Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 669290 views
 
Go to page:  1  ... 197 198 199 200 201 202 203  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 andreiiul

In seara asta Baluta a anuntat ca se apuca de largit la 4 benzi Metalurgiei intre Metro si Monaco Towers.
In sfarsit se ocupa de portiunea asta dar care are clar legatura cu dezvoltarea imobiliara din zona.
Sper sa pastreze cat mai multi din pomii batrani existenti. Eu unul cred ca ar putea lasa pomii dintre drum si trotuar netaiati si sa faca cele 2 benzi suplimentare dupa acest rand de pomi (e loc pe partea cu cimitirul si dupa Brumarescu pe partea cu stadionul).Asa avem si separare fizica a sensurilor si mult verde.

Postarea de pe FB
Lărgim Bulevardul Metalurgiei, tronsonul dintre rondul din zona centrelor comerciale și Șoseaua Berceni la patru benzi de circulație.

Lucrările vor fi similare cu cele deja încheiat pe aceeași arteră, porțiunea dintre rond și strada Turnu Măgurele, ce s-a schimbat radical în ultimul an.

Am amenajat aici noi trotuare, le-am reabilitat pe cele existente, calea de rulare a fost reparată, spațiile verzi au fost reamenajate, iar iluminatul învechit a fost înlocuit cu soluții moderne, de tip led.

#haicasepoate #totulpentruoameni #danielbaluta

https://www.facebook.com/156214788740915 ... 9608270/

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Pai el zice ca ca face la fel ca pe bucata dintre giratoriu si Turnu Magurele. Acolo erau deja doua benzi pe sens si nu am vazut sa largeasca trotuarele.
Evident ca o sa taie copacii fara mila. Spatii verzi in mintea lui inseamna rulouri de gazon si copaci in ghivece.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Subscriu. O sa ii taie fara mila.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

"Pistele" de pe Sos. Giurgiului executate de PS4 nu sunt in regula din perspectiva Brigazii Rutiere.

Pe larg, aici.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Si inaugurarea lor la ceas de seara pe liniste si blocaje lipsa a fost priceless.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Da, dar pana la alegeri nu rasufla nimic in presa. Dupa alegeri probabil ca vor fi inchise pistele, dar ce mai conteaza.

Edit: rampa pentru accesul carucioarelor exista la Piata Sudului sau nu?

 


Re: Sectorul 4 URANUS

Stie cineva ce se construieste pe locul unde era targul Aleea Castani? Bine, ca targul nu s-a demolat tot, a mai ramas un rest inspre Dristor Kebab.

Azi am vizitat si eu Piata Sudului (noua). Nu arata rau dar zic eu ca ar fi mers si un lift care sa completeze cele 3 escalatoare. MikeT, eu am reusit sa urc cu bebelusa dinspre cimitir, dinspre metrou nu am reusit (sunt trepte).

Pe fb primarelui sunt anuntate modernizarea pietelor Norilor si Resita, o pista de biciclete fantasmagorica ce va avea traseu si pe digul Parcului National Delta Vacaresti, pasajele supraterane de la Aparatori si Metalurgiei, un alt pasaj la Odei, inceperea lucrarilor la statia de metrou Tudor Arghezi, largirea Bd  Metalurgiei, modernizarea Sos. Oltenita, bla bla bla...

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Da, dar pana la alegeri nu rasufla nimic in presa. Dupa alegeri probabil ca vor fi inchise pistele, dar ce mai conteaza.

Edit: rampa pentru accesul carucioarelor exista la Piata Sudului sau nu?


Exista cel putin la intrarea dispre BIG.

 


Re: Sectorul 4 CosminP

@Uranus, din cate am inteles de la cei ce au tarabe pe Aleea Castanilor ca acolo doar se renoveaza, vor sa le aduca in standarde si un plus, cica ar face parcare deasupra targului , dar nu prea am inteles cum ai putea ajunge sus. Ceea ce va zic nu este o informatie oficiala, e doar ce vorbeste " gura targului " .

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu erau in plan niste blocuri pe-acolo? Cladiri de birouri sau ceva de gen. Sa dispara si ultimul vestigiu al manastirii Vacaresti.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Ce vestigii? :)) Blocuri trebuie sa apara unde sunt restaurantele de la Fantana Florilor, asteptam demolarile. :))

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

MikeT wrote:
Ce vestigii? :))


Mai e unul mic. Atat. Trist e altceva, ca nu se mentioneaza nicaieri nimic despre fostul asezamant. Nici macar in Sun Plaza nu e pus nimic nimic. Se puteau face pereti cu poze, o mini expozitie permanenta cu lucruri de acolo (ce a mai scapat) etc.

 



Re: Sectorul 4 realistul

Mai nou cica face patinoar la liceul de Metrologie...

 


Go to page:  1  ... 197 198 199 200 201 202 203  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use