Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 669161 views
 
Go to page:  1  ... 64 65 66 67 68 69 70  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Dupa ce se usuca, pot largi si mai mult strada in unele locuri. Win win. Alta lucrare, alti bani, alte borduri.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Sau poate fi revendicată de baietasi. Sa facă un bloc...

 


Re: Sectorul 4 adila

Da, pai singurele locuri unde nu s-a construit inca ceva este pe strada sau trotuar, ca spatii verzi nu mai avem.

Win-Win-Lose este formula corecta.

 


Re: Sectorul 4 realistul

Nu m-ar mira la Izvorul Rece sa avem o astfel se situație. Prea sta de mult timp jumulit acel fost parc fara sa se facă ceva....

 


Re: Sectorul 4 neb1

Cam asa va arata parcarea de 130 locuri de pe Alunisului.

Alunisului1.jpg (405.9 KB; downloaded 2266 times)

Alunisului2.jpg (394.41 KB; downloaded 2268 times)

Alunisului3.jpg (478.78 KB; downloaded 2266 times)


Sursa: https://www.facebook.com/daniel.baluta.ps4/

 


Re: Sectorul 4 neb1

Bulevardul Tineretului-Amenajare parcari in spic

Tineretului1.jpg (511.27 KB; downloaded 2267 times)

Tineretului2.png (1.69 MB; downloaded 2269 times)

Tineretului3.jpg (560.92 KB; downloaded 2265 times)

Tineretului4.jpg (397.43 KB; downloaded 2265 times)


Sursa: https://www.facebook.com/daniel.baluta.ps4/

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Impactul acestor parcari va fi pe short-term (undeva la 2 ani, in opinia mea) si nu vor face decat sa incentivizeze populatia sa-si cumpere autoturisme. Este simplu: daca tu cunosti faptul ca s-au realizat sute de locuri de parcare in sector vei avea un motiv in plus sa iti cumperi masina, daca nu ai deja, sau poate iei una in plus pentru alt membru al familiei. Aceeasi psihologie se aplica si inver, oferi un transport public de calitate si vei atrage tot mai multi utilizatori. Poate nu ii vei face pe cei care au deja masini sa le vanda, dar cu siguranta ii vei motiva pe foarte multi sa nu isi cumpere.

Preabine, pe Tineretului oricum era parcare pe trotuarele acelea, nu fac decat sa le definitiveze, deci NU vorbim despre o crestere a capacitatii de parcare.

Stiu ca opinia mea s-ar putea sa nu placa tututor...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nici Piedone n-a mai facut nimic consistent in mandatul no2, iar peste 2 ani la alegeri Baluta se va culca pe "laurii" acestor lucrari si ele ii vor aduce cu siguranta victoria (daca nu-l salta DNA-ul cu ceva) si nu va mai misca nimic altceva. "Ce frumos ne-a facut dl primar!", nu? Si dupa mandatul 2, nu-i va mai pasa. Next!!! Sa cada magareata pe altul/alta.

Cica toate lucrarile ar trebui sa se termine la sfarsitul lui 2018 (am intrebat eu pe facebook) si triumfalist "este clar ca unele lucrari se vor termina si mai devreme".... Eu zic ca e clar  :lol:

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Crezi ca este atat de dificil sa faci niste parcari? Eu chiar cred ca au toate sansele sa termine lucrarile in decursul anului viitor. Sa musti din trotuare si spatii verzi este o joaca de copii, cat timp se afla in proprietatea ta.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

La cum se lucreaza, n-as baga mana in foc ca va fi gata. Acus vine iarna. Om vedea. Daca nu, numai bine in 2019 la inceput...si apoi pt alegeri sunt proaspete in memorie. Poate intre timp incepe si parcari adevarate macar proiectare si organizare santier ....si apoi pauza....ca sa dea sperante de si mai bine pt orizontul 2020+.

 


Re: Sectorul 4 WT_fan06

Pe Alunisului trebuia sa faca parcare supra-etajata daca voia sa faca ceva...

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Exact, daca tot a distrus spatiul verde, facea o parcare 3S+4E. Si sa vezi ce bine era si ce folosita putea fi de navetisti. Cu taxa, clar, inclusiv abonamente. Dar el nu face asta, probabil pentru ca ar trebui sa schimbe incadrarea terenului respectiv din V1a sau ce categorie este acum in alta care presupune si posibilitatea unor constructii cum ar fi acea parcare supraetajata.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Puss in Boots wrote:
Dupa ce se usuca, pot largi si mai mult strada in unele locuri. Win win. Alta lucrare, alti bani, alte borduri.

Stalpii nu se usuca, asa ca tot trebuie sa faca un efort sa-i mute.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Pai da, alti bani alta distractie. Dar copacii au acum motiv legal sa ii scoata. E uscati dom'le! Asta va fi o lucrare pt mandatul 2 sau pt urmatorul primar. "Mutam stalpii si replantam copacii pe alt aliniament" (ce sa vezi, s-au uscat)

Eu sunt curios cand va veni primarul care va imagina o parcare hai sa ii zicem etajata desi nu as baga mana in foc ca asa o va gandi, pe spatiul acela larg si ofertant de la intrarea in parcul Tineretului la intersectia cu Sincai. Un Parc+Ride (ca e parc pe bune) ca doar e plin sectorul de P+R in schite si planuri. E lat, nu e multa vegetatie in jur, sunt doar niste fantanite si cam atat. Urmasii lui Baluta vor musca si din parcurile mari pt ca nu vor avea ce trotuare sa mai taie. Cat sa tot tai din ele ca nu cresc la loc... Sau nu vreti o parcare in spic intre Brancoveanu si Polivalenta? Pe 2 randuri! Ba da ba da, vrem!! Asa vin cu masina pana in masa de ping pong, primarul imi da confortul ca sa fac miscare.

 


Go to page:  1  ... 64 65 66 67 68 69 70  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use