Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3190 posts, 674305 views
 
Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 228
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 Florinds

Ar fi ceva de neconceput pentru acest sector, stati linistiti... Parca se intrec intre ele primariile ca sa ne arate care e dusmanul mai mare al mediului si implicit al sanatatii noastre.
In loc de borduriadele astea, fantani fara apa, ghivece, mai bine ar face nistre parcari pe verticala si ar elibera pe orizontala spatiul pentru parcuri... Ce bataie de joc...

 


Re: Sectorul 4 shoppy

Pai daca PSD de la conducere a dat iar liber la adus toate cazanele fara nici o taza, evident PSD de la primarii trebuie sa defriseze orice parc / spatiu verde / trotuar ca sa aiba unde sa le parcheze, ca sa fie lumea multumita si sa stie cu cine sa voteze.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

O sa se ajunga si acolo in viitor. Parcul Tineretului va deveni Tineretului Park cu blocuri, un mall si fasiute de verde.

 


Re: Sectorul 4 Florinds

Eu zic sa nu ne mai lamentam... E clar care e directia, decat sa batem apa in piua, mai bine scriem petitii (chiar si la primarie).

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Scriem dar nu le ia nimeni in seama. Nu iau ei altfel de hotarari in seama (vezi continuarea lucrarii la parcarea din parc) daramite hartiile astea.

 


Re: Sectorul 4 Daddy

Baietii de la ADP baga tare la defrisari pe unde apuca, mai mult ca sigur cu autorizatie. Azi le-a casunat pe pomul de aici, primul dupa statia Aliorului. Pom verde, fara uscaciuni, a ramas un ciot, probabil vin maine sa il taie de la radacina. Cum baietii de la Straco au mutat statia RATB cu 5m mai la sud probabil autorizatia de defrisare s-a luat usor. In realitate, acel arbore ar fi facut concurenta neloaiala  :!:  autoturismelor ce urmau sa parcheze in statia RATB pentru can-avem unde. S-a mai eliberat un loc de parcare!

Aceeasi situatie si aici, unde in martie s-au defrisat ultimii 3 pomi de pe aliniamentul stradal de pe Obregia. Copacii nu aveau probleme, s-a taiat, ciopartit, astupat cu asfalt de aceeasi baieti de la Straco, acum parcheaza autoturisme.

In rest, la aceeasi lucrare, muuulte locuri unde copacii vechi se uscasera si trebuiau plantati unii noi (exemplu aici) au fost astupate si transformate in parcari de parca n-ar fi crescut niciodata ceva acolo. La cei ramasi, multe radacini rupte, sectionate, mare minune daca in urmatorii 2-3 ani nu se vor usca jumatate din arborii ramasi. Dezastru. O sa compenseze probabil cu niste salcami plantati in ghiveci pe Brancoveanu partea nordica. Trotuarul ramas in multe locuri nu depaseste 3.5 m latime dar se parcheaza si acolo, fara stalpisori, nimic. Mai ramane 1-1.5 m pentru pietoni, bine macar ca s-a indurat Baluta sa ne lase atat.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

"Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"... S4.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Am observat ieri ca au ingradit spatiul verde de pe mijloc de pe Nitu Vasile, din dreptul restaurantelor ca sa zic asa (cel care e in continuarea pasajului). Nu stiu ce vor sa faca, e inconjurat complet de parca ar urma sa se sape adanc. Nu am observat daca schimbasera bordurile dar nu cred ca il ferecau asa daca doar asta vroiau sa faca.

 


Re: Sectorul 4 MikeT

Fa poze, sa ne aducem aminte cat spatiu verde era si sa comparam cu ce va fi in viitor (pietris colorat etc).  :evil:

PS: bordurile erau schimbate, era setul clasic de 3 borduri (rosiatica, cubulete si subtire alba).

PPS: nu inteleg ce le ia atata sa finalizeze largirea pe Turnu Magurele si Luica. Ai sapat, ai compactat, vino, umple si asfalteaza, dup-aia treci la tronsonul urmator. Stau gropile alea aiurea si nu se intampla nimic.
Inca un aspect dureros: se pierd multe locuri de parcare cu ocazia acestor reamenajari de bulevarde (includ aici si Obregia si Brancoveanu). Sunt curios ce parere au cei care parcau in zona.

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Atunci daca si bordurile erau schimbate chiar nu inteleg ce vor sa faca. Daca vroiau sa puna gazon sau chiar pietris din ala colorat, tot nu cred ca aveau de ce sa ingradeasca toata zona de zici ca e santierul de la parcarea subterana. Le ia cu toate lucrarile pentru ca s-au intins in tot sectorul si nu sunt muncitori care sa lucreze efectiv. Era mai importanta parcarea de la Tineretului declarata ilegala si lipsita de toate avizele posibile si imposibile. Nu vad presa ca face scandal pe treaba asta, de ce oare?

Parcari nu mi se par ca se pierd, pentru ca se permite in continuarea parcarea pe trotuar. Inca o chestie pe care o observasem, pe Ghemului colt cu Obregia se taiase asfaltul si se restrictionase parcarea pe coltul respectiv. Sper sincer ca apare o insulita cu stalpisori care sa interzica parcarea fix pe coltul ala. Ai vizibilitate 0 atat la intrarea pe straduta respectiva cat si la iesire.

 


Re: Sectorul 4 AlexCitelis5399

Pe Obregia au "taiat" din scuar cca. 50 cm. cel mai probabil pentru a lati bulevardul avand in vedere ca dupa ce au modificat parcarile in spic pe banda 1 abia de mai incape un autobuz. Iar legat de parerile celor din zona legate de parcari...mai bine nu intram pe teritoriul asta ca avem nevoie de moderatori dupa.
Oricum ritmul de lucru este unul "alert", dupa montarea gardurilor urmeaza 2 luni in care nu se face nimic iar in ultima saptamana asfalteaza si monteaza minunatele borduri.

 


Re: Sectorul 4 TibiV

Puss in Boots wrote:
Am observat ieri ca au ingradit spatiul verde de pe mijloc de pe Nitu Vasile, din dreptul restaurantelor ca sa zic asa (cel care e in continuarea pasajului). Nu stiu ce vor sa faca, e inconjurat complet de parca ar urma sa se sape adanc.

Am vazut zona imprejmuita, am trecut astazi pe acolo.
Nu este nici un spatiu verde acolo, cu exceptia "insulei" dinspre giratoriu .
TibiV wrote:
Duminica, 29 octombrie.
De la giratoriul Nitu Vasile pana in pasaj avem separare continua a sensurilor.
Plus asfalt, dar inca nu au instalat stalpii de iluminare pe care ii sugereaza cablurile...















Poate se apuca in sfarsit sa monteze ceva stalpi de illuminare....

 


Re: Sectorul 4 Puss in Boots

Cand am zis spatiu verde la insula aia ma refeream, e totusi ditai parcela si e verde.

 


Re: Sectorul 4 misterr

Pe gardul care înconjoară lucrarea scrie „Aici lucrează ADP sector 4”. Deci e lucrare de „spații verzi”, nu altceva.

 


Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 228
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use