pasul) De ce atatea insule de beton/asfalt printre parcarile in spic si nu numai, si nu spatiu verde? cine foloseste zonele alea? e plin de ele peste tot. Si cate si mai cate. Da, asa la prima vedere, "ce frumos ne-a facut dom primar" dar daca iei la bani marunti.... Din pacate, cati vad cu adevarat ce s-a intamplat si isi dau seama de consecintele pe viitor? foarte foarte putini. Batranii se bucura ca le anvelopeaza blocurile, soferii ca au locuri de parcare mai multe, copiii nu se bucura ca nu mai au spatiu verde, parculete si mai stiu eu ce, dar ce conteaza? N-au drept de vot si pana ajung ei mari vor fi fix ca parintii lor (daca vor mai fi prin tara). Tot nevoia unui loc de parcare va prima.

 


Re: Sectorul 4 1689

Mie unul mi se pare ca tot sectorul a ajuns un urias "kitschodrom" (o apucase pe calea asta de pe vremea lui Piedone, dar macar atunci inverzise).
De orgi de lumini la fiecare copac si fintinele cu led-uri abunda toate capitalele de republici ex-sovietice uitate de lume...
Se pare ca asta e nivelul administratiei noastre locale.

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

1689 wrote:
Mie unul mi se pare ca tot sectorul a ajuns un urias "kitschodrom"


Ești chiar blând... E monstruos ce e în 4. Iar imaginea sectorului reflectă perfect imaginea primarului și a găștii de interlopi din jurul lui.
Mă ia cu fiori când mă gândesc că urmează la kitsch-izare și Giurgiului - ultima arteră cât-de-cât neatinsă.

Recomand lectura stenogramei ședinței de consiliu când s-a decis extirparea/eutanasierea/distrugerea/spune cum vrei tu a peste 400 de arbori de pe Luica și Turnu Măgurele...

 


Re: Sectorul 4 1689

M-ati facut curios.
Un link disponibil ?
Cit despre extinderea conceptiilor estetice, astept atacul asupra Deltei Vacaresti. Oh, cite borduri se pot monta, "sa facem ceva frumos pentru locuitorii sectorului, sa se bucure si ei de aceasta oaza de verdeata in conditii civilizate".

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

In primul rand pe bucata de la calea Vacaresti o sa apara blocuri, daca am inteles bine. Apoi probabil incet incet se duc spre balta.

 


Re: Sectorul 4 1689

Trotuarele alea de pe Vacaresti sint prea late. Mi se par taman potrivite sa gazduiasca niste parcari spic. Sau niste ghivece cu pomi. Sau macar niste bomboane cu lant.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Te referi la care parte? Ca dincoace pe partea cu blocurile sunt si cel putin dupa Sun Plaza spre piata au pus deja bolarzi ca sa nu se intre pe trotuar (macar atat ca sigur vedeam masini). Daca zici de partea cu tapsanul ala probabil asteapta sa se faca blocurile de acolo ca sa vada ce si cum. Ar putea sa si faca inainte si sa strice apoi, nu m-ar mira. Eu sunt curios sa vad la Sudului cum or sa reziste lucrarile facute pe Nitu Vasile in dreptul restaurantelor si maghernitelor alora cand se vor face blocurile prevazute. Sau poate repara constructorul pe cheltuiala lui  :lol:

 


Go to page:  1  ... 123 124 125 126 127 128 129  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use