Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 657029 views
 
Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 realistul

Iar la Alunisului e dezastru ecologic. Au pietruit copacii care au rămas cu rădăcinile în afară. Pinii au fost scoși. Din spatiu vede cu gazon vor face parcare...
IMG_20171013_124835.jpg (1.51 MB; downloaded 1988 times)
IMG_20171013_124803.jpg (1.54 MB; downloaded 1987 times)
IMG_20171013_124801.jpg (1.32 MB; downloaded 1988 times)
IMG_20171013_124806.jpg (1.14 MB; downloaded 1986 times)
IMG_20171013_124811.jpg (1.3 MB; downloaded 1989 times)

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Trei cuvinte: "bataie de joc". Iar la Eroii Revolutiei ori "spalare de bani" ori "tichie de margaritar".

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Trei cuvinte: "bataie de joc". Iar la Eroii Revolutiei ori "spalare de bani" ori "tichie de margaritar".

Te referi la pietrisul colorat in rosu, galben si albastru din centrul intersectiei, unde ar trebui sa fie iesirea din pasajul metrou-tramvai? Nici macar nu e ordinea corecta a culorilor pe steagul Romaniei...
Copacii de pe Alunisului se vor usca si ii vor taia. Si astfel vor mai aparea cateva locuri de parcare. Ei nu au vrut sa-i taie, dar daca s-au uscat...  :cry:

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Crede-ma ca nici nu m-am mai uitat la ordinea culorilor.

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Pai uita-te de pe partea cealalta si o sa fie corect. 8-)

 


Re: Sectorul 4 WT_fan06

Si de pe o parte si de pe cealalta tot un kitsch scandalos e. :x

 


Re: Sectorul 4 realistul

E ceva ce te oripilează și ți se sterpezesc dinții de la culorile alea. La rondul de la Brâncoveanu e doar albastru și gri natural.

 


Re: Sectorul 4 1.cremsnit

Las si eu asta aici; poate nu o sa fiu singurul care ii baga in seama:

Link: http://www.curteadeconturi.ro/Contact.aspx

"[...]
Direcția de control al achizițiilor publice, elaborare a metodologiei în acest domeniu și pregătire profesională a personalului de specialitate - e-mail: dcap@rcc.ro
[...]"

 


Re: Sectorul 4 MikeT

realistul wrote:
E ceva ce te oripilează și ți se sterpezesc dinții de la culorile alea. La rondul de la Brâncoveanu e doar albastru și gri natural.

Problema e ca prin pietrisul ala nu mai creste nimic, deci tot spatiu verde pierdut inseamna. O sa respiram piatra si vopsea...

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Verdeata in piata. Cat o mai fi si acolo...

 


Re: Sectorul 4 realistul

Probabil că omul o fi traumatizat. O fi crescut cu wc in fundul curții și noroi. Acum betonează tot ce prinde :))

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Doua poze cu lucrarea de pe Alunisului. Chiar aproape de locul de unde am facut poza, unde este paletul cu pavele, era un semicerc cu pergole si banci, foarte folosit vara pentru umbra. S-a dus de suflet si ala.
Apoi sunt doua poze cu lucrarea de pe Brancoveanu, spre Secuilor. Mi se pare o bataie de joc: cum poti sa lasi copacii cu doua palme de pamant in jurul tulpinei si stalpul plantat pe strada? Se vede ca masinile care sunt parcate in dreptul stalpului sunt putin mai iesite in strada, deci nu vad castigul... :roll:
IMG_2990.JPG (187.59 KB; downloaded 2579 times)
IMG_2992.JPG (194.32 KB; downloaded 2579 times)
IMG_2993.JPG (157.75 KB; downloaded 2581 times)
IMG_2995.JPG (163.51 KB; downloaded 2581 times)

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Nu e niciun castig. O lucrare ca la carte trebuia sa ia in vedere mutarea stalpilor si copacilor pe alt aliniament ca parcarea sa se faca fara obstacole care mai mult incurca decat ajuta. Altfel ies struto-camile din astea din care nu beneficiaza nimeni cu adevarat. Se bifeaza o "realizare", se fura niste bani etc.
Am vazut si eu weekend ul trecut panoul de la Aparatori ce anunta largirea strazii T.Magurele pentru un trafic decent (asa scrie). Chiar sunt curios cum or sa o faca. Acolo tre sa muti sigur niste stalpi, niste copaci, sa expropriezi ceva....depinde pe unde vor sa o largeasca. N-am vazut planurile, au fost publicate pe undeva?

Si tot la Aparatori, lucrarea (ca sa ii zic asa) inceputa acolo cu niste rearanjari de trotuar/borduri nu vad sa fi avansat in vreun fel. Nu stiu daca lucreaza cineva, ca nu se vede niciun progres notabil si cred ca a trecut o saptamana daca nu mai mult de cand trecusem pe acolo ultima oara. Si acolo se vede clar necesitatea de a muta stalpii pe alt aliniament altfel nu stiu ce mare rht o sa iasa. Probabil unul mare si bun de trecut pe o lista, ca toate cele din S4. O "baluta" :D

 


Re: Sectorul 4 adila

Practic nu se face absolut nimic util si sustenabil in acest oras. Doar se cheltuiesc banii pe schimbat borduri si reasfaltarea trotuarelor care in mod evident nu necesita asa ceva, si cel mai trist ca se distrug copacii care mai sunt. Sunt absolut convins ca betonarile din jurul pomilor au rolul de ai distruge in urmatorii 2 ani, astfel primariile sa aibe un motiv sa-i desfiinteze pentru totdeauna.
Nu pot sa cred ca nu se poate opri acest macel al spatiiilor verzi si al risipirii banilor publici. Trebuie sa se poata face ceva.

 


Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use